Hájenka v hradeckých lesích po smrti nájemníka chátrá.

Hájenka v hradeckých lesích po smrti nájemníka chátrá. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradec nechal hájenku zarůst travou. Záminka k bourání, tvrdí kritici

  • 6
Hájenka, kterou královéhradecká radnice chtěla zbourat a místo ní postavit enviromentální centrum, po smrti dlouhodobého nájemce chátrá a zarůstá. Podle kritiků město nechává objekt zchátrat schválně, aby ho mohlo zbourat. Radnice tvrdí, že jí svazuje ruce dědické řízení.

Když letos v lednu snahy o zachování hájenky U Dvou šraňků v městských lesích Hradce Králové vrcholily, 150 let starý objekt, který obýval dlouholetý nájemník Miroslav Vojtěch, byl udržovaný a okolí plné života. Po smrti muže, jehož hradecká radnice chtěla vystěhovat (o úmrtí jsme psali zde), však dům i jeho zahrada pustnou a zarůstají náletovými rostlinami a plevelem.

„Dovolím si tvrdit, že to bude účelové. Nevidím důvod, proč radnice nemůže dvakrát týdně někoho poslat, aby v hájence otevřel okna a vyvětral a občas posekal trávu,“ říká Lucie Porter, která se s přáteli od ledna angažuje za záchranu hájovny.

Město v minulosti argumentovalo špatným technickým stavem objektu, který chtělo strhnout a místo něj postavit moderní dřevěné enviromentální centrum pro lesní pedagogiku (více o projektu zde). Pokud by v ní nikdo nevětral, jen by nahrál zhoršování stavu budovy z roku 1869.

Vedení radnice však tvrdí, že se o budovu stará. „V místě hájenky se určitě pracuje. Hodně nám svazuje ruce dědické řízení, které stále ještě běží. Proto zabezpečujeme pouze základní údržbu uvnitř objektu,“ zdůvodňuje mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Posekat trávu budou podle ní lesníci moci až po odvezení veškerého stavebního a odpadního materiálu.

Město s městskými lesy se totiž pustilo do odstraňování malých staveb, které nájemník za 40 let na pozemcích vybudoval. Šlo o králíkárny a další stavby sloužící zvířectvu. Radnice je označuje v uvozovkách za černé.

„V úterý lesníci naplnili už pátý velkoobjemový kontejner, který odváží cihly, dráty a další odpad z okolí hájenky na skládku. Jakmile bude plocha vyčištěna a stavby odstraněny, mělo by dojít i k části odstranění plotu, hlavně kolem zahrady. Podle informací od lidí, kteří tam pracují, bude třeba ještě odvézt asi čtyři velkoobjemové kontejnery,“ dodala mluvčí magistrátu.

Teprve pak se prý lesníci pustí do údržby zeleně a do sekání trávy. „Podle prvních odhadů Městských lesů Hradec Králové, které pro město práce zajišťují, půjde v součtu o částku, která by se měla vejít do sta tisíc korun,“ uvedla Vlčková.

Budoucnost objektu je stále nejistá

Co se s hájenkou stane, až se ukončí dědické řízení nebo město alespoň zaprotokoluje a do depozita uloží věci po zesnulém nájemci, nikdo neví. Sice stále ještě běží demoliční řízení na hájovnu, avšak město prozatím ustoupilo od budování enviromentálního centra za skoro 20 milionů korun (o zvratu čtěte zde).

Radnici se nepodařilo získat dotaci, s níž původně počítala. „Ukázalo se, že to z ní nelze profinancovat. Pokud na projekt nebude dotace, samotné město jej samo financovat nebude,“ řekl letos na jaře náměstek primátora Jindřich Vedlich, ale dodal, že snaha o dotaci rozhodně nekončí: „Stále hledáme vhodné dotační tituly. Žádné však zatím nejsou.“

I to kritiky bourání hájovny popudilo. „Nerozumím, proč město až teď přiznalo, že na projekt nemá peníze a dotace je nejistá. Od samého začátku kauzy jsme upozorňovali, že na centrum nejsou prostředky, radnice si ale arogantně razila svou,“ upozornil například aktivista Aleš Dohnal z Kruhu pro občanskou společnost (KOS).

Až město nemovitost vyklidí, bude muset rada města podle Vlčkové rozhodnout, co dál. „Záměru výstavby výukového centra se město nevzdává, avšak v jaké podobě a na jakých pozemcích, to ještě není v současnosti rozhodnuto,“ dodala Vlčková.

Nevzdávají se však autoři petice za záchranu hájenky, kteří pod ni nasbírali přes sedm tisíc podpisů. Ti právě dokončují vlastní projekt.

„S Kruhem pro občanskou společnost připravujeme projekt, který bychom rádi představili na podzim. Zároveň urgujeme i vyjádření orgánů činných v demoličním řízení,“ uvedl organizátor petice Lukáš Kocián.

Aktivisté chtějí na představení projektu přilákat veřejnost a pozvat zástupce magistrátu, aby si návštěvníci mohli udělat vlastní názor podle informací z obou stran. „Akci uspořádáme určitě až po volbách,“ dodává Porter.