Trutnoff 2014 – Jiří Suchý a Martin Věchet

Trutnoff 2014 – Jiří Suchý a Martin Věchet | foto: David Webr

Festival Trutnoff nejspíš končí na Bojišti a asi bude skromnější

  • 6
Nejstarší český hudební festival Trutnoff se bude muset obejít bez zahraničních hvězd a s největší pravděpodobností i bez posvátné půdy areálu na Bojišti. Přehlídka zažívá nejtěžší časy v třicetileté historii. Bude se jen stěhovat, nebo zanikne? Mluví se rovněž o finančních problémech organizátorů.

Festival Trutnoff, respektive jeho zakladatel Martin Věchet alias Geronimo, miluje indiánskou mystiku, a tak nepřekvapí, že jeho mottem je Wakan-Tanka, tedy Velké tajemství. Vždy do poslední chvíle úzkostlivě tajil jména interpretů, program i počet návštěvníků. Letošní Wakan-Tanka však praskla nečekaně brzy.

Půl roku před jubilejním 30. ročníkem je jasné, že český Woodstock nejenže nebude mít žádnou zahraniční hvězdu, ale nejspíš se nebude konat ani na nedotknutelné „posvátné půdě“ trutnovského Bojiště. Je to důsledek vykopané válečné sekery a tažení proti zdejší radnici? Finanční těžkosti? Nebo snad Geronimovi došly nápady? Možná od všeho trochu.

„Finance nejsou hlavním důvodem. Spíš je to chuť a potřeba dělat i něco jiného, alternativnějšího s minimem byznysu, který se z velkých festivalů stal, kde už tolik nejde ani o hudbu. Také bych znovu navázal na školu, vydal se na delší cesty, něco napsal. Občas stavařím, opravuji wigwam,“ říká Věchet.

Odmítá rovněž ideovou krizi. „Nápadů máme spoustu. Vždyť pořádáme takový zimní Malý festival na Malé Úpě, na jehož návštěvnost si opravdu nemůžeme stěžovat. Z ohlasů lidí se dozvídáme, že právě Malý festival jim připomíná počátky nejen velkého trutnovského festivalu, ale i rockových klubů začátkem devadesátých let a nezávislých setkání před Listopadem i po něm,“ tvrdí.

Přelomové roky festivalu Trutnoff

1984 - První pokus o malý festival ve Starých Bukách u Trutnova rozehnala tehdejší Státní bezpečnost.
1987 - Druhý pokus dostal název Východočeský Woodstock a měl být ve Volanově u Trutnova. StB tehdy účastníky z celého Československa rozháněla tři dny, organizátory Františka „Čuňase“ Stárka a Martina Věcheta zatkla, od domu odpojila proud a pozemek nechala postříkat močůvkou.
1990 - Festival se přestěhoval na trutnovské Bojiště, kde i přes velmi časté proklamace Věcheta o nevyhnutelném stěhování vydržel až do letošního roku.
1997 - Přijíždí první zahraniční hvězda světového renomé - americká kapela Faith No More.
2007 - Věchet jmenoval Václava Havla festivalový náčelníkem.
2011 - Sponzorem festivalu se stává šestý nejbohatší Čech, miliardář Zdeněk Bakala.
2017 - Trutnoff se nejspíš loučí s areálem Bojiště a jestli se vůbec bude konat, potom v poněkud komornější podobě.

Dobře informovaný zdroj redakce však o určitých finančních těžkostech pořadatelů hovoří. „Jsou dluhy ještě nejméně z loňského roku. Už několik let se to těžko lepí a letos už to nevyšlo. Martinovi by se zhroutil svět, kdyby to měl dát ze svého,“ říká člověk, jenž měl v minulosti k Věchetovi blízko, ale nedávno se názorově rozešli.

Začnou znovu na zelené louce?

Jisté je, že 31. prosince 2016 po 18 letech skončila nájemní smlouva správci Bojiště a areál si ponechalo město. To je ale asi tak vše, na čem se trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS) a Věchet shodnou. Jejich další výpovědi se diametrálně liší.

„Po měsících dlouhých nocí a sněhu se až nyní, v měsíci hladu, dozvídáme, že se správcovství vrátilo zpátky do rukou majitele - města Trutnov,“ nabízí svou verzi zakladatel nejstaršího festivalu.

Starosta však striktně odmítá, že by se to Věchet dozvěděl až v únoru.

„Panu Věchetovi jsme už v listopadu poslali dopis, který si převzal, že pokud chce festival, nechť se s námi spojí. Výzvu dostal včas a pokud splní všechny náležitosti, není důvod mu bránit. Bylo a je to jenom na něm. Já bych byl jen rád, kdyby festival ve městě pokračoval,“ vypovídá krajský šéf občanských demokratů.

Bude tedy Trutnoff dál na Bojišti, kde má údajně dveře stále otevřené? Vše nasvědčuje tomu, že nikoli. Pronájem Bojiště má svou cenu, která je rozhodně vyšší než Věchetem upřednostňovaná varianta festivalu „na zelené louce“. Organizátor si umí spočítat, že jestliže nemá nasmlouvané zahraniční kapely, nemůže počítat s tolika návštěvníky, a tedy ani příjmy.

„Když chcete oslovit celosvětově známou kapelu, jednání se vedou třeba dva roky. Nejintenzivnější vyjednávání připadá na říjen či listopad a začínat s tím v únoru, tedy šest měsíců před festivalem, je opravdu pozdě. Když oslovujete kapelu, s nabídkou zároveň oznamujete termín a místo konání, kapacitu místa a další podrobnosti. Dohoda rovněž souvisí se zálohami a poměrně vysokými částkami ve statisících, někdy milionech,“ přibližuje Věchet.

„Kdybychom z jakéhokoli důvodu nemohli dodržet variantu s Bojištěm, nejspíš bychom o ty peníze přišli. Riskovat to a nemít smlouvu s novým nájemcem Bojiště, kterého město hledalo a ani nebyl známý, jsme nechtěli. České kapely se nás samozřejmě ptají ze všech stran,“ uvádí Věchet a dává za příklad jednání s americkým punkovým divochem Iggy Popem, jež trvalo tři roky.

Město nabízí dohodu, ale nejspíš v ni samo nevěří

O tom, že festival letos v srpnu poprvé od roku 1990 nebude na Bojišti, svědčí počínání organizátorů, kteří hledají areál, kam se možná i natrvalo přestěhuje. Věchet nezapírá, že již mluvil se starostou obce, kterou si vyhlédl.

„Bojiště už bohužel nemá budoucnost, alespoň ne festivalovou,“ naráží na okolní pozemky určené k zastavění.

Adamec je smířený, že spojení Bojiště-Trutnoff je pro letošní rok definitivně ztracené, avšak opakuje, že město na tom nenese žádnou vinu.

„Osobně bych byl jen rád, kdyby festival ve městě pokračoval, jenže s panem Věchetem je to věčný boj. Když přijde, můžeme se dohodnout. Nikdo po něm nebude chtít nějaké nehorázné sumy za pronájem. Nemyslím si, že by to pro něj bylo finančně neskousnutelné,“ podotýká starosta.

Přestože existuje i varianta Trutnoff letos zcela zrušit, Věchet plánuje poněkud komornější verzi, po které údajně volá spousta fanoušků.

„Chtěl bych, aby to evokovalo atmosféru pospolitosti z počátků festivalu před 30 a 33 lety nebo dnešních hudebních setkání na amerických farmách. Rádi bychom z toho letos udělali takový workshop, ještě intenzivnější a bližší setkání. Máme vizi přednášek, debat s historiky, mluvčími či iniciátory Charty 77, divadla a samozřejmě koncertů na pódiích. To vše na zelené louce a v komornějším duchu. Líbil by se mi festival v horách nebo sadu a se stodolami za zády. A klidně i v ulicích nějakého starého města,“ uzavírá Věchet.