Vlk, kterého zachytila fotopast na polské straně Krkonoš.

Vlk, kterého zachytila fotopast na polské straně Krkonoš. | foto: Artur Pałucki, Karkonoski Park Narodowy

Fotopast v Krkonoších zachytila vlka, byl na polské straně hor

  • 5
Do Krkonoš se vrátili vlci. Po dřívějších nálezech stop nebo zardoušených zvířat mají nyní zoologové jasný důkaz. Šelmu zachytila fotopast na polské straně hor. Podle polských ochranářů nejde o migrujícího jedince, ale o vlka, který se v horách usadil.

Snímek vlka zveřejnili v pátek ráno pracovníci správy polského Krkonošského národního parku. Zachytila ho fotopast Artura Paluckého, který se v parku specializuje na velké šelmy. Podle správy byly už dříve zaznamenány vlčí stopy na Žacléřsku, tedy na východním okraji pohoří. Prokázaný výskyt vlků je i na sousedním Broumovsku (více čtěte zde).

Důkazy o přítomnosti vlků v Krkonoších se našly také loni na podzim u Erlebachových bud nad Špindlerovým Mlýnem. Šlo o čerstvě ohlodaná telata, která podle správců českého parku jednoznačně ulovili vlci (psali jsme zde).

„Vlci jsou další velké šelmy, jejichž návrat do Krkonoš pozorujeme. Asi před deseti lety se vrátil rys,“ uvedl na webu polského parku jeho ředitel Andrzej Raj.

Pracovníci parku se snaží vlky v Krkonoších monitorovat. Rozmístili proto fotopasti a vyhodnocují i další stopy. Lidé se prý vlka bát nemusejí. Jde o plachá zvířata, která na lidi neútočí.

„Setkání s vlkem je vzácnost. Vlci se lidem snaží vyhnout, protože nemají rádi náš pach. Zajímá je jen to, co mohou sežrat, tedy jeleni nebo divoká prasata, ale někdy i psi,“ popsal Artur Palucký.

Vlci by mohli správcům parku pomoci s regulací přemnožené populace jelenů. Podle polské správy jich v horách může být i více než 80 na tisíc hektarů, což je třikrát více oproti normálu.

„Vlci eliminují nejslabší jedince, to bude mít vliv na zdraví celé populace. Jeleni se budou muset stěhovat a nepást se na jednom místě,“ dodal Raj.