V rezervaci v Keni uhynul vzácný nosorožec bílý severní Suni. | foto: Jan Stejskal, ZOO Dvůr Králové

Vzácný nosorožec uhynul v Keni stářím, šance na rozmnožení klesly

  • 16
Jeden z posledních sedmi nosorožců severních bílých a nejspíš úplně poslední samec schopný přirozené reprodukce, který v pátek uhynul v Keni, zemřel přirozenou smrtí. K reprodukci vzácného druhu by mohla pomoci samice nosorožce jižního bílého.

Samce Suniho v roce 2009 přivezli ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem do rezervace Ol Pejeta v Keni, aby se tam ve volné přírodě spářil s jednou ze zbývajících samic. Byl totiž nejspíš posledním samcem schopným přirozené reprodukce. Po jeho smrti zůstalo pouze šest jedinců svého druhu na světě.

V Africe žijí ještě tři nosorožci ze Dvora Králové

Zoo v roce 2009 poslala do Keni čtveřici nosorožců, kteří se měli ve volné přírodě přirozeně rozmnožit (video najdete zde). Ve Dvoře Králové zůstala jen samice Nabiré. Další dva severní bílí nosorožci, starý pár, žijí v zoo v americkém San Diegu

Zbylé tři nosorožce, kteří do Keni vycestovali před pěti lety, nebude zoo stahovat zpět. „Není sebemenší důvod je odvážet zpět. Patří do Afriky, tak ať si tam i skonají,“ řekl Ruml.

Už je potvrzeno, že za oběť pytlákům nepadl. Suni zemřel přirozenou smrtí na stáří, bylo mu 34 let. Nosorožci se běžně ve volné přírodě dožívají 35 let. Suni se narodil ve Dvoře v roce 1980 a byl prvním svého druhu, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Oba jeho rodiče, matka Nasima i otec Saút, pocházeli z volné přírody.

„Jsme z toho nešťastní, ale tak to v životě chodí, je to příroda. Mohla tam být nějaká nemoc, dnes těžko přesně odhadovat,“ řekl na tiskové konferenci místopředseda správní rady zoo a náměstek hejtmana Otakar Ruml. Orgány odebrané při pitvě budou ještě zkoumat experti.

Nadějí je samice nosorožce jižního

Šance na rozmnožení ohroženého zvířete, které je ve volné přírodě již považováno za vyhynulé, tak s pátečním úhynem samce Suniho klesly. Nadějí pro pomalu vymírající druh severního příbuzného by mohla být samice jižního bílého nosorožce.

Na místo se vypravili veterináři, aby odebrali genetický materiál, který by v budoucnosti mohl posloužit k reprodukci vzácného druhu. 

„Jižní bílí nosorožci jsou příbuzní těch severních, oba mají 82 chromozomů. Pro vznik uměle vytvořeného embrya by mohla posloužit vajíčka samice Nabiré, která žije ve Dvoře Králové nad Labem,“ uvedl Ruml (více o umělém rozmnožení najdete zde).

Genetický materiál ohrožených živočichů odborníci zatím zamrazí. „Ve speciálním zařízení v Berlíně jsou již uloženy i dříve odebrané vzorky, které mohou být použity pro umělou reprodukci,“ uvedla mluvčí zoo Jana Myslivečková.

.