Daniel Polman při cestě okolo Plešného jezera na Šumavě.

Daniel Polman při cestě okolo Plešného jezera na Šumavě. | foto: archiv Daniela Polmana

Takový extrém jsem nezažil, řekl Polman o nonstop cestě přes vrcholy

  • 3
Za čtyři dny naspal jen osm hodin a nejdéle cestoval čtyřiačtyřicet hodin v kuse. Otestoval si tak hranice lidského těla. Podobnou zátěž prý Daniel Polman z Nové Paky nepamatuje. Extrémní sportovec má přitom za sebou náročné alpské trasy.

Kdo si myslí, že Česko je v porovnání s Alpami pro extrémní sportovce nuda, krutě se mýlí. Nedávno to dokázal i šestatřicetiletý rodák z Nové Paky Daniel Polman: svými vlastními silami v neuvěřitelně krátkém čase propojil nejvyšší vrcholy všech čtrnácti krajů České republiky (podrobnosti o projektu čtěte zde).

„Sáhl jsem si až na dno. Věděl jsem, že to bude extrém, ale nakonec to bylo těžší, než jsem čekal. Svou roli v tom sehrálo hlavně velké převýšení přejezdů mezi jednotlivými kopci, vítr a vedra,“ prohlásil Polman, který ve dnech 10. až 14. června na kole a pěšky překonal za necelých 98 hodin 1 463 kilometrů a 24 300 výškových metrů.

„Jednalo se o nejextrémnější akci, jakou jsem kdy absolvoval, každý den jsem nastoupal přes šest tisíc metrů. Splnil se mi velký sen a odpověděl jsem si na otázku, co dokáže vydržet tělo při aktivitě delší než 24 hodin,“ řekl Polman, který je šéfredaktorem časopisu Lidé a hory a patří k propagátorům dosud málo známé sportovní disciplíny bike-hike, tedy kombinace cyklistiky, alpinismu a horolezectví.

Polman se vydal na cestu Českem na vlastní pěst, bez doprovodu a vše potřebné si vezl na kole anebo nakoupil na cestě. Váha nákladu, který vezl, se pohybovala okolo osmi kilogramů.

„Vím, že kdybych zvolil cestu s doprovodným vozidlem, projekt bych zvládl mnohem rychleji, možná až o půl dne. Díky tomu to mělo více cestovatelský náboj, protože jsem měl možnost potkat celou řadu zajímavých lidí a nebyla nouze o zábavné chvíle. Třeba jako na jedné benzince, kde jsem se setkal s bujarou skupinou hasičů z Moravských Bránic, kteří tam přijeli s koňským povozem,“ uvedl Polman.

Trasa ho postupně vedla přes dvanáct vrcholů, z nich většinu zdolal na kole. Pokořil při tom i osm tisícovek: Klínovec (1244 m), Velkou Mokrůvku (1370 m), Plechý (1378 m), Čertův mlýn (1206 m), Praděd (1491 m), Králický Sněžník (1424 m) a Sněžku (1602 m). Kromě čtrnácti krajů navštívil také území všech sousedních zemí: Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Polmanova trasa

Teleček (399 m) 
hlavní město Praha

Klínovec (1244 m) 
Ústecký a Karlovarský kraj

Tok (865 m)
Středočeský kraj

Velká Mokrůvka (1370 m) 
Plzeňský kraj

Plechý (1378 m) 
Jihočeský kraj

Javořice (837 m)
Vysočina

Velká Javořina (970 m) 
Jihomoravský kraj

Čertův mlýn (1206 m) 
Zlínský kraj

Praděd (1491 m) 
Olomoucký a Moravskoslezský kraj

Králický Sněžník (1424 m) 
Pardubický kraj

Kotel (1435 m) 
Liberecký kraj

Sněžka (1602 m) 
Královéhradecký kraj

„Myšlenka Praha - Sněžka vznikala postupně. Až s odstupem času jsem si uvědomil, že z Prahy na Sněžku nemusím zvolit tu nejkratší cestu a cílem nemusí být jen vrchol Sněžky, ale i samotná cesta. A tak jsem se rozhodl propojit nejvyšší vrcholy všech čtrnácti krajů,“ řekl Polman.

Výzvou byla i délka trasy. Extrémní projekty bike-hike v Alpách, které v minulosti absolvoval, netrvaly déle než 24 hodin.

„Chtěl jsem zkusit něco, co trvá déle než jeden den, a hlavně vše zvládnout bez podpory, vlastními silami. A projekt byl na světě,“ zavzpomínal Polman.

Extrémní podnik se lišil tím, že v Alpách při výstupech na třítisícovky v závěru používal horolezecké vybavení.

„Okolo Česka mi stačily jen lehké běžecké boty. Mělo to ale své. Akce trvala nepřetržitě skoro čtyři dny, za celou tu dobu jsem naspal asi jen osm hodin a všechno, co jsem potřeboval, jsem si vezl. Nejdéle jsem fungoval čtyřiačtyřicet hodin, a to se třemi zastávkami na jídlo,“ uvedl sportovec.

Ten zatím žádný další extrémní projekt neplánuje: „Jsem rád, že jsem ve zdraví absolvoval svůj vlastní sen, teď zhluboka vydechnu. Všechny nápady vždy přišly postupně, nechávám tomu volnost.“

První extrémní projekt bike-hike podnikl v roce 2009 a nazval ho Velký Benátčan. Spočíval v překonání vzdálenosti 310 kilometrů z Benátek na rakouský vrchol Grossvenediger (3 674 m, česky Velký Benátčan) v co nejkratším čase. Převýšení šest kilometrů zdolal na kole a pěším výstupem za méně než 17 hodin.

V roce 2012 na to navázal expedicí z Vídně na horu Grossglockner (500 km, převýšení 7 400 m), kterou zvládl za 22 hodin a 15 minut. Kromě toho se účastní extrémních cyklistických závodů po celé Evropě a od roku 2010 je držitelem českého rekordu v cyklistické čtyřiadvacetihodinovce, když ujel 880 kilometrů.