Petr Hirsch se vydal na cestu kolem světa.

Petr Hirsch se vydal na cestu kolem světa. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dvorský Forrest Gump je opět na cestě, z Kodaně jde k polárnímu kruhu

  • 3
Dobrodruh Petr Hirsch se nechal biřmovat a začíná druhou etapu cesty kolem zeměkoule. Z Kodaně, kde vloni na podzim extrémní pochod přerušil, pokračuje k polárnímu kruhu. Za dvanáct měsíců projde Švédsko, Finsko, Litvu, Polsko a Bělorusko.

Tentokrát půjde v kuse celý rok a chce ujít okolo sedmi tisíc kilometrů. „Etapa má titul Třistapětašedesátka aneb Kam dojdu za celý rok. Plánuji putovat 365 dnů s vánoční přestávkou, kdy si odskočím do Čech. Pokud to trochu půjde, koncem ledna budu pokračovat,“ říká pětatřicetiletý dobrodruh.

Z Kodaně má namířeno do Norska až k polárnímu kruhu, pak do švédského Stockholmu a finských Helsinek. Odtud popluje trajektem do Petrohradu, dál bude směřovat po pobřeží Baltského moře do hlavního města Estonska Tallinu, litevské Rigy a do Minsku v Bělorusku.

Následně se vydá přes Polsko a Bratislavu do Vídně, kde cestu příští rok na jaře opět přeruší. „Podle mapy je to šest tisíc kilometrů, ve skutečnosti se to určitě natáhne přes sedm tisíc. Vím, že je takový můj roční limit,“ přiznává Hirsch.

Na cestu vyráží se smíšenými pocity. „Jsem trochu unavený z kolotoče přednášek a neustálého přejíždění po republice. Vlastně ani nebyl čas si příliš odpočinout. Na druhé straně se těším. Na krajinu, na lidi, které potkám na severu. Norsko, Švédsko, Finsko a vlastně i všechny ostatní státy kromě Polska, Slovenska a Rakouska pro mě budou premiérou,“ popisuje muž, jenž mezi lety 2010 až 2012 zvládl 16 tisíc kilometrů z Čech do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma.

Do Čech bude posílat mírová přání

Od návratu z Kodaně absolvoval do května v Čechách i v zahraničí 35 přednášek a besed. Poslední měl o víkendu v Bruselu pro české krajany.

Za měsíc by Petr Hirsch měl podle propočtů dorazit do Osla, kde se k němu připojí přítelkyně Lucie. Společně budou pokračovat po svatoolafské poutní stezce do Trondheimu k hrobu svatého Olafa a k polárnímu kruhu.

Tak jako na předchozích cestách bude přespávat hlavně venku ve volné přírodě. V zimě, kterou podle všeho stráví v Polsku, ale bude muset zvyk porušit.

„Spaní venku dlouhodoběji vidím tak do nuly. Na zimu plánuju hledat místa na spaní, oslovovat farnosti anebo lidi. Věřím, že v Polsku najdu pohostinné lidi,“ je přesvědčen cestovatel. V batohu si kromě fotoaparátu, notebooku a navigace nese oblečení na tři sezony.

Jedním z ústředních účelů Hirschova putování kolem světa je šíření myšlenky míru. V první etapě chtěl v zahraničí sázet stromy míru, na rozdíl od České republiky však za hranicemi jeho nápad nenašel odezvu.

Tentokrát ve spolupráci s neziskovou organizací Lemniskáta připravil několik desítek originálních přání, na cestě bude oslovovat lidi, aby napsali, co pro ně znamená slovo mír. Přání s mírovým vzkazem poté bude rozesílat zájemcům do Čech.

Prošel šest států a urazil 3 575 kilometrů

Petr Hirsch se netají svou náklonností ke křesťanství. Před odletem do Bruselu se v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové nechal biřmovat a přijal biřmovací jméno Antonín. Člověk, který přijme tuto svátost, se zavazuje žít podle božích přikázání.

„Pro mne je to pokračování v cestě, na kterou jsem vstoupil rozhodnutím jít do Santiaga de Compostela. Pokřtěný jsem byl v dětství. Pocit, že bych rád přijal další z božích milostí, přišel v průběhu mé cesty do Jeruzaléma,“ dodává poutník.

Za šest měsíců prošel šest států a urazil 3 575 kilometrů. Zeměkouli hodlá obejít za 20 let, celá trasa může měřit až sto tisíc kilometrů. Veřejnost může jeho putování sledovat na sociálních sítích nebo na webových stránkách pout.eu.