Lékaři v Hradci operují nádory šetrně robotem. První pacient ho chválí

  • 1
Hradecká fakultní nemocnice pořídila robota s několika pohyblivými rameny, která budou simulovat pohyby rukou chirurga. Šetrné operace pacientům výrazně zkrátí dobu hojení a sníží riziko pooperačních komplikací.

Robotického systému daVinci budou lékaři využívat pro složité onkologické operace prostaty, konečníku a dělohy. Robot je pečlivý, šetrný, dokáže pracovat i v místech, kam by se chirurg se skalpelem v ruce nikdy nedostal. Rány se pacientům rychle hojí i po velmi složitých zákrocích.

Chirurg pohybuje robotickými rameny přes ovládací konzoli a na obrazovce sleduje trojrozměrný obraz v těle pacienta. Díky tomu mu nezpůsobí žádné velké rány a dokáže být velmi přesný.

„Lékař nemusí dělat časově a fyzicky náročný výkon sám, eliminuje tím negativní jevy, jako je například třes rukou. Pro organismus pacienta je to mnohem menší zátěž, ztratí méně krve, má menší jizvy, hrozí minimální riziko infekce. Může jít dříve domů, rekonvalescence se zkrátí z týdnů na dny,“ chválí si novinku přednosta urologické kliniky Miloš Broďák.

Denně chtějí v Hradci s robotem zvládnout dvě až čtyři operace, ročně by jich mohly být až dvě stovky. Do budoucna přibudou operace ledvin i cévní a kardiochirurgické zákroky. DaVinci umí rekonstruovat tkáně i ve složitě dostupných oblastech těla, jako je pánev nebo krk.

Ve východních Čechách podobné zařízení dosud chybělo, hradecké robotické centrum je v pořadí osmé v zemi.

Operace slepého střeva byla horší, líčí první pacient

Prvním pacientem, který tímto šetrným způsobem podstoupil v Hradci Králové složitou operaci prostaty, byl Oldřich Wenzl.

„Věděl jsem, že jsem první, ale nevadilo mi to. Cítím se dobře, mám menší obtíže než po operaci slepého střeva. Operován jsem byl před týdnem, domů půjdu v pátek,“ prozrazuje.

Po zákroku má pacient v těle pouze tři drobné vpichy. „Je to milník, který nás posune v léčení zhoubných nádorů mnohem dál. Robot nic nedělá sám, všechno řídí chirurg. I ty nejmenší pohyby se přenáší do ramen. Počítáme, že s robotickým zařízením budou umět pracovat tři až čtyři operatéři pro urologii a do budoucna zhruba další tři až čtyři pro chirurgii a gynekologii,“ líčí přednosta Broďák.

V západních zemích Evropské unie se roboticky provádí až 90 procent onkologických operací prostaty. Podle lékařů se Česká republika nyní snaží tento trend dohnat. Doteď museli pacienti z Královéhradeckého kraje a dalších okolních regionů dojíždět do Prahy či Olomouce.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové pořídila systém zhruba za 70 milionů korun, jeho pořízení připravovali zdravotníci sedm let.