Sushi lektor Milan Kantůrek (uprostřed) na kulinářském festivalu Gastro Hradec. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bez japonské rýže to není ono, vysvětluje lektor a expert na sushi

  • 3
Kulinářský festival Gastro Hradec přilákal ve čtvrtek do Hradce Králové davy labužníků i uznávané profesionály. Mezi experty byl i sushi lektor Milan Kantůrek, který studoval u japonského mistra.

Je nejznámějším českým propagátorem sushi, věnuje se mu už dvacet let, studoval u japonského mistra kuchaře Hachira Tsudy a pracuje ve vyhlášené pražské japonské restauraci Katsura.

"K sushi jsem se dostal skoro náhodou. Když se v roce 1993 u nás otvírala první japonská restaurace, to jsem zrovna končil ve škole a hned do ní nastoupil. Hned jsem si sushi zamiloval," vzpomíná Milan Kantůrek.

Jaké bylo studovat u kuchaře z Japonska. Byl na vás přísný?
Hachiro Tsuda je člověk, který po revoluci sushi v České republice rozjížděl. Bylo to jiné než studovat u českého kuchaře. Pamatuju si na jednu příhodu, když jsem k němu nastoupil.

Ptal se mě, co umím, a já mu odpověděl, že jsem čerstvě vyučen. Na to mi řekl, že mám na všechno zapomenout a že mě naučí všechno od začátku. Byla to velká dřina, musel jsem se do práce úplně položit, neměl jsem žádné volno, tisíce hodin v kuchyni. Musel jsem se obětovat.

Dá se porovnat české a typické japonské sushi?
Dneska to jde s kvalitou sushi v Česku hodně nahoru. Co jsme se dříve učili roky, to jsou dnes kuchaři schopni se naučit za pár měsíců.

Ale co sushi, které dostane zákazník v nákupním centru ve fastfoodu. Dal byste si ho?
V Česku bych do fastfoodu na sushi nešel. Problém je hlavně v tom, že nemáme moře a přitom právě čerstvost ryb je zásadní. Ať už je to losos, tuňák, krevety, nebo sépie, vždy je nutné, aby byly velmi čerstvé, jinak dobré sushi neuděláte. Jednoduché to není ani s rýži a řasami, na trhu jsou jen dvě nebo tři společnosti, od kterých jsou správné suroviny k dostání.

Z čeho se tedy podle vašich zkušeností v Česku běžně sushi dělá?
Až mě bolelo u srdce, když jsem viděl, že jej dělají třeba ze španělské nebo italské rýže. To fakt není ono.

Existuje nějaké skutečně exotické sushi?
Třeba v Japonsku dělají sushi z ryby, které říkají fugu. Je to čtyřzubec. K nám se dovážet nesmějí, ta ryba má totiž v sobě toxiny, které mohou člověka zabít. V mnoha případech se to stalo. Je to čistě japonská specialita.

Dnes se dělá i sushi s ovocem nebo ořechy...
To už je převzaté, sushi všude zdomácní. Dnes dostanete sushi s majonézou, sypané petrželkou, sushi s chilli a podobně. Každý region si k tomu dá to své. V původním sushi nebyl třeba ani uzený losos.

Proč je sushi dnes tak oblíbené?
Lidé sushi buď milují, nebo nesnáší, ale počet příznivců se zvyšuje. Syrová ryba obsahuje veškeré minerální látky, které tepelnou úpravou mizí. Do těla tak dostanete to nejlepší, co v rybě je.

Ale občas se objevují články a studie, že je sushi příliš kalorické.
Sushi má vyvážený poměr tuků a proteinů, mohlo by být dobré třeba i pro kulturisty. Bůček a hamburger bude jistě kaloričtější (smích).

Co ještě skrývá japonská kuchyně?
Smažené krevety, smažené ryby v těstíčku, olihně, chobotnice, speciální kastroly na přípravu masa se zeleninou. To všechno k nám teprve přijde.