Bývalý konkurzní správce Drahomír Růčka obžalovaný ze zpronevěry před Krajským

Bývalý konkurzní správce Drahomír Růčka obžalovaný ze zpronevěry před Krajským soudem v Hradci Králové (7.1.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

S deseti miliony zmizel podvodník, tvrdí obžalovaný konkurzní správce

  • 5
Konkurzní správce Drahomír Růčka z Broumova, obžalovaný ze zpronevěry 10 milionů korun, se u Krajského soudu v Hradci Králové poprvé omluvil věřitelům a částečně uznal svou vinu. Advokát a dlouholetý člen ODS údajně naletěl podvodníkovi, kterému peníze svěřil. Věřitelům nabízí svůj majetek.

Vlivný broumovský advokát podle obžaloby zpronevěřil jako správce konkurzní podstaty ve dvou firmách kolem 10 milionů korun. Bez vědomí věřitele převedl mezi lety 2003 a 2010 na své účty více než osm milionů jako správce firmy Agrotep v Teplicích nad Metují. Dalších 1,5 milionu pak podle spisu zpronevěřil firmě turnovského podnikatele Petra Veseckého.

Drahomír Růčka u soudu dosud odmítal vypovídat a stěžoval si na jeho podjatost (více čtěte zde), promluvit se rozhodl až nyní.

Soudní průtahy

Advokát Drahomír Růčka se v lednu, kdy v Hradci Králové začalo hlavní líčení, ostře ohradil proti podjatosti soudu. Jeho námitku ale Vrchní soud v Praze zamítl a případ vrátil k hradeckému krajskému soudu, který zároveň nevyhověl jeho žádosti o propuštění z vazby. Vlivný advokát proto podal stížnost k Ústavnímu soudu, zatímco proces u krajského soudu pokračuje. Při březnovém líčení obžalovaný požadoval opětovné odročení, aby jeho nový advokát stihl prostudovat spis, ale soud jeho žádosti nevyhověl.

"Hlásím se k fatálnímu pochybení, ale hrdý na to nejsem. Jsem si vědom, že za případné následky nesu plnou zodpovědnost, a ručím svým majetkem," využil Růčka svého práva na vyjádření během výslechu svědků.

"Omlouvám se věřitelům, opravdu jsem je nechtěl poškodit a doufám, že brzy dojde k vyrovnání," řekl s tím, že získal příslib manželky, aby mohl ručit jejich společným majetkem. Libuše Růčková je bývalá broumovská starostka, i obžalovaný se angažoval v regionální politice (ODS).

Peníze prý svěřil podvodníkovi

U soudu sice přiznal chyby během zpeněžení konkurzu prostřednictvím dražby, ale zločin zpronevěry, za který mu hrozí až deset let vězení, i nadále odmítá.

Přišel s novou verzí, že narazil na podvodníka, kterému peníze svěřil. Proto je nemohl vyplatit věřitelům.

"Uznávám, že jsem nepostupoval plně v souladu se zákonem, ale nedopustil jsem se zpronevěry. Prostředky jsem vyvedl člověku, který mi slíbil, že je zhodnotí, ale dosud mi je nevrátil," vysvětloval Růčka své "fatální pochybení".

"Jako advokát mám ale povinnost mlčenlivosti, nemohu uvést jeho jméno a vydat ho tak trestnímu řízení," dodal obžalovaný.

Obžalovaný o všem rozhodoval sám, tvrdí svědkyně

Dopoledne soud vyslechl advokátku, která zastupuje Státní pozemkový úřad a která se stala předsedkyní věřitelského výboru, když byl v roce 2002 na firmu Agrotep vyhlášen konkurz. Pozemkový fond dodnes nedostal nic z pohledávky na osm milionů korun.

"Neměli jsme potřebné listiny a chtěli jsme po správci doklady a účetnictví, abychom věděli, co konkrétní částky znamenají, ale správce nám odpověděl, že už je nemá k dispozici, že jsou v archivu," vypověděla Světlana Semrádová Zvolánková.

Podle ní Růčka rozhodoval o způsobu zpeněžení sám a nekomunikoval s věřitelským výborem, přestože je to při konkurzech běžné. Její opakované výzvy dostával i krajský soud, který svolání věřitelského výboru nakonec nařídil.

Na případ konkurzního správce upozornil jeden z věřitelů, když včas neobdržel peníze. Správce se vyhýbal několik měsíců svým povinnostem a krajský soud ho loni v listopadu zprostil funkce. Nově jmenovaný správce konkurzní podstaty pak na Růčku podal trestní oznámení.