Exnáměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislav Všetečka jde k soudu

Exnáměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislav Všetečka jde k soudu | foto: ČTK

Exnáměstek hejtmana stojí u soudu kvůli drahým rentgenům v nemocnicích

  • 6
Po dlouhých pěti letech usedl Rostislav Všetečka, bývalý první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje, na lavici obžalovaných. V říjnu 2008 totiž podepsal smlouvu na nákup rentgenů pro krajské nemocnice a podle obžaloby tím způsobil škodu kolem 13 milionů korun.

Všetečka ale ve středu u hradeckého soudu jakoukoli vinu a obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku rezolutně odmítl.

Někdejší náměstek pro zdravotnictví smlouvu podepsal ve funkci předsedy představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za 118 milionů korun byla firma Puro-Klima.

Obžaloba tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla 105 milionů korun, tedy asi o 13 milionů korun méně.

K podpisu smlouvy prý navíc Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku. Zdravotnický holding po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Všetečkův obhájce chce od holdingu vysvětlení, proč požaduje náhradu škodu o 100 milionů vyšší, než je škoda, s kterou operuje obžaloba.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil

Nákup rentgenové techniky, která nahradila zastaralé přístroje v nemocnicích kraje, schválily podle Všetečky příslušné orgány kraje. Zastupitelstvo podle něj na nákup v rozpočtu vyčlenilo sumu až 130 milionů korun a projekt označilo za prioritu kraje.

"Výběrové řízení proběhlo podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Neshledal jsem důvod, abych podpis smlouvy oddaloval," řekl Všetečka.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil a k podpisu měl oprávnění. Připomněl, že smlouvu nepodepsal sám, ale ještě s jedním členem představenstva.

Řada rentgenů v nemocnicích byla podle něj v havarijním stavu a mohla nadměrným zářením ohrozit pacienty. Nové digitální rentgeny měly léčbu posunout na výrazně vyšší úroveň a řádně podle něj fungují ke spokojenosti lékařů a pacientů.

Po krajských volbách na podzim 2008 Všetečka ve vedení kraje i zdravotnického holdingu skončil. Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat.

V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

Pokuta pro kraj, další vyšetřování i obvinění

Nákupy rentgenů

Rostislav Všetečka (ODS) byl prvním náměstkem hejtmana Pavla Bradíka a předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Smlouvu na nákup rentgenů podepsal před skončením funkčního období v říjnu 2008. Rentgenová technika stála 118 milionů korun, ale podle znalců byla její reálná cena 105 milionů korun. Způsobená škoda tak činí podle obžaloby asi 13 milionů korun. Zdravotnický holding nyní po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Zdravotnický holding kraje navíc tehdy dostal půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Kvůli podezření, že holding v čele s Všetečkou nepostupoval při zadávání zakázek podle zákona, prošetřoval antimonopolní úřad celkem 63 smluv z let 2006 až 2008, které se týkaly nákupů za téměř půl miliardy korun. Pochybení našel v šesti zakázkách.

Všetečka, jenž politiky zanechal a živí se jako ekonom, nečelil policejnímu vyšetřování poprvé.

Spolu s dalšími čtyřmi podezřelými ho policie stíhala kvůli údajně předraženému nákupu nábytku do budovy krajského úřadu. Okresní státní zastupitelství ale na jaře 2010 stíhání zastavilo.

Jednoho z podezřelých, bývalého hejtmana Pavla Bradíka policie začátkem roku obvinila z pletich při veřejné soutěži v krajském projektu na zpracování odpadu z těžby dřeva.

Spolu s ním byl obviněn také radní Jiří Vambera a dva úředníci. Policie nyní vyšetřuje další skandál spojený se zdravotnickým holdingem kraje.

Bývalí manažeři čelí nařčení, že si vylepšovali úřednické platy na úkor nemocnic, které musely dráž kupovat zdravotnický materiál. Tři z nich museli na konci loňského roku z vedení odejít.