Expolicista Jiří Jungman uspěl u Ústavního soudu. Ten nařídil obnovu jeho

Expolicista Jiří Jungman uspěl u Ústavního soudu. Ten nařídil obnovu jeho procesu | foto: ČTK

Za zabití psa a jeho majitele půjde expolicista na šest let za mříže

  • 43
Bývalý policista Jiří Jungman musí na šest let do vězení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Jungman v roce 2008 zastřelil Trutnově muže a jeho psa. Soudy mu poté uložily až deset let vězení za vraždu, případ však vrátil Ústavní soud.

Jungman v obnoveném řízení dostal loni v prosinci u Krajského soudu v Hradci Králové podmínku za ublížení na zdraví (více zde). Proti verdiktu si však podali odvolání státní zástupkyně i advokát bývalého policisty.

Případ tak putoval už podruhé k vrchnímu soudu. Ten napoprvé vynesl desetiletý trest za vraždu (více o původním verdiktu zde), nyní uložil šest let za zabití.

"Sazba je tři až deset let, uložený trest je tak ještě ve spodní polovině sazby. Přihlédli jsme k dosavadní bezúhonnosti obžalovaného, ale není možné pominout, že usmrtil člověka, otce od rodiny. to je naprosto neodčinitelný následek," vysvětlil výši trestu soudce Jiří Lněnička.

Jiří Jungman u soudu opakoval, že střílel ve strachu, že ho útočník zabije. "Byla to pudová, instinktivní střelba," uvedl. Nechtěl prý muže zabít, jen odvrátit jeho útok.

On i jeho obhájce tvrdí, že se jednalo o nutnou obranu. To ale soudce Lněnička odmítl. "Dobroty nutné obrany se nemůže dovolávat ten, kdo celou situaci zavinil a vyprovokoval," řekl Lněnička.

Právě to zjištění, kdo incident vyprovokoval, přitom Ústavní soud původním verdiktům vytýkal.

"Je přitom velmi důležité zjistit a popsat, kdo byl iniciátorem brachiálního násilí, čili kdo zasadil první ránu," uvedl loni v září soudce zpravodaj Jan Musil (více o verdiktu Ústavního soudu zde).

Soudce Lněnička při odůvodnění rozsudku uvedl, že první ránu dal zřejmě poškozený. Incident ale vyvolal bývalý policista Jungman, když opilý dráždil ve dvě ráno rotvajlera poškozeného. Ten hlasitě štěkal a poškozený, který byl také opilý,  se šel podívat ke dveřím.

Následoval konflikt, kdy poškozený srazil obžalovaného na zem, vyrazil mu zuby a do lokte se mu ještě zakousl pes. Obhajoba tvrdila, že oběť psa na bývalého policistu poštvala, že ho použila jako zbraň. Soudce ale míní, že to vůbec nebylo nutné. Vzhledem k předchozímu dráždění podle Lněničky stačilo otevřít dveře.

Ležící Jungman nakonec vytáhl zbraň a nejprve trefil poškozeného do kolene, poté do srdce. Nakonec zastřelil i psa. Po střelbě přivolal záchranku a policii.

 "Nevěděl jsem, kudy kam, útok nepřestával. Spadl jsem na zem a musel jsem odrážet ještě útoky agresivního psa, který mě několikrát kousl. Cítil jsem, jak polykám nosní krev, zuby jsem měl vražené do pusy," popsal dříve u soudu, proč střílel.

Jungmanovi v očích soudu viditelně uškodilo, že měl u sebe legálně drženou zbraň a přitom byl silně opilý. Podle expertů měl více než dvě promile alkoholu v krvi. Zbrojní zákon přitom zakazuje požití alkoholu, když má člověk u sebe zbraň.

Rozsudek je pravomocný a bývalému policistovi hrozí, že znovu vrátí za mříže. Ve vězení si už odseděl dva roky a osm měsíců. Nástup by ale mohl odložit Nejvyšší soud, kam se obhájce Jungmana určitě dovolá.

"Vrchní soud zopakoval ve svém verdiktu to, co mu Ústavní soud vytýkal," uvedl Jungmanův obhájce Miloslav Jančík.