Královédvorské gymnázium vyvěsilo svůj billboard v Hostinném, což se nelíbí vedení hostinského gymnázia ani krajské radní pro školství (3.2.2016). | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Dvorské gymnázium lanaří studenty. Billboard rozčílil konkurenta

  • 5
Královédvorské gymnázium lanaří zájemce o studium v sousedním Hostinném, které má vlastní gymnázium bojující o přežití. Kousek od konkurenční školy pověsilo billboard, adepty chce zaujmout stipendii. Konkurenční škola i kraj to kritizují.

Co je ještě zdravý konkurenční boj a kde už začínají neférové praktiky? Podobné otázky rozdmýchala marketingová kampaň královédvorského gymnázia, které vyvěsilo obří billboard do sousedního Hostinného.

Láká na něm zájemce o studium na prospěchová stipendia. Na tom by nebylo nic divného, kdyby pětitisícové Hostinné nemělo vlastní gymnázium s nedostatkem studentů.

Ředitel gymnázia v Hostinném Martin Vlášek pokládá takové praktiky za nekorektní, podle něj překračují etické hranice konkurenčního boje mezi školami v regionu.

„Gymnázia v regionu spolu vždy spolupracovala a vycházela. Nikdy by nás nenapadlo umístit billboard třeba do Trutnova nebo Úpice, to se přece nedělá. Rozhodně to není kolegiální,“ říká Martin Vlášek.

Vpád dvorského gymnázia do Hostinného se nelíbí ani zdejší radnici. „Mám podobný názor jako pan ředitel, není v pořádku, aby tržní ekonomika takovýmto způsobem vstupovala do školství. Billboard je na soukromém objektu a nic s tím nemůžeme dělat. Navíc si myslím, že obě dvě gymnázia jsou v kvalitě výuky srovnatelná,“ říká místostarosta Petr Kesner.

Opírá se o nedávné výsledky srovnávacích testů deváťáků, které v celé republice organizovala společnost SCIO. Hostinští z nich vyšli velice dobře.

„Každá škola se musí snažit, jak umí“

Ředitel dvorského gymnázia Petr Minář kritiku odmítá. „Je to zbytečně vyvolaný problém. Každá škola se musí snažit, jak umí,“ míní.

Studenti v kraji

Počet v 1. ročnících / Počet nabízených míst

2015 5 571 / 9 259

2014 5 819 / 8 885

2013 5 896 / 9 140

Billboard je podle něj hlavně pozvánkou na březnový den otevřených dveří. Ředitel zároveň popírá, že reklama cílí výhradně na zájemce o studium v Hostinném.

„Není to umístěno nikde na nástěnce hostinského gymnázia, ale na veřejných místech, jež navštěvují i lidé odjinud než z Hostinného - ať už z okolí na rozhraní spádových oblastí, nebo ti, kteří tam jezdí za prací, ačkoli bydlí na Královédvorsku. Nemluvě o turistech jezdících do hor,“ argumentuje Minář.

Obě gymnázia vzdálená od sebe 20 kilometrů se v posledních letech potýkají s nedostatkem studentů a obě chtěl Královéhradecký kraj sloučit s jinými středními školami (vedení kraje vzdalo takzvanou optimalizaci škol až do voleb, více čtěte zde).

Dvorské gymnázium zachránila injekce od místních podnikatelů v čele s textilním magnátem Jiřím Hlavatým (více čtěte zde), díky níž škola začala nabízet prospěchová stipendia studentům, kteří mají prospěch pod 1,3.

Od sloučení hostinského gymnázia s vrchlabskou střední školou a učilištěm hejtmanství vloni po vlně kritiky nakonec ustoupilo.

V loňském roce se gymnáziu v Hostinném nepodařilo třídy dostatečně naplnit. Mohl se na tom podepsat i nakonec nerealizovaný záměr Královéhradeckého kraje školu spojit s vrchlabským subjektem. Do gymnaziálního oboru vloni nastoupilo 16 studentů, stejný počet také do oboru sociální činnost. Vedení školy zatím nechce předjímat, kolik studentů usedne do lavic v září. Termín pro podání přihlášek vyprší v polovině března.

Taktika, kterou v konkurenčním boji zvolila dvorská škola, se příliš nezamlouvá ani vedení hradeckého hejtmanství. Radní pro oblast školství Táňa Šormová se postavila na stranu kritiků.

„Osobně to považuji za velmi nekorektní jednání, ale školy jsou k tomu bohužel nepřímo vedeny způsobem financování, protože jejich peníze určuje počet žáků. Ani jedno z těchto gymnázií, co se týče počtu uchazečů, na tom není dobře. Kraj jako zřizovatel určitě vyzve ředitele dvorského gymnázia, aby volil férovější přístup při náboru,“ upozorňuje radní.

Na sociálních sítích se ozvali příznivci i kritici

Reklamní kampaň gymnázia rozvířila debatu na sociálních sítích, diskutující hodnotí spor mezi školami většinou střízlivým tónem. „Vím už o několika studentech, co opravdu z Hostinného dojíždějí. Každá škola prostě bojuje tím, co může nabídnout,“ říká Vítek Zlámal.

„Každý student má nárok na svobodnou volbu, kde bude studovat. Pryč jsou doby, kdy chodili do škol v místě bydliště,“ míní Věra Václavíková.

Kriticky se k vyostřenému boji o studenty staví Vladimíra Havelková. „Neuznávám propagaci náboru dětí do školského zařízení za peníze. Náborová reklama do dvorského zařízení umístěná v našem městě mi připadá nelogická,“ uvádí.

Prospěchová stipendia jsou běžnou praxí na odborných středních školách v kraji. Jejich cílem je motivovat žáky ke studiu nedostatkových profesí, jako jsou elektrikář, tesař, obráběč kovů nebo zahradník. Počet podporovaných technických oborů překročil už dvacítku. Hradecké hejtmanství na stipendiích v loňském školním roce vyplatilo 5,8 milionu korun.