Vojtěch Tambor při výzkumu v laboratoři Fakultní nemocnice v Hradci Králové,...

Vojtěch Tambor při výzkumu v laboratoři Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která má jako první v Česku nový typ hmotnostního spektrometru pro výzkum příčin různých nemocí a vývoj léků. (18. 2. 2014) | foto: ČTK

Unikátní přístroj včas odhalí riziko v těhotenství i návrat nádoru

  • 0
Hradečtí vědci jako první v republice zprovoznili v laboratořích Centra biomedicínského výzkumu hmotnostní spektrometr za 14 milionů korun. Pomůže při léčbě nádorů a dokáže také předpovědět předčasný porod, a to už v časném stadiu těhotenství.

Pro lékaře bude taková informace naprosto zásadní, neboť se díky ní budou moci včas zaměřit a připravit na všechna rizika, které u těhotné ženy mohou hrozit.

"Ve vzorcích plodové vody odebraných už v 16. týdnu těhotenství budeme hledat specifický protein, který by ukázal, zda je žena předčasným porodem ohrožena," uvedl vědec a porodník Marian Kacerovský.

Vždyť loni byl v hradecké nemocnici téměř každý třetí porod vyhodnocen jako předčasný.

"Tato statistika by se měla díky výzkumu na unikátním přístroji v budoucnu podstatně snížit," vysvětlila Zuzana Boučková z Centra transferu biomedicínských technologií. Spektrometr Q Exactive Plus, který financoval stát, umí určit osud léčiva v organismu, rozpozná bílkovinné anomálie a jejich typy v jednotlivých tkáních.

Přístroj odhalí i riziko nádorů

V některých případech může zachraňovat život, dokáže totiž třeba odhalit riziko opětovného nárůstu nádoru na čelním mozkovém laloku. A to je pro efektivní léčbu velmi důležité.

"Dodnes lékaři nedokážou určit, proč některému pacientovi nádor po vyjmutí opět vyroste, a jinému ne. Přístroj na základě analýzy bílkovinných složek určí, u kterého nádoru tomu tak je, a lékař bude moci ihned zahájit léčbu," pokračuje Boučková. Zařízení pomůže i při vývoji nových léků na Alzheimerovu nemoc.

Výhodou hradeckého centra výzkumu je, že může spolupracovat s dalšími klinikami. "Díky tomu se dostaneme ke vzorkům tkání pacientů, které můžeme porovnávat," podotýká šéf výzkumníků Kamil Kuča.

Centrum, které ve světě spolupracuje s asi třiceti výzkumnými pracovišti, vzniklo v roce 2011 a má 28 pracovníků. Jeho hlavní náplní je vývoj a diagnostika léčiv a analýza proteinů. V Hradci Králové spolupracuje s hradeckou Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a s Univerzitou Hradec Králové. Obdobný přístroj vlastní od ledna také hradecká Farmaceutická fakulta Karlovy univerzity, kde slouží akademikům hlavně k analýze různých typů látek.

"Díky přístroji budeme publikovat v nejprestižnějších časopisech. Zvládne identifikovat speciální sloučeniny, které se objevují v lidském organismu v případě nemoci a pro danou nemoc jsou charakteristické. Může tedy sloužit i k včasné diagnostice závažných onemocnění," uvedl proděkan fakulty Alexandr Hrabálek, který si přístroje cení i proto, že budou ve vědě lépe konkurovat evropským školám.