Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Vlekařům svítá naděje, na údržbu tratí pro běžkaře získají víc peněz

  • 3
Provozovatelům lyžařských areálů ve východních Čechách svítá naděje, že nebudou muset ze svého platit úpravu běžeckých tras či skibusovou dopravu. Královéhradecký kraj připravuje dotační program, z něhož by vlekaři na nevýdělečné aktivity mohli čerpat peníze.

Další miliony korun bude rozdělovat ministerstvo pro místní rozvoj. Například největší krkonošský SkiResort Černá hora–Pec za tyto aktivity ročně utratí 10 až 12 milionů korun. Provozovatelé středisek tvrdí, že stávající „systém“ je dlouhodobě neudržitelný.

Úpravu běžeckých tras financují z peněz, které v zimní sezoně vydělají provozem sjezdovek. Hradecké hejtmanství v současnosti dokončuje přípravy dotačních programů určených speciálně na podporu cestovního ruchu. Poté, co je projedná výbor pro regionální rozvoj a cestovní ruch, půjdou ke schválení do krajského zastupitelstva.

„Jde o program zaměřený na podporu lyžařských běžeckých tras, destinačního managementu a informačních center,“ upřesňuje Martina Götzová z hradeckého hejtmanství.

Zastupitelé by návrh měli schvalovat začátkem února. Žadatelé budou moci získat peníze na příští zimní sezonu, na celou oblast cestovního ruchu má kraj pro letošní rok připraveno 4,3 milionu korun.

„Byli bychom rádi, kdyby se náklady alespoň z 50 procent zaplatily z veřejných zdrojů. V našem případě by to znamenalo úsporu pět až šest milionů korun,“ říká Petr Hynek, ředitel SkiResortu Černá hora-Pec, pod který spadá pět středisek a 41 kilometrů sjezdovek.

V zimě upravuje přes 80 kilometrů běžeckých tras. Se započtením skibusové dopravy mezi jednotlivými středisky to resort stojí více než 10 milionů korun ročně. Podle Hynka se přitom nároky běžkařů zvyšují a náklady na kvalitní úpravu tras rostou.

„Za uspořené peníze budeme moci pořídit například šest sněžných děl, jednu rolbu nebo jeden nový vlek,“ dodává. Finanční úleva se promítne také do letní sezony, která je závislá na ziscích vlekařů v zimě.

Snahu hejtmanství napumpovat do neziskových aktivit horských středisek více peněz vítají také vlekaři v Orlických horách.

„Vím, že se něco chystá, ale zatím neznám podrobnosti ani podmínky, za jakých bude možné o peníze žádat. Určitě to je cesta, jak zkvalitnit podmínky pro běžkaře,“ říká šéf Skicentra Deštné v Orlických horách Petr Prouza. Podle něj se náklady na úpravu tras v okolí Deštného ročně pohybují ve stovkách tisíců korun. Rolby vyjíždějí upravovat trasy dvakrát týdně.

„Pokud by upravovaly tratě každý den, tak už se bavíme o milionech,“ doplňuje Prouza.

Peníze rozděluje i stát

Zatímco krajské programy pro podporu cestovního ruchu jsou teprve ve stadiu příprav, nový národní program zaměřený na stejnou oblast ministerstvo pro místní rozvoj představilo už v listopadu. Obce i firmy mohly o peníze žádat na přelomu prosince a ledna, tento rok si mezi sebe rozdělí 300 milionů korun. Dotace pokryje až 50 procent nákladů. Žadatelé mohou získat příspěvek třeba na rolbu nebo skútr či na výstavbu sociálního zázemí a odpočívadel pro běžkaře.

„Novým programem na podporu cestovního ruchu se snažíme zvýšit konkurenceschopnost destinací a zlepšit socioekonomické přínosy turismu. Novinkou je zejména možnost financovat různé projekty zaměřené na marketing a také nadregionální aktivity,“ řekla ministryně pro místní rozvoje Karla Šlechtová.

Hradecké hejtmanství přispívá na úpravu bílých stop každoročně, letos na to vydá 1,8 milionu korun. Dosavadní krajský příspěvek ale pokryje pouze zlomek nákladů. Orlické hory, kde se upravuje kolem 250 kilometrů tras, tuto zimu dostanou 660 tisíc.

V celých Krkonoších rolby a skútry v ideálních podmínkách projíždějí 570 kilometrů běžeckých tratí, letošní příspěvek se pohybuje okolo 900 tisíc korun. Se 660 tisíci korunami je největším příjemcem svazek měst a obcí Krkonoše, který peníze dál rozděluje mezi upravovatele tratí.

Zatím spíš symbolickým příjmem v řádech tisíců korun jsou pro upravovatele příspěvky z prodeje běžkolepek. Zakoupením samolepky v hodnotě 50 až 1 000 korun mohou zájemci přispět na tratě v Orlických horách a také ve Vrchlabí.