Lavička Václava Havla v Praze. Mezi prvními si na ni sedli Dagmar Havlová a...

Lavička Václava Havla v Praze. Mezi prvními si na ni sedli Dagmar Havlová a Karel Schwarzenberg. | foto: Milan Nosek, iDNES.cz

Hradec má další problém s uctěním Václava Havla. Tentokrát s lavičkou

  • 15
Havlova lavička od světoznámého výtvarníka Bořka Šípka, která by měla stát u hradecké městské knihovny už na podzim, bude mít nejspíš zpoždění.

Povážlivé trhliny začínají dostávat hradecké plány, že symbolická Havlova lavička bude u knihovny stát do letošního podzimu a připomene tak tři roky od úmrtí prvního prezidenta České republiky.

Originální dílo světoznámého výtvarníka a designéra Bořka Šípka bude mít přinejlepším zpoždění, autor hradecké myšlenky – náměstek primátora Josef Krofta – se však obává scénáře ještě horšího.

„Kéž by šlo jen o velký skluz. Koordinátorem akce je pražská Knihovna Václava Havla, s její ředitelkou se nám dlouho nedařilo spojit a já se jen bojím toho, aby nám ten projekt nezhatily nějaké administrativní důvody,“ povzdechl si Krofta.

Havlovu lavičku má šest měst na světě

Hradec tak s největší pravděpodobností přichází o šanci stát se teprve sedmým městem světa, které Havlovu lavičku má. Dvě zahradní křesla s havlovskými srdci spojená s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, by měla být umístěna před městskou knihovnou ve Wonkově ulici, kterou pro Hradec navrhl architekt David Vávra.

Havlova lavička

Nápad velvyslance Petra Gandaloviče, který oslovil Bořka Šípka, se poprvé ujal vloni 3. října ve Washingtonu. První lavička v Evropě přibyla 10. prosince v Dublinu, letos 1. května se dočkala i Praha (na snímku Dagmar Havlová a Bořek Šípek). Mezitím už ji mají rovněž v Barceloně a v Českých Budějovicích a velmi rychle přibývají další města po celém světě.

„Nic o tom nevíme, měli jsme informace, že lavička se odhalí letos na podzim,“ řekla mluvčí knihovny Vladimíra Svobodová.

Lavička je přitom další z dlouhé série nápadů, co všechno by se v Hradci Králové mohlo po Havlovi jmenovat. Primátor jen den po smrti slavného dramatika navrhl náměstí Svobody, lidovecký předseda knihovnu, biskupství Žižkovy sady, jeden zastupitel lobboval za bezejmenné náměstíčko před magistrátem.

Objevila se i snaha o změnu jména Velkého náměstí, pojmenování kampusu univerzity a čtenáři iDNES.cz v anketě vybrali novou lávku přes Orlici (anketu najdete zde). Korunu tomuto snažení však v červnu 2012 dali zastupitelé, když neschválili přejmenování náměstí Svobody.

„Havlova lavička byla můj nápad a samozřejmě je to reakce na neúspěšný pokus o přejmenování náměstí. Ostatně tato snaha se už jen velmi těžko vrátí, ale uvidíme, jak dopadnou volby,“ pokračoval Krofta.

Největší rozčarování přineslo dva roky staré zastupitelské veto někdejšímu hradeckému primátorovi Martinu Dvořákovi (VPM), jenž se krátce poté stal konzulem v New Yorku.

„Havlova lavička v Hradci by samozřejmě byla velice dobrá zpráva, byť si dál myslím, že Václav Havel by měl být uctěn spíš pojmenováním nějakého významného veřejného prostoru, tak jako se této pocty dostává zcela samozřejmě T. G. Masarykovi,“ pronesl Dvořák.

Pozastavil se i nad pochybami, jestli má lavička od Šípka hodnotu 350 tisíc korun: „Je nebývale smutné, že k takovému rozhodnutí je v Čechách, opět ohrožených recidivou komunistické zvůle, zřejmě ještě stále potřeba určitá dávka odvahy, stejně jako je neskonale trapné, že je potřeba obhajovat a zdůvodňovat i částku v podstatě symbolickou, kterou bude k instalaci případně potřeba vynaložit.“

Částku na pořízení Havlovy lavičky již schválila rada města. Přestože tentokrát již není třeba zastupitelský souhlas, projekt brzdí jiné problémy.