Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Herny v Náchodě dobrovolně podepsaly kodex, ale nedbají na něj

  • 4
Majitelé několika heren v Náchodě nedodržují pravidla, k nimž se sami zavázali městu. Přitom díky tomu, že podepsali kodex, jim město povolilo hazard na jejich adresách a vyjmenovalo je v obecně závazné vyhlášce z roku 2012.

Na problém upozornil kontrolní výbor, který se naplňováním vyhlášky poprvé zabýval. Některým hernám chybí kamerový systém, jiné podniky stále fungují i ve stometrové vzdálenosti od školských či zdravotnických zařízení nebo budov veřejné správy.

Přesto za posledních pět let ubylo ve městě dvacet heren a 120 automatů nebo videoloterijních terminálů.

„Kontrola v loňském roce byla časově i technicky náročná a její výsledek pokládám za poměrně závažný. Kolem pěti podniků působí ve stometrovém okruhu od vyjmenovaných budov, což sami provozovatelé podepsali, že nebudou dělat. Pochybuji, že se jim bude chtít do stěhování, proto si spíš myslím, že to povede k další redukci heren,“ uvedl člen kontrolního výboru a opoziční zastupitel Michal Kudrnáč.

Podle něj je za poslední roky sice heren méně, ale část z nich zůstala v centru města, takže pro patologické hráče jsou snadno dostupné.

Radní teď mají za úkol vymoci do konce června, aby firmy zjednaly nápravu. Když se to nepovede ve všech bodech, radnice připraví novelu vyhlášky a vyškrtne z ní adresy, kde se mohou provozovat loterie a jiné podobné hry.

V Náchodě je třináct podniků se 179 hracími přístroji

Jeden z oslovených majitelů herny tvrdí, že vše dodržuje. Kontrolorům předvedl kamery nebo označení svého podniku bez reklam. Ani se vzdáleností od veřejných budov by prý neměl mít problém, i když sídlí v centru. Hráčů mu však nijak nepřibylo, i když ve městě skončilo tolik přístrojů.

Podle posledních údajů ministerstva financí z konce listopadu loňského roku působí v Náchodě 13 podniků se 179 hracími přístroji. K deklaraci vůči městu přistoupilo deset heren, tři podniky tak stojí mimo vyhlášku. Fungují v nich však přístroje legálně povolené ministerstvem financí. Očekává se, že platnost veškerých videoloterijních terminálů v Náchodě skončí nejdéle v listopadu 2019.

V Náchodě se v roce 2011 hrálo v 33 podnicích na třech stovkách automatů a terminálů. Město napřed zakázalo hazard úplně (psali jsme zde), ale kvůli nečinnosti ministerstva financí pak raději přistoupilo na mírnější variantu vyhlášky (více čtěte zde). S ní se případně může obrátit na soud.

Od letoška platí nový zákon o hazardních hrách. Když na něj firmy nepřistoupí, musí se řídit dřívějším zákonem, pokud to obecní vyhláška nestanoví jinak. Stometrová vzdálenost od veřejných budov vypadla z legislativy už před několika lety, podle úřednice Evy Bauerové z kanceláře tajemníka se v Náchodě jedná o gentlemanskou dohodu mezi firmami a městem.

Náchod získal v posledním roce z hazardu 12,3 milionu korun, využívá je například k podpoře sportovců a klubů. Protože však letos začal platit i nový zákon o dani z hazardních her, městští úředníci očekávají dvacetiprocentní pokles tohoto příjmu.