Sbírka pro nevyléčitelně nemocnou Vanesku měla ohlas. Její matka Markéta Sergejeva si však posteskla, že budí i závist.

Sbírka pro nevyléčitelně nemocnou Vanesku měla ohlas. Její matka Markéta Sergejeva si však posteskla, že budí i závist. | foto: Pavlína Divoká

Nemocná Vaneska inspirovala Chlumec. Město dá peníze z hazardu dětem

  • 7
Sbírka pro nevyléčitelně nemocnou Vanesku slaví v Chlumci nad Cidlinou nebývalý úspěch. Děvče se před necelým rokem narodilo se vzácnou nemocí motýlích křídel. Naději na pomoc teď budou mít i další děti. Město zakládá fond, kam půjdou peníze z hazardu.

S unikátním nápadem přišel chlumecký starosta Miroslav Uchytil. Spolu s místním farářem Československé husitské církve Rostislavem Kotrčem se na základě úspěšné veřejné sbírky pro nemocnou Vanesku rozhodli jít ještě dál.

Pětitisícové město na Hradecku jako první v republice zřídí oficiální zdravotní fond na podporu vážně nemocných dětí. A k tomu využije peníze ze zisku z výherních automatů. Ten se loni městům zvýšil díky novému zákonu.

Vznik fondu už posvětili zastupitelé města. Má za cíl pomáhat dětem a mladistvým do 19 let, jejichž náklady na léčbu nebo zdravotní a kompenzační pomůcky nehradí plně zdravotní pojišťovny.

Peníze mohou využít také na léčebné pobyty nebo lázně. Město na účet pošle každý rok 100 tisíc korun jako základní vklad, přispívat ale mohou i obyvatelé města nebo firmy.

Rozhodovat budou dětští lékaři

"Výborné na tom všem je, že oba chlumečtí pediatři jsou tou myšlenkou nadšeni a slíbili nám odbornou pomoc," řekl chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Peníze z hazardu

Chlumec nad Cidlinou podpoří kromě nemocných dětí také sport a kulturu. Zisky z hazardu jsou od roku 2012 díky novým pravidlům zdanění vyšší. Hradec z nich rozdělil mezi sportovní organizace celkem 6,6 milionů korun, v Kostelci nad Orlicí přestavují bývalé garáže na sportovní halu. Zastupitelé v Náchodě rozhodli loni v říjnu, že přidají sportovním klubům navíc 3 miliony korun z nově rozdělovaného výnosu ze sázkových her. Ve Dvoře Králové se herny rozhodli zakázat. 

Žádost o příspěvek si může dát každá rodina s nemocným dítětem, které má trvalé bydliště v Chlumci. Město jim pak proplatí faktury, pokud je radním ke schválení doporučí lékaři.

Právě pediatři nejlépe znají diagnózu nemocných dětí i jejich nároky na příspěvky od pojišťoven.

"Naše město pomáhá několika hendikepovaným dětem dlouhodobě. Dáváme okolo 120 tisíc ročně jako příspěvek rodinám na dojíždění do speciální hradecké školy Danety," podotýká Uchytil, podle kterého je zdravotní fond v Česku ojedinělý.

O nápadu chce informovat ostatní starosty ze své pozice předsedy pracovní skupiny pro obce II. typu pod Svazem měst a obcí České republiky. První signály jsou prý pozitivní.

"Kdyby se chtěl někdo inspirovat, budeme jedině rádi. Už mám zprávy, že i dalším starostům se nápad líbí," říká Uchytil.

Fond inspirovala Vaneska

Starosta má příslib od místních firem, že do fondu také přispějí. Stejně tak se zachovaly i při veřejné sbírce pro Vanesku, která se loni v dubnu narodila rodině Sergejevových z Chlumce.

Díky speciálnímu účtu zřízenému městem si mohou pro dceru s vzácným kožním onemocněním dovolit nákladnější pomůcky, léky a obvazový materiál.

Stav téměř roční holčičky, jejíž nemoc způsobuje při sebemenší mechanické zátěži bolestivé rány a puchýře na kůži, se díky tomu lepší.

"Klobouk dolů, jsem opravdu ráda, že město pomůže i dalším nemocným dětem a hlavně uleví rodinám," kvituje originální nápad založit městský fond Markéta Sergejeva.

"Nám sbírka pomohla stoprocentně, můžeme si tak dovolit sterilní věci a dezinfekci, na které jsou vysoké doplatky, nebo na ně pojišťovna nepřispívá vůbec," vysvětluje Vanesčina matka.

Sbírka má i hořkou příchuť

Její rodina se setkává kromě pomoci také s lidskou závistí, vypráví o tom s hořkostí devětadvacetiletá žena.

"Někteří lidé dokážou být opravdu zlí. Nedávno mi dokonce zmlátili rodiče, v Chlumci nemůžeme jít ani na obyčejný nákup, protože pak posloucháme řeči, jak se máme dobře."

S účtem přitom rodiče přímo nedisponují. V lékárně mají otevřený účet a o platby se stará město.

"Jen z lékárny odebíráme měsíčně věci za pět až deset tisíc korun. Ošetřujeme malou denně. Zabere to až sedm hodin, ale právě díky tomu, že si můžeme dovolit každodenní převazování, se její stav hodně zlepšil," dodává Markéta Sergejeva.

Na podporu malé Vanesky sehráli představení i místní divadelní ochotníci, chlumecká poprocková kapela Natřije zase plánuje k jejím prvním narozeninám benefiční akustický koncert. Uskuteční se 27. dubna v chlumeckém Klicperově domě.