Jedna z vizualizací fotbalového stadionu v Hradci Králové spojeného s nákupním...

Jedna z vizualizací fotbalového stadionu v Hradci Králové spojeného s nákupním centrem. | foto: Vizualizace firmy ECE

Přípravy stavby fotbalové arény v Hradci pokročily. Odpůrci se nevzdají

  • 7
Přestože projekt Parku Malšovice v Hradci Králové definitivně získal územní rozhodnutí, jeho kritici se nevzdávají. Tvrdí, že existuje možnost, jak plány na novou fotbalovou arénu a obchodní centrum v Hradci zhatit. S problémy počítá i fotbalový klub. Spor by mohl skončit u soudu.

"Možnosti, jak se postavit projektu, tady ještě jsou. Zcela jistě se v průběhu řízení objevila řada pochybení. Víme o nich, ale není potřeba odkrývat karty dopředu," uvedl Michal Vojtíšek ze sdružení Cesta trvalé prosperity.

Potvrdil tak, že odpůrci nedají mnoho let připravovanému projektu nového fotbalového stadionu a obchodního centra Arkády zelenou ani poté, co krajský úřad všechny námitky související s územním rozhodnutím definitivně zamítl.

Také lidé z vedení fotbalového klubu si uvědomují, že soupeř zbraně jen tak nesloží. "Počítáme i s tím, že celá věc skončí u soudu," připustil generální ředitel hradeckého klubu Richard Jukl.

Navrhovanému projektu odpůrci vyčítají stále to samé. "Naše základní výhrada je, že se neúměrně zvýší intenzita dopravy, která je už teď vysoká, zejména na Gočárově okruhu, ale i pokud jde o místní dopravu," prohlásil Vojtíšek.

Park Malšovice

* Projekt Park Malšovice počítá s demolicí starého stadionu a stavbou nové fotbalové arény pro 12 tisíc diváků, v níž bude doma klub FC Hradec Králové. Hrát by v ní mohli i čeští reprezentanti zejména některá kvalifikační či přátelská utkání.
* V aréně budou mít zázemí také atleti, vznikne v ní krytá běžecká dráha dlouhá 400 metrů.
* Součástí projektu je komerční centrum Arkády, které má mít čtyři patra včetně dvou podlaží pro parkování. Obchodní plocha má být 36 tisíc m², vejde se na ni 130 obchodů. Vzniknout může až dva tisíce pracovních míst. 

"Přetrvávají naše obavy, že kapacita dopravní sítě to nezvládne. Je otázka, jestli se občané smíří se zhoršením dopravní obslužnosti a zácpami, nebo nikoliv. Další výhradou je nárůst emisí toxických látek, některé tam jsou překročeny už teď. Je nutné vycházet nejen z českých norem, ale i z evropských, k jejichž dodržování jsme se zavázali," dodal Vojtíšek.

Nic jiného než soud už kritikům nezbývá

Příliš jiných možností než soudní spor už odpůrci Parku Malšovice nemají. Vydané územní rozhodnutí totiž výrazně omezilo možnosti na zastavení či zrušení projektu, který vedle stadionu zahrnuje v prostorách dnešního Všesportovního stadionu také nákupní centrum.

"Územní rozhodnutí potvrzuje, že v dané lokalitě mohou zamýšlené stavby stát," vysvětluje Jukl.

Na konkrétních plánech, jež budou podkladem pro žádost o stavební povolení, se v posledních týdnech intenzivně pracuje.

"Pracovní skupina je složena z projektantů, zástupců fotbalového klubu, města, fanoušků a dalších subjektů," upřesnil náměstek primátora Jindřich Vedlich. Termín získání stavebního povolení či zahájení stavby arény však zatím nechtěl odhadovat.

"Všechny potřebné věci jsme řešili s předstihem, na dokončení podkladů pro stavební povolení máme ještě zhruba deset až dvanáct týdnů. Nyní se zabýváme tím, jak stadion co nejlépe funkčně vyřešit," uvedl Jukl.

Zatímco až dosud se administrativní proces nákupního centra a fotbalové arény řešil jako jedna akce, stavební povolení už bude posuzovat obě stavby odděleně. Může se tak stát, že stadion se začne stavět dříve než obchodní zóna nebo naopak.

Klub řeší, kde by hrál v době stavby

Vydáním územního rozhodnutí se fotbalovému klubu přiblížil nejen vysněný nový stadion, ale také starost, kde bude tým v průběhu výstavby hrát.

Počítá se s tím, že stavba bude trvat zhruba rok a v průběhu prací na původním Všesportovním stadionu nebude možné hrát.

"Na tom se nic nemění. Zvažujeme různé alternativy, ale konečné rozhodnutí bude odvislé od toho, kdy se začne stavět," prohlásil Jukl.

Jedna z dříve uváděných variant počítá s tím, že by Hradec nejnutnější období přežil v mladoboleslavském azylu. "Ovšem budeme se snažit, aby co největší část stavby proběhla ve chvílích, kdy má liga přestávku," uvedl Jukl.

Vzhledem k tomu, že hradecká radnice zhruba 240 milionů korun na stavbu stadionu vyčlenila až v rozpočtu na rok 2015, je pravděpodobné, že se stavět začne nejdříve přespříští rok.

I proto by celou příští sezonu mohli hradečtí fotbalisté odehrát na stávajícím stadionu. Překážkou by neměl být ani případný návrat Hradce do nejvyšší soutěže. "Máme povolení na něm první ligu hrát," uvedl Jukl.

Stavba stadionu by měla město přijít zhruba na 550 milionů korun a trvat by měla jeden rok.

,