Začalo to starou knížkou po tátovi, vypráví hradecký historik Doubek

  9:58
Známý hradecký badatel Zdeněk Doubek oslavil osmdesáté narozeniny. Jeho velkou láskou už od dětství je Hradec Králové. Vydal o něm sedm velkých knih, nespočet menších publikací a přes čtyři tisíce novinových článků, za nimiž stojí roky bádání po archivech, ale i vlastní vzpomínky.

Historik Zdeněk Doubek z Hradce Králové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Publikace, kterou teď připravuji, bude asi poslední, protože už nemůžu na nohy a bez chození a fotografování se tahle práce dělat nedá," říká hradecký badatel Zdeněk Doubek, který nedávno oslavil osmdesátiny.

Narodil se v roce 1934 v centru Hradce, kde vyrůstal na Malém náměstí. Zájem o historii a rodné město se v něm probudil už v dětství. Naplno propukl ke konci 2. světové války, kdy jeho otec František přinesl malou knížku, která pojednávala o různých domech v Hradci Králové.

Zdeněk Doubek z Hradce Králové se svou matkou v roce 1937.

Asi desetiletý Zdeněk Doubek z Hradce Králové na konci druhé světové války.

"U každého čísla bylo napsáno, kdo ho postavil a kdo v něm bydlel. U jednoho z nich bylo i František Doubek, obchodník. To se otci líbilo natolik, že ji po večerech studoval a podtrhával si v ní. Po jeho smrti v 50. roce jsem si knížku vzal já a začal jsem si prohlížet, co že si to v ní otec zaškrtával. Zaujalo mě to natolik, až jsem si řekl, že by bylo fajn dát dohromady něco podobného," říká badatel.

Archivy a gotické písmo

Zdeněk Doubek

  • Narodil se v roce 1934 v Hradci Králové a dětství prožil na starém městě a v Malšovicích. Vyučil se kuchařem-cukrářem a tomuto povolání zůstal věrný.
  • S historickým bádáním začal amatérsky po 2. světové válce, kdy shromažďoval materiály o starých domech v Hradci. Ty využil v roce 2009, kdy s Helenou Rezkovou vydal knihu Starý Hradec Králové dům od domu, která na téměř čtyř stech stranách popisuje historii 213 domů na starém městě, ale i osudy jejich obyvatel.
  • Později vydali knihy o historii Nového Hradce Králové či Malšovic. Posledním dílem autorské dvojice byla publikace Třebeš, kterou pokřtili v loňském roce.
  • Minulý týden vyšla kniha Doubkových vzpomínek na život v Hradci Králové, kterou sepsal s Ilonou Dvořákovou. Do knihy Můj Hradec Králové přispěl i kardinál Dominik Duka.
  • Doubek je také spoluautorem knihy Létání a letiště v Hradci Králové. Jeho články o hradeckých Židech jsou i v židovském muzeu v Izraeli.

Roky strávil po archivech, kde pátral po těch nejmenších zmínkách o každém ze starých domů v Hradci.

"Některé informace byly už dávno vyhozené, občas jsem na nějakou zmínku narazil i v novinových výstřižcích. Vznikla z toho řada šanonů," ukazuje badatel k polici, kde jsou vyštosované dvě desítky desek plných překopírovaných článků, ale i dokumentů psaných starým rukopisem.

"V nich jsou roky bádání v archivech. Když jsem pracoval, tak jsem dělal třeba tři dny, zbytek jsem měl volno, takže jsem hned ráno šel do archivu a seděl tam, dokud mě nevyhodili," vzpomíná Doubek, jak sháněl materiály pro svoji nejznámější knihu Starý Hradec Králové dům od domu, která z pultů zdejších knihkupectví zmizela během několika dnů.

Kvůli bádání se musel naučit číst i gotické písmo, protože některé zápisky jsou staré několik set let. "Když to chvíli čtete, tak se do toho dostanete. Není to nic těžkého," mávne rukou.

Byť se o historii zajímal od útlého mládí, nikdy ji studovat nešel.

"Musel jsem být z nečeho živ, měl jsem rodinu, děti. Z historie ani příspěvků do novin bych živej nebyl. Za vše, co jsem za čtyřicet let napsal novinám, jsem celkem dostal asi sto tisíc korun. Vydělat tenkrát 600 korun měsíčně v novinách, to už se člověk musel nadřít," říká badatel.

Nechtěl být ani novinářem z povolání. "Vůbec ne, mě to stačilo takhle. Byl jsem svobodný a mohl jsem si psát, co jsem chtěl," říká Doubek, který jednadvacet let šéfoval kuchyni v hradecké fakultní nemocnici. Vyučil se totiž kuchařem a cukrářem.

Vyučený kuchař, zapálený historik a mineralog

Jeho prvními knižními publikacemi asi i proto byly drobné knížky s vánočními a velikonočními recepty. Kromě historie města se Zdeněk Doubek dlouhodobě věnuje též mineralogii. Byl zakladatelem a vůdčí osobností odborníky uznávaného Geologického klubu v Hradci Králové.

"K tomuto koníčku jsem se dostal samostudiem. Impulsem mi byla jen zvědavost, nikdo z rodiny mě k tomu nevedl," vykládá. Díky znalostem jak mineralogie, tak historie pomáhal i mnoha vysokoškolským studentům s diplomovými pracemi.

"Vždycky mi slíbili, že mi jeden výtisk pošlou. Dodnes nemám ani jeden," směje se uznávaný badatel, který se svým velkým koníčkům začal naplno věnovat až v důchodu.

Hradecký badatel Zdeněk Doubek třídil v Muzeu východních Čech sbírku minerálů.

Už jako důchodce se na několik let stal zaměstnancem hradeckého Muzea východních Čech, kde třídil sbírku minerálů.

A nadále sbíral veškeré informace z historie Hradce Králové, které dokáže sypat z rukávu jednu po druhé, ať se tazatel zeptá na jakékoliv téma od krčem, které sídlily v právovárečných domech na Velkém náměstí, až po příjezd amerických vojáků do Velichovek.

Lidé, kteří potřebují radu nebo pomoc, za ním prý chodí velmi často. "Když informace mám, rád pomůžu. Hlavně ale chodí novináři. Zavolají, ale vždycky chtějí všechno hned. Zítra už je pozdě," směje se badatel.

V osmdesáti letech dává dohromady další publikaci, prý už poslední. "S vydavatelkou Helenou Rezkovou připravujeme materiál o Skalici, Skaličce a Čibuzi, což jsou obce na hranici hradeckého katastru, tenkrát ležely na Smiřickém panství," říká Doubek, který chce s publikováním skončit ze zdravotních důvodů.

Neptejte se na manželku!

"Zaúkolovat někoho, aby mi zajel vyfotografovat místo, které potřebuji, nejde. Nikdy by to totiž nedopadlo tak, jako kdybych si tam zajel sám," říká badatel, na jehož práci má velký podíl i jeho manželka: "Na tu se neptejte! Ta mi moc pomáhá, dělá mi řidiče a bez ní bych to všechno nezvládnul."

Zatímco mnozí lidé v jeho věku si už jen pasivně užívají důchodu, Doubek se na stará kolena musel spřátelit s moderní technikou.

"Naučil jsem se se skenerem, fotografuji a taky pracuji s počítačem. Když mi někdo napíše, odpovím mu," říká publicista, který už řadu let převádí historické materiály do digitální podoby.

"Lidé mi přivážejí různé zajímavé věci, které digitalizuji," říká a ukazuje štos historických fotografií, na nichž je například starosta Franz Heger, který stál v čele Hradce v letech 1942 - 1945, jak s kolegy vyráží na lov.

"Tyto fotografie, o kterých jsem si myslel, že jsou ztracené, mi náhodou zapůjčil jeden pán," říká a dál se probírá snímky, jež zobrazují například stroje, které dělníci dováželi do hradecké elektrárny.

Byť je už řadu let v důchodu, kvůli svým koníčkům stává každý den ve tři ráno. "A spát chodím po desáté večer." Začne si tedy po dokončení poslední plánované knihy konečně naplno užívat důchodu a bude odpočívat? "To asi ne, protože mám v hlavě ještě nápad na jednu knížku," blýskne mu v očích.

  • Nejčtenější

Muž skočil do přehrady zachránit dítě, oba tam uvázli. Vysvobodili je až hasiči

24. března 2024  14:35,  aktualizováno  14:58

Do labské přehrady Les Království na Trutnovsku v neděli dopoledne sjelo dítě na kole. Do vody za...

Kaderka jako Putin. Kdo se vládci tenisu vzbouřil, poznal tvrdou odplatu

27. března 2024

Premium Tato příhoda je stará už 14 let, ale hodí se připomenout, neboť výmluvně líčí dlouho zaběhlé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zlomila Liberec a je v semifinále, Pardubice se postupu přiblížily

20. března 2024  16:40,  aktualizováno  22:55

Hokejisté Sparty jsou prvním semifinalistou letošního play off extraligy. Pražané ve čtvrtém zápase...

Bez řidičáku a po panáku řídil mustanga, na křižovatce kuriózně boural

26. března 2024  11:18

Oslava padesátin se nevyvedla muži v Hradci Králové. Ten dostal darem zážitkovou jízdu sportovním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejnáročnější úprava křižovatky v Česku začala, v Hradci ji přestaví za provozu

21. března 2024  17:45

Skoro až symbolicky dopravními komplikacemi začala přestavba nejvytíženější křižovatky Mileta v...

Kuks slaví výročí a ukáže dřevořezbu sochaře Brauna i restaurování sochy

28. března 2024  7:14

Výročí 340 let od narození sochaře Matyáše Bernarda Brauna a 40 let od otevření lapidária, kde jsou...

Velikonoční lyžování v Krkonoších: střediska nabídnou 12 kilometrů sjezdovek

27. března 2024

V Krkonoších se bude o velikonočních svátcích lyžovat ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a na...

Tady si rádi zvykneme. Malšovická aréna hnala lvíčata i mexickou vlnou

27. března 2024  9:59

Fantastickou atmosféru vytvořili diváci při kvalifikačním zápase české reprezentace do 21 let o...

Kaderka jako Putin. Kdo se vládci tenisu vzbouřil, poznal tvrdou odplatu

27. března 2024

Premium Tato příhoda je stará už 14 let, ale hodí se připomenout, neboť výmluvně líčí dlouho zaběhlé...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...