Dětská ozdravovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně

Dětská ozdravovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Dražba školy ve Špindlu nadchla, kraj chce prodat i ozdravovnu v Peci

  • 1
Efektivní, výnosná, transparentní. Taková přízviska má v Královéhradeckém kraji veřejná dražba nepotřebného majetku. Kraj v minulém týdnu při své první dražbě školy ve Špindlerově Mlýně získal o 226 procent vyšší částku, než byla odhadní cena. Šestnáctimilionový zisk půjde na rekonstrukci stávající ozdravovny Les Království.

Když se královéhradecký krajský úřad před několika týdny rozhodl prodat budovu bývalé základní školy ve Špindlerově Mlýně, oceněné odhadcem na 5 milionů korun, poslal ji do historicky první veřejné dražby.

Z vyvolávací ceny dražitelé během několika minut šedesátkou příhozů vystoupali až na 16,3 milionu korun, za které bývalou školu pro děti z horských ozdravoven koupil anonymní dražitel. Vedení samosprávy zajásalo.

Kraji se díky úspěšné aukci takovýto způsob zhodnocování nepotřebného majetku zalíbil natolik, že ve veřejných dražbách hodlá pokračovat i nadále, další už proto připravuje. „Já jsem se takové dražby osobně účastnil poprvé a byl to pro mě zajímavý adrenalinový zážitek. Pro kraj je tento prodej mnohem efektivnější než například obálková metoda. A je také velmi transparentní,“ pochvaluje si krajský radní pro majetek Josef Dvořák (ČSSD).

S dražbami bude kraj pokračovat i v budoucnu

I proto už s úředníky svého odboru připravuje další dražbu podobného objektu v Peci pod Sněžkou. Na přelomu září a října by měla být stejným způsobem k prodeji tamní ozdravovna Belveder a pokud se kraj dohodne s městem a sdružením ozdravoven, tak ještě dva další menší objekty.

Dražby v kraji

  • Prodej nepotřebných nemovitostí formou veřejné dražby se osvědčil i krajskému městu Hradci Králové, které se tímto způsobem zbavuje městských bytů. Do dražby jdou byty, které se nepodařilo prodat jiným způsobem.
  • Ke konci loňského roku Hradec takto prodal 29 bytů, za které utržil 33 milionů korun.
  • Dražby však nejsou běžné u všech samospráv, například Náchod své nepotřebné nemovitosti prodává tradiční obálkovou metodou.

„Ty ale ještě nejsou jisté, protože místní by je rádi koupili pro záchranku, avšak ne formou dražby. O dvou budovách, které sloužily jako zázemí údržby lyžařských cest, tedy ještě budu jednat na místě,“ říká radní.

Prodej ozdravovny musí v září projít zastupitelstvem, stejně tak dražební vyhláška. Ta musí být pro každou dražbu nová.

Vedení kraje věří, že i budovu či budovy v Peci pod Sněžkou prodá za mnohem vyšší cenu, než je odhadní, protože v horském středisku je zákaz výstavby. Již existující objekty jsou proto pro kupce zajímavé i kvůli lukrativnosti jejich místa, tak tomu bylo i u špindlerovské školy v blízkosti sjezdovky ve Svatém Petru.

Přestavba ozdravovny začne ještě letos

Odhadní cenu Belvederu ještě kraj nemá. „Posudky nyní necháváme obnovit, pro dražbu totiž nesmí být starší jednoho roku,“ vysvětluje Dvořák. S dražbami bude chtít kraj pokračovat i v budoucnu také na místech, která nejsou tak lukrativní jako horská střediska.

Peníze, které kraj prodejem nepotřebných nemovitostí vydělá, hodlá rozdělovat do oblastí, z nichž budovy prodal.

Šestnáctimilionový zisk z prodeje školy ve Špindlerově Mlýně, která původně patřila pod dětské ozdravovny, proto půjdou na rekonstrukci stávající ozdravovny Les Království. „Do té bude potřeba investovat 15 milionů korun, což nám pokryjí právě peníze získané z dražby. Přestavbu budeme díky tomu moct zahájit už letos na podzim,“ říká radní.