Fakultní nemocnice Hradec Králové změní název a logo.

Fakultní nemocnice Hradec Králové změní název a logo. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Z fakultní nemocnice se stane univerzitní, což může ohrozit její rozvoj

  • 3
Vláda rozhodla, že z fakultních nemocnic udělá nemocnice univerzitní. Pro královéhradecký špitál to znamená třeba horší přístup k finančním zdrojům, které nutně potřebuje na novou výstavbu a rozvoj. Se změnou názvu nemocnice se budou muset přejmenovat i zastávky městské hromadné dopravy.

Pacienti, kteří byli v Hradci Králové zvyklí jezdit "do fakultky", budou muset od roku 2014 trochu pozměnit svůj slovník. Vláda na středečním jednání schválila záměr, kterým se dosavadní fakultní nemocnice mají změnit na nemocnice univerzitní. Zatímco pro pacienty se změní jen název, vedení nemocnice se změna dotkne podstatně citelněji.

Fakultní vs. univerzitní

Vláda české republiky schválila věcný záměr Zákona o univerzitních nemocnicích, který má odstátnit a depolitizovat současné fakultní nemocnice.

Pokud zákon schválí i poslanci a senát, a podepíše ho prezident, měl by začít platit od roku 2014.

Z hradecké nemocnice se má stát nezisková organizace, kterou už nebude dotovat stát a na jejímž řízení se bude podílet univerzita. "Odstátnění" nemocnice by ale mohlo ztížit její rozvoj, především výstavbu nových pavilonů nebo rekonstrukci těch původních.

"Jsem velmi zklamán z toho, že v záměru není nějakým způsobem řešena investiční složka. To znamená, že my teoreticky nebudeme mít zastání nikde. Když budeme potřebovat postavit novou budovu, není mi skutečně jasné, jak se k těm penězům domoci," řekl v rozhovoru pro MF DNES ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

Nemocnice bude muset zachovat i "nelukrativní" obory

Na rozdíl od soukromých nemocnic, které se specializují především na takzvané výdělečné obory, mezi něž patří například plastická chirurgie, bude muset univerzitní nemocnice zachovat všechny obory, jimiž garantuje zdravotnickou péči v regionu i bez dosavadní ministerské podpory.

"Je to věc, která nás bude nesporně hendikepovat, protože je vcelku jednoduché vybrat si jeden dva lukrativní obory a udělat si privátní zařízení. My ale musíme krýt i ty obory, které lukrativní nejsou," uvedl Prymula k financování špitálu.

Peníze podle něj bude nemocnice moct získat dvěma způsoby: buď lobbingem v parlamentu nebo zvýšením odvodů pojistného. V zákoně by rovněž měla být pojistka proti privatizaci nemocnice.

"Zákon v žádném případě nelze vnímat jako krok k privatizaci fakultních nemocnic, naopak bude jasně vymezen jejich neziskový charakter. Za krok kupředu považuji také fakt, že na řízení fakultních nemocnic se budou moci podílet i vysoké školy, i to přispěje k důslednější kontrole," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který v čele hradecké fakultky dříve stál.

Kromě univerzity však nemocnice bude dál podléhat i politické kontrole. Její proklamovaná samostatnost totiž bude podle Prymuly pouze formální. "Vidím jako obrovský problém, že tu bude dozorčí a správní rada, která bude dominantně obsazena ministerskými úředníky," posteskl si ředitel.

Změní se logo, přejmenují se i zastávky MHD

Se změnou jména nemocnice budou souviset i finanční náklady. Změnit se musí logo, vyměnit popisové tabulky v areálu a rovněž přepracovat veškeré dokumenty obsahující název nemocnice.

"Bude to otázka milionů korun, protože musíme změnit vše, včetně smluv, které by s názvem původního subjektu byly neplatné," řekl Prymula. Kromě samotné nemocnice se změna dotkne i města, a to především městské hromadné dopravy, která bude muset například přejmenovat zastávky autobusů a trolejbusů.

"Většina Hradečáků včetně mě bude asi i nadále používat výraz fakultní nemocnice nebo fakultka. Musíme ale myslet i na lidi z jiných měst a obcí, kteří ten název nemají zažitý tak jako my a nový pro ně bude záchytným bodem," uvedla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Dopravní podnik by byl nucen pozměnit i název i na jízdních řádech a zastávkových tabulích. Velké náklady navíc by kvůli tomu ale mít neměl. "Jízdní řád měníme zhruba jednou ročně, někdy i častěji. Pokud bychom o změně věděli dopředu, jednoduše bychom už nové řády vytiskli s novým názvem," řekla Vlčková.