Výstražné osvětlení namontované přímo do silnic v Jičíně fungovalo asi jen tři

Výstražné osvětlení namontované přímo do silnic v Jičíně fungovalo asi jen tři roky. Teď je slepé. | foto: MF DNES

Do světel u přechodů za půl milionu teče, jičínská radnice opravu vzdala

  • 4
Půl milionu korun zaplatila před třemi lety jičínská radnice za bezpečnostní světla ve vozovce u přechodů pro chodce. Jenže do diod zatéká a nefungují. Město se nyní rozhodlo porouchaná světla nechat dožít. Oprava by totiž stála stejně, jako pořídit úplně nová zařízení.

Z chvályhodného záměru investovat do bezpečí a prevence dopravních nehod tak nyní zbyl šrot za 500 tisíc korun. Za stejné peníze by město mohlo pořídit třeba nové lavičky do parku, částečné vybavení mateřské školy nebo nové počítače pro knihovnu.

K čemu slouží diody na přechodech

Diodová svítidla s vysokou svítivostí osazená do vozovky vytvářejí kolmou linii světel, díky níž je přechod viditelný i ze vzdálenosti několika stovek metrů. Některá zařízení v sobě mají zabudovaný i takzvaný "detektor chodců", který při zaregistrování pohybu změní barvu nebo frekvenci problikávání diodových svítidel zabudovaných v přechodu pro chodce a upozorní tak řidiče, aby před přechodem zpomalil nebo zastavil.

Výstražná světla v Jičíně nechali namontovat do silnice na pěti přechodech pro chodce. Jenomže moderní diody, jež umí měnit barvy a reagují i na pohyb, sloužily jen necelé tři roky. Teď jsou na odpis: nevztahuje se na ně záruka a jejich oprava by stála další statisíce.

Firma, která světla montovala, už nefunguje

Světla jsou částečně nebo zcela nefunkční a město s tím nemůže vůbec nic dělat. Dvouletá záruka už vypršela a firma z Frýdku-Místku, která je pro Jičín slavnostně rozsvítila, navíc ukončila svoji činnost.

"Ještě nám slíbili opravit jedno ze zařízení, které je v záruce, protože ho instalovali teprve před dvěma lety. Ale ostatní čtyři máme už od roku 2009, takže se na ně reklamace nevztahuje," informovala mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Jičínské technické služby se zařízení pokoušely už několikrát svépomocí opravovat, ale světla po několika dnech vždy znovu přestala fungovat. Zařízení, které stálo zhruba 100 tisíc korun pro jeden přechod, tak město nechá dosloužit.

Oprava by podle technických služeb stála zhruba stejně jako úplně nové zařízení. Světla, do nichž teče voda, jsou totiž zabudována přímo ve vozovce, a tak je není možné účelně opravit. "Zatékáním do zařízení dochází ke zkratu přímo v diodovém světle," uvedla Doležalová.

Už jen lampy

Diody nechala radnice namontovat na pěti exponovaných přechodech v letech 2009 až 2010. Měly pomáhat u kina v ulici 17. listopadu, u gymnázia a VZP v Jiráskově ulici, u sportovního areálu v Revoluční ulici a v Poděbradově ulici. Na zařízení v Revoluční ulici se ještě vztahuje záruka a firma slíbila jeho opravu.

"Technické služby nám doporučily nasvícení přechodů řešit už pouze vrchním osvětlením přímo ze stožárů," uvedla mluvčí.

Bezpečnostní diody přitom sloužily v místech, kde se nejvíce pohybovali děti a senioři, kteří na přechodech pro chodce patří k nejohroženějším skupinám.

"Vítáme jakýkoli prvek, který zvyšuje bezpečnost na přechodech, ať už se jedná o diody nebo třeba o grafické simulátory jehlanů, které řidiče donutí před přechodem přibrzdit. Své místo mají zejména u škol," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.