Soud uvalil exekuci na veškerý majetek města Dvůr Králové nad Labem. Na

Soud uvalil exekuci na veškerý majetek města Dvůr Králové nad Labem. Na fotografii kostel Sv. Jana Křtitele | foto: Profimedia.cz

Radnice, stadiony i náměstí v exekuci. Dvůr Králové má problém

  • 44
Radnice, náměstí, Šindelářská věž nebo Mariánský sloup v exekuci. A také nemožnost začít opravovat školku, žádat o dotace nebo přepsat na obyvatele už koupené městské byty. Dvůr Králové nad Labem se dostal do pořádné šlamastyky. Do podobné, v jaké byla letos v lednu Praha, když soud uvalil exekuci na její majetek včetně Karlova mostu nebo Staroměstské radnice.

"Nemůžeme nakládat s majetkem nebo prodávat byty. Kromě běžného chodu úřadu nemůžeme nic mimořádného platit ani nakupovat. Nemůžeme třeba ani otevřít novou zakázku na rekonstrukci školky a podobně. Jakýkoli právní úkon by byl neplatný," upozornil včera na komplikace místostarosta Dvora Králové Jan Bém.

Zatímco v Praze se zprvu divili, proč na jejich chlouby soud exekuci vydal, ve Dvoře znají důvody dobře. Jak jako první informovala Česká televize, na město podal žalobu bývalý provozovatel čistírny odpadních vod, společnost WWTP DKNL. Ta vede s městem dlouhodobý spor o cenu za čištění vody a nyní se domáhá vyplacení pěti milionů korun.

Místostarosta exekuci nechápe

Podle vedení města však nemá na peníze nárok. "Exekuce jsou vydané za tři měsíce a to květen, červen, červenec. Bývalý provozovatel skončil s čištěním v dubnu, od té doby nemá od krajského úřadu dokonce ani povolení provozovat činnost. Vůbec nechápu, jak to mohl soud uznat, nejde nám to do hlavy," diví se místostarosta Bém.

Jednatel firmy WWTP DKNL Aleš Morávek, který je na dovolené, se k vývoji sporu nevyjádřil, ve středu nezvedal telefon.

Kvůli sporu teď trpí zejména lidé, kteří mají s městem rozjednaný prodej nebo koupi bytů a dalších pozemků. "Ačkoliv nám už lidé složili peníze, my jim ty byty nemůžeme přepsat," upozorňuje starostka Dvora Edita Vaňková.

Návrat majetku městu bude trvat

Město už sice připravuje návrh na zastavení exekucí a jejich odvolání k hradeckému krajskému soudu, teď však nesmí nakládat s veškerým majetkem včetně budovy radnice, koupaliště, zimního a letního stadionu nebo mnohých památek. 

Jediné co může, je zajistit běžný chod města. "Problém by byl třeba i v případě, když bychom chtěli nějaké dotace. To už také nespadá do běžného provozu," varuje Bém.

Starostka tvrdí, že město jednalo v plnění závazků vůči bývalému provozovateli správně. "Není pravda, že bychom vůbec neplatili, jen jsme nevěděli, jestli platit současnému, nebo bývalému provozovateli. Proto jsme už v květnu raději začali platit zálohy 1,673 milionu měsíčně do soudní úschovy," uvedla.

Už v pátek se zastupitelé sejdou na mimořádném zasedání a budou hledat možnosti, jak se z exekuce co nejdřív dostat. Podle starostky je možné, že město skutečně složí požadovaných pět milionů korun, aby mohlo co nejdřív znovu nakládat s majetkem. Návrat majetku městu ale podle ní bude trvat nejméně několik týdnů.

,