Ženě po těžkém pracovním úrazu zůstal jen jeden prst na rukou, další jí lékaři přišili z nohy. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Žena přišla u lisu o ruku, firma ji odmítá propustit pro pracovní úraz

  • 20
Spor bývalé lisařky a jejího zaměstnavatele bude nejspíš muset rozhodnout soud. Žena se potýká s následky těžkého pracovního úrazu a v továrně dál pracovat nechce. Firma by ji propustila, ale z jiného důvodu, než je pracovní úraz.

Loni 18. července žena přišla pod porouchaným lisem o jednu ruku v zápěstí a na druhé ruce jí zbyl jen palec. A třebaže ji úřady uznaly jako plně invalidní, stále je ve firmě Hauk, vyrábějící autodíly v Polici nad Metují na Náchodsku, zaměstnaná, i když tam vůbec nechce zůstat.

„Nechtějí mi ukončit pracovní poměr. Koncem července jsem doručila do firmy se svým advokátem návrh na dohodu o rozvázání pracovního poměru z důvodu pracovního úrazu, ale pan Hauk to odmítl. Nabídl mi dopisem práci na recepci, ale vždyť bych s protézou ani neotevřela kouli u dveří. Nemůžu se tam vrátit, stačilo mi jen slyšet hluk z lisovny. Pořád ještě beru antidepresiva,“ uvedla sedmatřicetiletá bývalá lisařka Andrea Pamánková.

Klinická psycholožka mezitím už potvrdila, že se žena nemůže vrátit k původnímu zaměstnání, protože se u ní projevuje posttraumatická porucha. Praktická lékařka vyslovila závěr, že k práci na recepci žena není zdravotně způsobilá.

V září jí pak firma poslala výpověď, ale jako důvod uvedli ustanovení zákoníku práce, že pozbyla zdravotní způsobilost. Žena však trvá na tom, aby byla propuštěna kvůli pracovnímu úrazu. Na to se váže vyplacení dvanácti měsíčních platů namísto tří, což patrně hraje pro firmu roli. Žena dokonce tvrdí, že jí možná nezbude než jít s výpovědí až k soudu.

Rodinná firma jí vyplatila po úrazu dvacetitisícovou odměnu. Vedení nechce vysvětlit, proč ženu zatím nepropustilo.

„Bohužel nevidíme důvod řešit pracovněprávní vztahy přes média, neboť máme za to, že by došlo i k porušení obecných principů, které chrání zákoník práce a v neposlední řadě i služební tajemství,“ sdělil jeden z pěti jednatelů Petr Hauk.

Úraz se stal loni v červenci v polovině dvanáctihodinové noční směny. Žena pracovala u repasovaného lisu z roku 1978, který byl v provozu jen 45 dní. Stroj patrně selhal, když do lisu vložila ruce. Svědkové popsali, že „se zbláznil a lítal nahoru dolů“.

Ženu nejprve léčili v hradecké fakultní nemocnici. Letos podstoupila rekonstrukci, kdy jí lékaři v Olomouci přišili prst z nohy na levou ruku, aby měla alespoň dva prsty schopné úchopu. Na pravé ruce se učí ovládat pohyblivou protézu se dvěma senzory, která zvládne také úchop. Pojišťovna jí poskytla protézu za 300 tisíc korun na pět let. Ženě s dvěma dětmi pravidelně vypomáhá tchyně a hodně se musí starat i manžel, který pobírá příspěvek na péči.

Opravdu pochybila?

Bývalé lisařky se hlavně dotýká, že se jí firma snaží přičíst spoluvinu na úrazu. Firma zapsala údajnou spoluvinu i do záznamu o úrazu, kterou však manžel lisařky odmítl podepsat, a firma se o ní zmiňuje i v dopise ze srpna.

Hauk

Společnost se zabývá kovovýrobou, svářením a lisováním dílů pro automobilový průmysl či výrobou podlah a koberců. Loni firma rozšířila výrobu pro automobilky, dodává pro kvasinskou a mladoboleslavskou Škodu Auto, Seat a Audi.

Roku 2014 přesáhla ročním obratem 1 miliardu korun, loni to bylo přes 1,2 miliardy. Podle výroční zprávy za rok 2015 firma zvýšila výrobu o patnáct procent a celkový zisk byl téměř 64 milionů korun.

Počet pracovníků včetně agenturních dosáhl loni ke čtyřem stům. Na jaře dokončila tři nové haly. Letos společnost získala druhé místo v kraji v žebříčku Štiky českého byznysu. Po loňském úrazu vedení společnosti nechalo znovu proškolit zaměstnance a slibovalo, že nechá provádět četnější kontroly strojů, než ukládá zákon.

Pracovní úrazy se obvykle odškodňují tak, že firma uvede, zda shledala zavinění zaměstnance, a pak to posoudí pojišťovna, která vyplácí částku z firemní pojistky. Zaměstnavatel má povinnost nahradit škodu, pokud se nezprostí odpovědnosti úplně nebo zčásti.

Krátce po úrazu, když MF DNES psala o případu poprvé (článek najdete tady), vedení firmy odmítlo, že by byla chyba na jejich straně. Podle prvních závěrů vyšetřování uvedli, že šlo pravděpodobně o závadu stroje, u nějž nastaly dvě poruchy naráz, ale naznačovali, že zároveň pochybila i pracovnice.

V její prospěch však mluví vyšetřování kriminalistů. Letos v září obvinili jednoho zaměstnance firmy z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Na základě vyšetřování a znaleckých expertiz jsme dospěli k závěru, že nebyla v dostatečné míře prováděna údržba a kontrola lisu, na němž se pracovní úraz stal, a byla porušena bezpečnost práce. Znalecké zkoumání nezjistilo spoluzavinění na pracovním úrazu poškozené ženy,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Oblastní inspektorát práce v Hradci Králové se úrazem také zabýval. Inspektoři zjišťovali příčiny a okolnosti úrazu a konstatovali porušení bezpečnostního předpisu. Za to firmě uložili pokutu, ale společnost se odvolala. Nyní věc posuzuje Státní úřad inspekce práce v Opavě.