Součástí lvího safari ve dvorské zoo bude nový pavilon i další dřevěný hrad...

Součástí lvího safari ve dvorské zoo bude nový pavilon i další dřevěný hrad (5.3.2105). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zoo přiveze sedm lvích samic, unikátní safari ohlídá ozbrojená ostraha

  • 2
Královédvorská zoo se připravuje na otevření prvního lvího safari u nás. Jeho součástmi budou nový pavilon a další dřevěný hrad, který poslouží jako hřiště a současně vyhlídka na šelmy. Společnost lvům bude dělat sedm nových samic, dvorskou zahradu naopak opustí populární tygři ussurijští.

Bratři Napoleon a Bart pobudou ve svém starém pavilonu už jen několik posledních týdnů. Pak se majestátní lvi berberští přestěhují do nového pavilonu propojeného se lvím safari, které vzniká za více než 16 milionů korun nedaleko nástupiště safaribusů. 

Právě nové lví safari bude hlavním magnetem letní návštěvnické sezony. Dvorská zahrada pustí návštěvníky s vlastními automobily do oploceného výběhu jako první zoo u nás. Výběh bude přímo propojený s novým pavilonem, kde bude devět klecí pro lvy a expozice pro veřejnost.

První lidé by se do nového areálu měli podívat na přelomu června a července. Stavební firma sice předá stavbu už na konci dubna, tedy ve stejné době, kdy zahájí provoz Africké safari Josefa Vágnera, ale lvi si budou muset na nové prostředí nejprve zvyknout. 

„Pár týdnů bude trvat, než se zvířata seznámí s terénem, zvyknou si na vnitřní prostory i venkovní dvorky a také na naše automobily,“ říká ředitel zoo Přemysl Rabas. V červnu chce zahrada spustit zkušební provoz. „Návštěvníky pustíme dovnitř v omezeném režimu a budeme sledovat, jak to funguje,“ dodává.

Zoo v současnosti má dva zanedlouho tříleté samce lva berberského, které vloni na jaře získala z Olomouce. Na východ Čech už brzo přicestuje i sedm samic ze dvou zoologických zahrad v Anglii a Nizozemsku. 

„Jedna skupina už v safari byla, na to dost spoléháme, protože s ní by mělo být nejméně problémů,“ míní Rabas. Tento poddruh afrického lva už ve volné přírodě nežije, v zajetí jich je několik posledních desítek. 

Oplocení bude mít skoro čtyři metry

Safari s rozlohou více než 16 tisíc čtverečních metrů vzniká od loňského října v dosud nevyužívaném prostoru. Před dokončením je páteřní půlkilometrová komunikace ve tvaru osmičky, stavaři pracují také na oplocení, které bude vysoké 3,8 metru. 

„Po celém obvodu budou tři zóny elektrického ohradníku, takže lvi by se neměli dostat ven,“ připomíná zoolog Radek Hlávka. Vjezd do areálu bude střežit ozbrojená ostraha a na bezpečnost bude dohlížet také posádka vozidla uvnitř výběhu. 

Lví safari bude součástí klasického okruhu po Africkém safari Josefa Vágnera. Vyhlídkové autobusy do výběhu jezdit nebudou, zda tam zoo pustí jeepy safari expresů s výletníky, zatím není rozhodnuto.

Africkou smečku budou moci pozorovat rovněž pěší návštěvníci, a to buď přímo v pavilonu, kde bude prosklená expozice, anebo z věží dřevěného hradu na druhé straně areálu, kde je nástupiště safaribusů. Jeho základní konstrukce už je hotová. 

„Bude to pro návštěvníky dobrodružná cesta, jak se na lvy podívat zblízka,“ říká mluvčí Jana Myslivečková. Lanový hrad v africkém stylu naváže na obří prolézačku z akátového dřeva, kterou zahrada v roce 2013 postavila nedaleko hlavního parkoviště (více o hradu čtěte zde). Vyhlídkové věže opět propojí lanové prvky a moduly. Hrad bude zároveň sloužit jako hřiště pro děti.

Zahradu opustí tygři

Kvůli vzniku lvího safari dojde v zoo k přesunům několika zvířat. Nejvýraznější změnou je ukončení chovu tygrů ussurijských, kteří dlouhá léta patřili mezi taháky dvorské zahrady. Čtyři tygři už zahradu opustili, poslední dva - otce a dceru - čeká do několika týdnů stěhování do americké Minnesoty.

Chovat oba dva druhy šelem najednou by pro zahradu bylo ekonomicky náročné, velikost pavilonu není pro tygry optimální a navíc to není africké zvíře, na která se dvorská zoo specializuje. 

„Uvědomuji si, že to je nepopulární krok jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance. Naproti tomu dojde k přesunům a posílení chovu afrických šelem,“ poznamenává Rabas.

Výběh v centrální části zoologické zahrady mají po tygrech obsadit hyeny, do jejich areálu se přestěhují gepardi, které dnes mohou vidět pouze návštěvníci autosafari ve venkovním výběhu. Pěší výletníci by tak mohli pozorovat i chovatelský unikát - mladá paterčata. Gepardy by v původním teritoriu měli nahradit psi hyenovití.

Zoo navíc uvažuje o rozšíření chovu hyen, ráda by získala například hyenku nebo hyenu žíhanou. Zahrada rovněž počítá s využitím starého pavilonu lvů. Po rekonstrukci sem chce umístit novou skupinu opic.