Protipovodňová hráz v Hradci Králově

Protipovodňová hráz v Hradci Králově | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Dvanáct let od nejhorší povodně v kraji, ale ochranu stále nemají

Přestože od nejhorší povodně v Královéhradeckém kraji uplynulo už dvanáct let, některé velká města nemají stále žádnou ochranu. Do protipovodňových opatření přitom už přiteklo více než čtvrt miliardy korun.

Když čtyřiaosmdesátiletá Marie Bašková z Třebechovic pod Orebem ukazuje na svém domku, kam až v roce 1998 sahala voda z nedaleké řeky Dědiny, povzdychne si a zavede raději řeč na letošní povodně na Liberecku.

"Ti to mají horší. K nám tehdy přišla poměrně čistá voda, takže stačilo bláto vystříkat hadicí. Ale museli jsme dát novou omítku i elektrické vedení. Když nyní začne hodně pršet, trochu se bojím, protože jsem stará a už bych domek těžko uklízela. Tehdy jsem jezdila s kolečkem ostošest," říká žena.

Rozlitá Orlice zatopila louky a silnici u Třebechovic. (31. března 2006)

Obyvatelé Třebechovic, kteří bydlí ve čtvrti Na Tvrzi, mají strach z Dědiny, jež teče těsně kolem jejich domů a zahrad. Ani 12 let od nejhorší povodni v regionu nejsou nijak chráněni.

Povodí Labe od té doby do současnosti vyčíslilo protipovodňové stavby a opatření za více než čtvrt miliardy korun, ale některé obce či města na větší ochranu zatím marně čekají.

"Hned po povodni se mluvilo o valu, který by udržel vodu v korytě, ale nic se neudělalo. Ani nevím, zda by to pomohlo. Měli spíš řeku vybagrovat. Když jsem byla malá, vody bylo v řece dost, koupali jsme se tam. Dnes je dno zanesené," říká Věra Medunová. V domku měli metr a půl vody.

"Chceme alespoň něco"

"Je pravda, že Třebechovice nijak chráněné nejsou. Město iniciuje stavbu nádrže v Mělčanech, ale příprava se vleče. Starosta teď znovu žádal hejtmana, zda by bylo možné přípravu uspíšit. Je nám celkem jedno, zda to bude suchý poldr nebo vodní nádrž, o to mať rozhodnou odborníci. Ale chceme alespoň něco," říká tajemník třebechovické radnice Miroslav Pavlíček.

Velká voda tehdy zatopila ve městě asi stovku domů i zimní stadion.

Jediné, co se radnice za 12 let podařilo, že dala vybudovat protipovodňovou hráz v Nepasicích, což je místní část Třebechovic. Povodí Labe využilo elektrárenský popílek a postavilo v roce 2008 metr a půl vysokou a 400 metrů dlouhou hráz kolem obce.

Investorem protipovodňových staveb a úprav v regionu je v drtivé většině Povodí Labe Hradec Králové. V současné době upravuje koryto Metuje ve Velkém Poříčí, buduje hráze a valy kolem Labe v Jaroměři a staví hráz v Albrechticích nad Orlicí.

"Jediné, co se zatím nepodařilo, ale co bylo naší prioritou už po roce 1998, je nádrž v Mělčanech na Zlatém potoce. My jsme původně prosazovali vodní nádrž, ale po námitkách ochrany přírody jsme projekt předělali na suchý poldr. Nyní dokončujeme dokumentaci pro posuzování vlivu na životní prostředí. Někdy na přelomu roku ji posoudí krajský úřad,“ řekl mluvčí Povodí Labe a ředitel správy povodí Václav Jirásek.