Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Ke stoletému výročí dostala hradecká elektrárna Hučák novou fasádu

  • 0
Jedinečná secesní vodní elektrárna v Hradci Králové je konečně bez lešení. Hučák dostal novou fasádu ke svým stým narozeninám. Nynější technická památka začala pravidelně dodávat energii v roce 1912.

Jedna z nejfotogeničtějších kulturních památek v Hradci Králové dostala novou střechu a fasádu, kterou stavaři dokončili v minulém týdnu.

"Rekonstrukci jsme dělali po úsecích. Kamenné a cihlové části fasády řemeslníci očistili, zároveň opravili původní omítku a poškozené části nahradili novou v -souladu s doporučením památkářů," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Jiří Kosina.

Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové.

Nová fasáda je chráněna nátěrem proti graffiti. Součástí rekonstrukce elektrárny byla také renovace systému slavnostního osvětlení.

Výstavbě malé vodní elektrárny předcházela v roce 1907 regulace Labe, kterou se tehdejší radní chtěli bránit záplavám. Po zrušení starého jezu Hučák se v místě rozhodli postavit vodní elektrárnu, jejíž stavbu zadali v květnu roku 1908. V secesním stylu ji navrhl architekt František Sander.

O rok později vznikla parní elektrárna, poté stavaři začali budovat jez, most a turbínové stanice pro elektrárnu. Ta začala naplno pracovat a pravidelně dodávat energii v roce 1912.

Spotřeba proudu rostla, a tak už o tři roky později elektrárna disponovala třemi Francisovými turbínami od firmy Kolben, z nich každá měla výkon 300 koní. Parní turbíny sloužily až do roku 1946.

Velkou rekonstrukcí tehdy chátrající elektrárna i přilehlý most prošly v 90. letech minulého století. V roce 1996 budova získala současné výrazné osvětlení.

"V loňském roce řemeslníci nahradili asfaltové šindele střechy měděnými šablonami a střechu zateplili. Také provedli veškeré restauratérské práce včetně kovářských," říká generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřich Kožušník.

V Hučáku od roku 2008 sídlí Informační centrum pro obnovitelné zdroje, které je otevřeno denně od 9 do 16 hodin. Každou sobotu a neděli od 14 hodin si lze přímo prohlédnout i malou vodní elektrárnu.

Zájemci si do konce roku mohou v centru zakoupit speciální turistickou známku vydanou ke stoletému výročí elektrárny.