Malířské dílo světoznámé ochránkyně přírody Joy Adamsonové, kterou proslavil příběh lvice Elsy. | foto: Archiv zoo ve Dvoře Králové nad Labem

Ochranářku proslavila lvice Elsa, teď má v zoo malby afrických kmenů

  • 0
Malířské dílo světoznámé ochránkyně přírody Joy Adamsonové, kterou proslavil příběh lvice Elsy, v současnosti představuje galerie Tengenenge v královédvorské zoologické zahradě. Návštěvníci zde po celé léto mohou vidět více než 30 maleb keňských domorodých kmenů.

Joy Adamsonovou (1910–1980) svět zná díky knihám Volání divočiny a Příběh lvice Elsy. Opavská rodačka v ní popsala, jak společně s manželem vychovávali malou lvici a dokázali ji vrátit do divočiny.

Zároveň ale byla také vynikající malířkou. Její portréty příslušníků keňských kmenů tvoří základ sbírky keňského Národního muzea v Nairobi, některé kresby jsou vystavené dokonce v sídle tamního prezidenta. Malby vznikly v polovině minulého století na zakázku britské koloniální vlády.

„Výborně dokumentují rysy, zvyky či účesy mnoha keňských etnik. Joy Adamsonová dokončila přibližně 600 maleb a pokračovala v nich i po skončení zakázky. Při portrétování navíc sesbírala řadu etnografických údajů, které jsou velice ceněným pramenem o africké kultuře, neboť řada kmenů už zanikla,“ říká vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

Zoologická zahrada výstavu připravila ve spolupráci s českou diplomatkou Zuzanou Beranovou, která je autorkou malířčina životopisu Setkání se smrtí.

Svůj život zasvětila ochraně přírody

Joy Adamsonová

  • Světoznámá ochranářka zemřela v 69 letech. V roce 1980 ji v keňské rezervaci Shaba brutálně zavraždil její bývalý sluha Paul Wakwaro Ekai, kterého krátce předtím propustila za drobnou krádež.
  • Za vraždu si ve vězení odpykával trest doživotí. Opavská rodačka byla třikrát vdaná, její poslední muž George patřil k zakladatelům afrických národních parků.
  • Joy Adamsonová založila nadaci Elsa Wild Animal Appeal, která má dodnes pobočky v USA, Kanadě, Keni a Japonsku.

V galerii Tengenenge jsou vystaveny tisky obrazů, nikoli originály. Jejich zapůjčení z keňského muzea je podle Stejskala prakticky nemožné. „Tisky pocházejí ze soukromé sbírky Zuzany Beranové a byly vyrobeny přímo v Keni. Přestože se jedná o tisky originálů, jsou velmi věrné,“ dodává Jan Stejskal.

Výstava zůstane otevřená pravděpodobně až do října, na podzim by zoo chtěla o životě a díle Joy Adamsonové uspořádat s českou diplomatkou besedu.

Známá ochranářka a spisovatelka se jako Friederike Victoria Gessnerová narodila v roce 1910 v Opavě. Žila zde 12 let, poté se s matkou přestěhovala do Vídně. Do Afriky se vydala v roce 1937 i s prvním manželem, který utíkal před Hitlerem.

Svůj život zasvětila ochraně přírody, kromě lvů vychovávala gepardy a leopardy. Její malířskou kariéru zkomplikovala v roce 1967 vážná autonehoda. Adamsonová si poranila pravou ruku a od té doby už nemohla přesně malovat.