Archeologové našli v Rudníku lidské kosti, například zbytky pánevních kostí. Ilustrační foto

Archeologové našli v Rudníku lidské kosti, například zbytky pánevních kostí. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Bagr v Rudníku odkryl kosti, archeologové hledají zastřelené Němce

  • 72
Archeologové narazili kolem poledne na lidské kosti v Rudníku na Trutnovsku. Patrně jde o ostatky zastřelených Němců z června 1945. Pokud se potvrdí informace z dobových kronik a najdou se ostatky obětí, policie začne případ vyšetřovat po 69 letech jako několikanásobnou vraždu.

Podle písemných záznamů se v Rudníku přímo v centru obce nacházejí dva hroby. V jednom leží tři němečtí civilisté, v druhém dva. Zastřelit je měli 29. června 1945.

V minulých týdnech se odkrývala navážka, ve středu ráno začal bagr odstraňovat hlínu v místě předpokládaných hrobů. Po několika hodinách se objevily lidské kosti. Vykopávky mají na starosti archeologové z trutnovského muzea.

"Už narazili na lidské kosterní pozůstatky, viděla jsem zbytky pánevních kostí, ale je to teprve začátek. Jáma má zatím jen metr krát metr. Nevíme přesně, jak jsou hroby vzdálené od sebe. Možná bude potřeba odkrýt plochu kolem deseti metrů čtverečných," uvedla ředitelka Krkonošského muzea ve Vrchlabí a rudnická zastupitelka Olga Hájková, která se byla ve středu na místě podívat.

Nálezy kostí potvrdil také tajemník Obecního úřadu v Rudníku Jiří Jirásek. "Zemní práce provádí bagr a když na něco narazí, nastoupí archeolog s motyčkou. Jsou tam dlouhé kosti. Je to čerstvý nález," řekl tajemník Jirásek.

Kriminalisté budou vyšetřovat vraždu

Letitý případ tak zřejmě znovu otevře policie, protože se jedná o nepromlčitelný čin. Mluvčí krajské policie Ivana Ježková zatím nechtěla nálezy potvrdit. Po dohodě s vyšetřovatelem zveřejní bližší informace ve čtvrtek.

"Pokud narazíme na kosterní ostatky, budeme v průběhu dalších dnů zajišťovat jejich vyzvednutí a zašleme je k antropologickému zkoumání do kriminalistického ústavu policie v Praze. Jakmile by se ostatky našly, kriminalisté zahájí úkony v trestním řízení pro několikanásobnou vraždu," uvedla Ivana Ježková.

Podle archeoložky Hájkové se o zastřelení civilistů v Rudníku vědělo celá léta. Tvrdí se, že důvodem zastřelení bylo, že Němci schovávali zbraně, což měli po válce zakázáno. Oběti mají svou pamětní desku v místním kostele, kterou pořídily krajanské spolky.

"Je otázka, zda to nebyla osobní msta. Očití svědci i prameny se shodují, že zastřeleno bylo pět osob. Známe i jejich jména. Odehrálo se to zřejmě úmyslně asi sto metrů od obecního úřadu a na místo tehdy svolali veškeré obyvatelstvo starší čtrnácti let," řekla Olga Hájková.

Policie studuje historické kroniky a už také vyslýchá očité svědky. Bude hledat toho, kdo dal povel k střelbě.

Obec chce stavět a dala slib krajanům

Podnět na policii podala sama obec Rudník. Už dříve slíbila spolkům německých vysídlenců, že nechá mrtvé přemístit na hřbitov kvůli chystaným investicím v okolí obecního úřadu.

Radnice tam uvažuje o stavbě cyklostezky nebo dalšího hřiště a už nechala zbourat starou sokolovnu. "Časem jsme zjistili, že zločiny z této doby jsou nepromlčitelné a tím se do toho dostala policie," vysvětlil tajemník.

Msta na Němcích se odehrála i na jiných místech v Krkonoších, například ve Špindlerově Mlýně, Vrchlabí a Černém Dole.