Oprava galerie v Hradci spolkla 97 milionů. Secesní záložně vrací lesk

  • 5
Oprava Galerie moderního umění v Hradci Králové je u konce. Stavaři přitom překročili původně plánovanou částku o 20 milionů korun. V budově nově vznikne kavárna, obchod s odbornými publikacemi a řada odpočinkových koutů.

Historická, ale zároveň velmi moderní. Taková je nyní budova Galerie moderního umění, která v uplynulých 18 měsících prošla důkladnou rekonstrukcí od sklepa až po půdu. Stavba vyšla zhruba na 97 milionů korun.

„Nová“ galerie nabídne větší komfort návštěvníkům - například ve vstupní hale, kde v minulosti již bývala vystavená díla, vznikne šatna a kavárna.

Budova bývalé záložny se rekonstrukcí dostala ke svým kořenům a restaurátoři napravili řadu chyb, které vznikly při různých opravách v dobách socialismu, kdy v objektu sídlilo Muzeum revolučních tradic.

Restaurátoři například zjistili, že vstupní hala v dobách svého vzniku byla mnohem barevnější. Od bílých nátěrů štukového obložení pod stropem se tak vrátili k zelinkavé barvě a ornamenty ozdobili plátkovým zlatem.

Vzduchotechniku proměnil Aleš Lamr

Rekonstrukcí prošla i řada vitráží nebo prosklená střecha. Památkáři zároveň stavařům dovolili otevřít vnitřek budovy probouráním střední části až ke světlíku, takže návštěvníci se v jejích prostorách už budou cítit jako v opravdové galerii, nikoliv jako v kancelářích.

Autoři návrhu rekonstrukce také museli splnit řadu podmínek, které jim kladly úřady. Zdaleka nejviditelnější je nová vnitřní vzduchotechnika, která objektem prostupuje. Místo obyčejných šedých trubek však galerii protíná pestrobarevný had, kterého navrhl malíř Aleš Lamr.

„Když už tady tento technický objekt musí být, tak jsme se rozhodli z něj vytvořit objekt výtvarný, což se nám myslím podařilo,“ řekl ředitel galerie Tomáš Rybička, který počítá s tím, že reakce návštěvníků na pestrobarevnou vzduchotechniku budou různé.

Byť je stavební rekonstrukce galerie již hotová, veřejnosti se otevře až v červnu, protože ještě bude nutné nainstalovat osvětlení a další mobiliář, který bude kraj teprve soutěžit. Zároveň v některých prostorách ještě musí zaúřadovat restaurátoři.

Královéhradecký kraj představil nově zrekonstruovanou Galerii moderního umění v...
Královéhradecký kraj představil nově zrekonstruovanou Galerii moderního umění v...

Záložna se vrací k původní barevnosti.

Pod nánosy bílé omítky, kterou stavaři před desítkami let použili ve všech místnostech, se totiž našly více než sto let staré papírové tapety. „Jsou to původní tapety z vytlačovaného papíru, které jsou imitací kožených. Viděla to restaurátorka na papír a slíbila, že je dá do pořádku,“ uvedl ředitel.

Do budovy nastěhují i Preclíkovu galerii

Do bývalých reprezentačních místností záložny, které byly takto vytapetovány, se ze sídla krajského úřadu přestěhuje Galerie Vladimíra Preclíka.

„Je to věc, kterou jsme chtěli řešit několik let, ale nedařilo se to. Až s rekonstrukcí galerie se nám to povedlo. Výstava děl Vladimíra Preclíka zde bude určitě více navštěvovaná. A nám se uvolní prostory, které potřebujeme,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

S přestěhováním Preclíkovy galerie, která dosud sídlí na krajském úřadě v prostoru, který si Preclík ještě za svého života sám vybral a upravil, totiž musela souhlasit hradecká pobočka Rotary klubu, který nad Preclíkovou galerií drží ochrannou ruku.

V sídle kraje by mělo zůstat jen několik větších děl z venkovní expozice na malém dvorku, který je součástí současné Galerie Vladimíra Preclíka.

Šalounovy sochy čekají na restaurátory

Restaurátoři se také budou muset pustit do rekonstrukce vestavných dřevěných skříní, které jsou v bývalé kanceláři ředitele záložny, do níž se po rekonstrukci přestěhuje ředitel Rybička. Více než sto let staré skříně sice vypadají velmi zachovale, jejich stáří je na nich však znát.

Královéhradecký kraj představil nově zrekonstruovanou Galerii moderního umění v...
Královéhradecký kraj představil nově zrekonstruovanou Galerii moderního umění v...

V galerii vznikne kavárna přístupná i mimo otvírací hodiny.

Už brzo z budovy zároveň na čas zmizí sochy Obchodu a Úrody od Ladislava Jana Šalouna, které stojí u vstupu do galerie. „Je potřeba je odborně vyčistit,“ uvedl krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Vedení galerie bude ve výběrovém řízení hledat i nájemce kavárny, která bude mít dvě části. Ta ve vestibulu bude přístupná v otevírací době galerie, po jejím uzavření pak bude dál fungovat z části, která je přístupná z ulice.

Galerie zároveň bude hledat nájemce dalšího nebytového prostoru přístupného zvenčí. Ve foyer galerie vznikne prodejna odborných publikací a upomínkových předmětů, stejně jako tomu je v řadě světových galerií a muzeí.

Se stěhováním Galerie Vladimíra Preclíka a dalších více než pěti tisíc děl, která jsou momentálně v náhradních prostorách, by pracovníci galerie chtěli začít asi v dubnu.