"Navýšení ceny pro nás znamená tři až čtyři miliony v rozpočtu ročně navíc. S tím jsme nepočítali," říká ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula.

"Navýšení ceny pro nás znamená tři až čtyři miliony v rozpočtu ročně navíc. S tím jsme nepočítali," říká ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Proti zdražení tepla protestuje i královéhradecká fakultní nemocnice

  • 1
K protestům proti nečekanému zdražení tepla, které oznámily Elektrárny Opatovice, se přidala i hradecká fakultní nemocnice. Nelíbí se jí, že bude muset platit až o čtyři miliony korun víc, ráda by byla nezávislá.

Nejen hradecká městská firma Tepelné hospodářství se nehodlá spokojit s rapidním a nečekaným zdražením tepla z Opatovic. Kromě vedení Pardubic a Chrudimi vytáhne do boje proti vyšším cenám na příští rok také Fakultní nemocnice Hradec Králové.

"Navýšení ceny pro nás znamená tři až čtyři miliony v rozpočtu ročně navíc. S tím jsme nepočítali a snažíme se vyjednávat," říká ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula.

Zatím se připojil k protestu krajského města a spolu s ním čeká na vyjádření opatovické elektrárny. Pokud bude reakce negativní, bude nemocnice uvažovat o tom, že se v dodávkách tepla úplně osamostatní.

"Pokud by ceny měly stoupat takto dramaticky, uvažovali bychom o vlastním zařízení, které by bylo soběstačné pro celou nemocnici," přibližuje plány Prymula.

Zdražení je údajně vyvolané nutnými investicemi

Problém je v tom, že koncovým zákazníkům chtějí Elektrárny Opatovice zdražit teplo o 5,5 procenta, zatímco městské společnosti Tepelné hospodářství, které patří sekundární rozvody a která teplo v Hradci dál přeprodává, chce cenu tepla zvýšit o 8,45 procenta. Tvrdí, že zdražení je vyvolané nutnými investicemi do sítí a větší ekologičností zdroje.

"Takový nárůst je pro nás samozřejmě nepříjemný, protože jsme předpokládali, že ceny porostou maximálně o tři procenta," říká ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler, který do Opatovic poslal nesouhlas s cenovou nabídkou.

"Obdrželi jsme odpověď, ale vůbec nereflektuje naše požadavky na úpravu ceny," řekl ředitel Tepelného hospodářství. Chce se proto obrátit na energetický i antimonopolní úřad.

"Představenstvo bude v pátek schvalovat podání na přezkum u Energetického regulačního úřadu a příští týden budeme podávat stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," potvrdil Seidler.

Hradeckého primátora podpoří i vedení Pardubic

Pokud by energetický úřad shledal pochybení, může elektrárnám nařídit nápravu a zároveň jim udělit pokutu.

Hradeckého primátora podpoří ve vyjednávání i vedení Pardubic a Chrudimi. "Iniciujeme schůzku s vedením společnosti. Podpoříme na ní Hradec Králové, kterého se zdražení dotkne nejvíce," oznámila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková, které vadí hlavně to, že starosty v dozorčí radě elektráren o zvýšení tepla předem nikdo neinformoval.

Na Elektrárnách Opatovice je městská firma zatím stoprocentně závislá, teplo od ní odebírá většina hradeckých domácností, celkem 24 tisíc.

Cena tepla se jim ale zvýší "jen" o 6,31 procenta, zbytek bude Tepelné hospodářství dotovat ze svého. Stejně jako fakultní nemocnice, tak i město už začalo uvažovat o dalších možnostech získávání tepla. Navázalo spolupráci s akademiky a diskutují i o solárních elektrárnách nebo o možnosti využití vodíku.

Avizované zdražení se dotkne také firem nebo škol, třeba Základní škola Štefánikova v Hradci Králové zaplatí za teplo minimálně o 100 tisíc víc než letos. "Zálohy se nám zvýší řádově o 10 až 20 tisíc měsíčně, ale likvidační to pro nás nebude," říká ředitel školy Roman Polda.

Ze zdražení se neraduje ani hradecká univerzita, která zaplatí zhruba o 200 tisíc víc. V tak špatné situaci jako fakultní nemocnice však není. "Situace není dramatická, v ročním obratu univerzity udělá zvýšení méně než půl promile," vysvětlil mluvčí univerzity Ondřej Tikovský.