Samce nosorožce dvourohého přivedla ve dvorské zoo na svět třicetiletá Jessi...

Samce nosorožce dvourohého přivedla ve dvorské zoo na svět třicetiletá Jessi (2.2.2015). | foto: Lukáš Pavlačík

V jednom dnu se narodili dva nosorožci, dvorské zoo se podařil unikát

  • 0
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem si připsala ojedinělý chovatelský počin. Na konci ledna se tam během jediného dne narodila dvě mláďata nosorožce dvourohého, jinak též černého. Jedná se o 40. a 41. přírůstek tohoto druhu v dějinách zahrady.

„Došlo k něčemu velice unikátnímu. Během 17 hodin se narodila dvě mláďata, což se v historii zoo ještě nikdy nestalo,“ uvedl ředitel zahrady Přemysl Rabas.

Zatímco novorozený samec podle všeho ve Dvoře Králové zůstane, samice nejspíš poputuje do jiné zoo nebo chráněné rezervace v Africe.

Samce přivedla na svět třicetiletá Jessi, samici o 22 let mladší Maisha. Zatímco u Maishy chovatelé neměli příliš obavy, u zkušené Jessi byl porod vhledem k jejímu stáří rizikový.

Odchovala již šest mláďat, v roce 2012 totiž přivedla na svět mrtvého potomka a po těžkém porodu měla zdravotní potíže. Tentokrát šlo vše téměř bez komplikací.

Samice váží 45 kilogramů, potomek Jessi o osm kilogramů méně.

„Obě dvě mláďata jsou zdravá, silná a bez problémů prosperují,“ řekl zoolog Jiří Hrubý. Jessi se stala nejstarší samicí v historii chovu nosorožců černých, která ve Dvoře Králové porodila mládě. Začátkem prosince oslavila už 30. narozeniny. Maisha se stala matkou teprve podruhé, otcem jejího mláděte je osmnáctiletý samec Mweru.

Návštěvníci je uvidí, jakmile se oteplí

Celý „proces“ začal připouštěním samců před 14 měsíci. Nosorožci v posledních týdnech připravili chovatelům několik bezesných nocí. Odborníci očekávali porody již na konci loňského roku. V posledních dnech obě samice bedlivě pozorovali.

„Březost není nikdy přesná, může se lišit až o 50 dní. To byl důvod, proč se obě mláďata víceméně náhodou narodila prakticky zároveň. Od prvních termínů jsme zvířata každý den sledovali, a to i večer pomocí kamerového systému. Při prvních náznacích porodu jsme už byli fyzicky přítomni,“ vysvětlil Jiří Hrubý.

Mladí nosorožci jsou v současnosti v zázemí zoologické zahrady, ve výběhu je návštěvníci uvidí, jakmile se oteplí. „Počasí nám v současnosti příliš nepřeje, čekáme na vhodnější podmínky. Nemůžeme riskovat, že dojde k podchlazení mláďat,“ upozornil zoolog.

Dvorská zoo v současnosti chová patnáct nosorožců černých, kterých ve volné přírodě v současnosti žije už pouze zhruba 700. Dvůr Králové rozmnožuje východní poddruh dvourohého nosorožce jako jediné chovatelské zařízení u nás.

Zahrada kromě toho úzce spolupracuje národním parkem Mkomazi v Tanzánii, kam v roce 2009 poslala samce Jamieho. Se samicí Deborah tam zplodil již dvě mláďata. Letos na podzim má do Afriky odcestovat dvouletá samice Eliška (více čtěte zde).

„Nejušlechtilejším posláním zoologických zahrad je pomoci přežít zvířatům, která jsou ohrožená. Nosorožci byli v Mkomazi úplně vyhubení. Celkem jich je na světě okolo 700, a to je velmi málo,“ poznamenal koordinátor mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.