Opatovická elektrárna zdraží od ledna teplo, nejvíc v Hradci.

Opatovická elektrárna zdraží od ledna teplo, nejvíc v Hradci. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hradec nechce drahé teplo od elektrárny Opatovice. Bude se bránit

  • 1
Královéhradecké Tepelné hospodářství nesouhlasí se zdražením tepla od elektrárny v Opatovicích. Chce se obrátit na energetický a antimonopolní úřad. Hradečtí politici míní, že za zdražením cen je zájem Opatovic o koupi hradeckého podniku.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Energetický regulační úřad se nejspíš budou zabývat podnětem hradecké městské firmy Tepelné hospodářství.

Ta nesouhlasí se zvýšením ceny tepla, které jí před necelými dvěma týdny oznámila Elektrárna Opatovice. Do budoucna proto firma bude usilovat i o jiné možnosti získávání tepla, aby snížila svoji dosavadní závislost na elektrárně.

"Zdražení se nám zdá nestandardní, neopodstatněné a i poškozující. Proto se jím zabýváme. Na energetický úřad jsme připraveni podat k přezkumu podnět na neoprávněnost účtování některých položek," uvedl ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler.

Zdražování se nelíbí ani Chrudimi a Pardubicím

"Čekáme na odpověď opatovické elektrárny na náš razantní nesouhlas s cenovou nabídkou. Odpověď by měla přijít v pátek. Na základě posouzení této odpovědi budeme konat," dodal Seidler.

Opatovická elektrárna vyjádření hradecké firmy už obdržela. "Tento týden se sejde představenstvo firmy, které záležitost projedná, a poté se k ní Tepelnému hospodářství vyjádří," uvedl mluvčí elektrárny Pavel Zadák.

Elektrárna zdražila víc než koncovým zákazníkům

Zatímco koncovým zákazníkům Opatovice cenu tepla na příští rok zdražily o 5,5 procenta, Tepelnému hospodářství ji navýšily o 8,45 procenta, což se promítne i do peněženek Hradečáků, jimž městská firma, které patří sekundární rozvody, teplo přeprodává.

Pokud energetický úřad shledá pochybení, může elektrárnám nařídit nápravu a zároveň jim udělit pokutu. "Pokud zahájíme správní řízení, obvykle se takové záležitosti vyřeší do 30 dnů," uvedl mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Antimonopolní úřad by pak podle Seidlera měl přezkoumat, jestli nedochází k porušování veřejné soutěže na sekundárním teplu, tedy pro konečného spotřebitele.

"A to z titulu využití monopolního postavení Elektrárny Opatovice," upřesnil ředitel Tepelného hospodářství a přiznal, že firma je na elektrárně zatím stoprocentně závislá. Jejím prostřednictvím přitom získává teplo z Opatovic většina hradeckých domácností napojených na horkovod.

Hradec už hledá alternativy

To by se ale do budoucna mohlo změnit, neboť Tepelné hospodářství společně s městem již prověřují další možné způsoby, kterak získávat teplo na distribuci hradeckým domácnostem.

"Existují solární elektrárny, možnosti využití vodíku a podobně. Různé nápady hodnotíme, spolupracujeme i s akademickou obcí v Hradci Králové a Praze," uvedl Seidler.

Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich zájem města o alternativní zásobování teplem potvrdil. "Osobně jsme navštívili výzkumníky z ČVUT, kde jsme o různých možnostech diskutovali. Jednání s nimi stále pokračují. Výzkum jde dopředu a je tedy možné, že se do budoucna naše závislost na opatovické elektrárně sníží," řekl Vedlich.

Představenstvo Tepelného hospodářství kromě nesouhlasného dopisu požádalo i hradeckého primátora Zdeňka Finka, který je členem dozorčí rady Elektrárny Opatovice, aby se spojil se šéfy radnic Pardubic a Chrudimi, s nimiž v radě sedí, a společně na vedení elektrárny vyvinuli tlak.

Opatovicím jde možná o koupi podniku

Na primátora se dopisem obrátili i zástupci krajské ČSSD, kteří jsou v hradeckém zastupitelstvu v opozici, a vyzvali ho k urychlenému jednání s elektrárnou o ceně tepla.

"Vše ve mně vyvolává dojem, že Elektrárna Opatovice má zájem Tepelné hospodářství koupit a následně zrušit, a proto nyní dělá kroky vedoucí k tomu, že teplo od městské společnosti bude dražší, než kdyby ho občané odebírali přímo od Elektrárny Opatovice," uvedla v dopise krajská šéfka strany Hana Orgoníková.

Podobné domněnky mají i ředitel Seidler a představitelé města.

"Se mnou ani s kolegy ale nikdo oficiálně nejednal. Zaznamenal jsem pouze vzkaz od vedení elektrárny o založení společného podniku," potvrdil první náměstek primátora Martin Soukup.

"Pokud by se tak stalo, podnik by byl ovládán Elektrárnou Opatovice a cena tepla by tak vzrostla na cenu obvyklou, a to přes 500 korun za 1 GJ," uvedl svoji domněnku Seidler.

Elektrárna se o získání sekundární sítě v Hradci Králové v minulosti už několikrát pokoušela. V Pardubicích a Chrudimi, kam rovněž teplo dodává, jejich vlastníkem už je.

I přes avizované zdražení bude cena dálkového tepla v Hradci Králové nadále patřit mezi nejnižší v republice.

,