Fanoušci Hradce Králové stále věří v záchranu v lize.

Fanoušci Hradce Králové stále věří v záchranu v lize. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Světlo na konci tunelu! Hradec zakončil podzim výhrou a ještě žije

• 0
Tak přece jen nebude zimní přestávka fotbalistů Hradce Králové ve znamení truchlení z neodvratného pádu do 2. ligy. Ne snad, že by Hradec nebyl nejžhavějším kandidátem sestupu, ale po vítězství 2:1 nad Zbrojovkou Brno je jeho odstup od nejbližších soupeřů v tabulce přece jen snesitelnější.

„Je to hlavně povzbuzení do zimní přípravy a naděje na záchranu,“ uvedl Pavel Dvořák, střelec vítězné druhé branky a zároveň jasný kanonýr týmu, jenž z dvanácti podzimních branek Hradce nastřílel plnou polovinu.

„Na našem týmu byla vidět velká touha po vítězství. Myslím, že jsme byli o ten gól lepší,“ řekl jeden z královéhradeckých trenérů Róbert Barborík.

Zápas pravděpodobně poslední naděje na alespoň teoretickou šanci zůstat mezi elitou začal Hradec dobře. Po čtvrthodině totiž Kotiš poslal do úniku Štípka, který v klidu přehodil vybíhajícího brankáře Hladkého. Pro kmenového hráče Plzně to byla první branka v dresu východočeského klubu.

K nečekanému vyrovnání pomohli Brnu sami domácí, ve 33. minutě jim doslova darovali penaltu. Po rohovém kopu totiž Mareš hlavičkou nešikovně vrátil míč před vlastní bránu, kde se k němu dostal Buchta, jehož fauloval Plašil. Brněnský kapitán Zavadil penaltu v klidu proměnil - míč poslal ke Koubkově levé tyči, zatímco brankář skočil doprava.

Po pauze se Hradec snažil o vítězný gól, remíza totiž v jeho situaci nic neřešila. Snaha se mu vyplatila v 59. minutě, kdy Halilovičův centr z přímého kopu proměnil hlavičkou útočník Dvořák. Pro nejlepšího střelce východočeského mužstva to byl už šestý podzimní ligový gól, z dvanácti tref svého celku nastřádal přesně polovinu.

„Byla to hezky kopnutá standardka, já jsem si našel místo na zadní tyči a protlačil jsem míč do sítě. Byla škoda, že jsme Brno po našem prvním gólu nechali vrátit do hry. Naštěstí jsme nakonec dali vítězný gól,“ uvedl Dvořák.

V poslední půlhodině se snaha Brna o vyrovnání minula účinkem, naopak mohlo ještě několikrát inkasovat. Porážka mu připravila neklidnou zimu jen bod nad sestupovou příčku.

„Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého vzhledem k postavení Hradce a jeho bodovému zisku. Navíc šli domácí v posledních zápasech nahoru,“ uvedl trenér Brna Václav Kotal, „přesto jsme mohli uspět, ale naše efektivita v útočné fázi není dobrá.“

„Podzim se nám nepovedl, proto jsem rád, že jsme zápas tentokrát dotáhli k vítězství,“ poznamenal hradecký Barborík.