Muzeum vystavuje dynamo z roku 1866, které umělo rozsvítit žárovku s bambusovým

Muzeum vystavuje dynamo z roku 1866, které umělo rozsvítit žárovku s bambusovým vláknem. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Elektrárna Poříčí slaví stovku, muzeum láká na dynamo z roku 1866

  • 1
Letos je to přesně sto let, co v Trutnově vznikla tepelná elektrárna Poříčí I. Muzeum Podkrkonoší o ní proto přichystalo výstavu. Ta návštěvníkům připomene, že kvůli popílku zanikla obec Debrné, továrnu dvakrát zabrali Němci, kteří ji později chtěli vyhodit do vzduchu, a vyrábělo se tam vzácné germanium.

Poříčí I. byla svého času největší tepelnou elektrárnou ve východních Čechách. Její mladší sestra, Poříčí II,  nyní slaví 55. narozeniny.

Návštěvníci trutnovského muzea se s exponáty dostanou ještě do starší doby. Třeba do roku 1889, kdy se tam začal vyrábět proud na vodních elektrárnách, které dodávaly proud do textilek. Právě od té doby se začaly objevovat v ulicích také elektrické lampy, které střídaly plynové.

V roce 1895 vznikla první městská elektrárna v budově, kde dnes sídlí okresní archiv. Ale průmysl v Trutnově bujel tak, že musela vzniknout v Poříčí velká tepelná elektrárna na černé uhlí ze Žacléře, Svatoňovic a Radvanic.

Na místě vesnice vzniklo popílkové jezero

Skladišti popílku časem musela ustoupit obec Debrné. Nejdříve se popílek vršil na hromady, ale z nich se prášilo, a tak vzniklo v Debrném popílkové jezero. Kostelík z obce odstřelili při natáčení nějakého filmu z třicetileté války, z domů zůstaly jen podezdívky, zaniklou obec nyní připomíná už jen cesta.

"Po vzniku Československa v roce 1918 elektrárnu obsadila německá menšina. Vytlačilo ji až československé vojsko. To se opakovalo také v roce 1938, poté spadala pod Elektrárny Berlín a byla poprvé v historii našeho státu propojena vedením do zahraničí - do Walbrzychu," říká historik trutnovského muzea Ondřej Vašata.

V roce 1945 ji chtěli nacisté při ústupu vyhodit do povětří. "To se nepodařilo, čeští zaměstnanci z Úpice si pohlídali, aby se to nestalo," vypráví historik a upozorňuje na zajímavé exponáty tehdejší doby: německé špionské zákresy na fotografiích elektrárny.

"Němci podle nich velmi dobře věděli, kde je které zařízení elektrárny, aby je mohli v případě vojenského konfliktu vyhodit do vzduchu a ochromit tak Československo a jeho případný odpor," ukazuje Vašata.

Těsně před smrtí přijel i prezident Zápotocký

V šedesátých letech, kdy už pracovala elektrárna Poříčí II., se v původní budově vyrábělo germanium, poměrně vzácný polokov pro polovodiče. Ukončenou stavbu Poříčí II. si přijel těsně před svou smrtí v lednu roku 1957 prohlédnout druhý komunistický prezident Antonín Zápotocký.

Na výstavě bude k vidění rovněž opravdový unikát - staré elektrické dynamo vyrobené v roce 1886 v Dolním Starém Městě v Trutnově.

"Je to asi první zdroj elektrické energie v Trutnově, který se dochoval. Dynamo se používalo při jedné slavnosti u Dolních Mladých Buků, kde dodávalo stejnosměrný proud do dvou žárovek s bambusovým vláknem. Muzeum ho získalo kdysi jako velkou technickou zvláštnost," upozorňuje historik Vašata.