Do vojenské pevnosti na Dobrošově se lidé mohou podívat od roku 1969. | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Do pevnosti Dobrošov může vést cesta zavalená komunisty, záleží na armádě

  • 5
Návštěvníci pevnosti Dobrošov by mohli vidět další část podzemí, tak zní vize Regionálního muzea v Náchodě. Půjde to, když Královéhradecký kraj bunkry získá od armády do svého vlastnictví.

Nyní jedna z chodeb ze srubu Zelený končí po padesáti metrech mřížemi a další čtvrtkilometr cesty vyrubané do skály je nepřístupný, v budoucnu by se právě tudy mohlo do pevnosti vcházet. Stejně jako před 2. světovou válkou, kdy opevnění budovali.

Návštěvníci by mohli procházet i dalším půlkilometrem chodeb mezi kasárnami a srubem Jeřáb. To se uskuteční, pokud se Královéhradeckému kraji podaří pevnostní objekty získat do vlastnictví, o což nyní usiluje.

Dělostřelecká pevnost Dobrošov srub Zelený

Národní kulturní památku, armádou vedenou jako nepotřebný vojenský majetek, provozuje Regionální muzeum v Náchodě, jenž je příspěvkovou organizací kraje. Ve vlastnictví kraje je jen budova se zázemím pro turisty a personál muzea.

Protože samotné pevnostní objekty kraj nevlastní, nemůže s nimi jako s cizím majetkem nakládat, byť se o základní údržbu památky stará a některé opravy tam už provedl. O bezúplatném převodu pevnosti do svého majetku teď vyjednává s armádou. Nyní se čeká na vyjádření ministerstva obrany.

Pevnost Dobrošov

Dobrošovská pevnost vznikla na obranu Československa proti útoku rozpínajícího se nacistického Německa. Za protektorátu zůstala uzavřena a po roce 1945 až do 60. let opuštěna.

Návštěvníky tam pracovníci muzea provázejí od 2. května 1969.

"Pokud to dopadne, do konce roku budeme mít rozhodnutí, jestli nám ministerstvo pevnost přenechá bezúplatně, nebo jestli s ní bude mít nějaké další záměry," řekl hejtman Lubomír Franc.

Vchod v 50. letech zavalili

Náchodské muzeum zajišťuje v pevnosti prohlídky od konce 60. let minulého století. Pokud by se stala majetkem kraje, už má vizi, jak ji dál rozvíjet a zatraktivnit.

"Dnes se do pevnosti chodí dělostřeleckým srubem Zelený po schodech dolů a návštěvníci říkají, že vojáci museli být chudáci, protože se tam moc naběhali. To je však omyl. Normálně by se do pevnosti chodilo hlavním vchodem, který byl v 50. letech zavalen. Byl pod dnešním parkovištěm," řekl ředitel Regionálního muzea v Náchodě Václav Sádlo.

"Rádi bychom ho obnovili z fondů Evropské unie. Stejně tak spojení mezi kasárnami pevnosti a pěchotním srubem Jeřáb, kde jsou závaly. Za vchodem dál byly i kasematy, většinou vyrubané ve skále, a ty by návštěvníci také mohli vidět," dodal ředitel muzea.

Pevnost je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji

"Tehdy muzeum patřilo ještě pod okresní úřad, který tam investoval velké množství peněz. Pevnost je sice v majetku vojáků, ale naše muzeum ji stále provozuje a z kraje jdou peníze na nákladnou údržbu. Třeba loni se za 400 tisíc korun vyměnilo zábradlí za pozinkované, předchozí v extrémním vlhku korodovalo a bylo už životu nebezpečné," sdělil ředitel Sádlo.

Památka patří k nejoblíbenějším výletním místům v Královéhradeckém kraji. "Za rok ji navštěvuje průměrně asi 27 tisíc lidí, což je úctyhodné číslo," poznamenal krajský radní Miroslav Uchytil, který má na starosti majetkové záležitosti kraje. Připustil, že pokud kraj pevnost získá, bude se o ni muset více starat.

"Když se nám pevnost podaří získat bezúplatným převodem, budeme muset řešit, jak ještě zvýšit zájem. Vždy zůstane hlavní osou prohlídky výklad, proč se to budovalo, jak to vypadalo či jak se tam měla republika bránit. Pokud vzniknou další doprovodné programy, budeme všichni rádi," uvedl Uchytil.