Tento meteorit dopadl v Čeljabinské oblasti v Rusku. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

U Hradce Králové spadlo několik meteoritů, vědci prosí o pomoc s hledáním

  • 21
Odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR hledají poblíž Hradce Králové spadlé meteority. Pád vesmírných těles velkých až jeden kilogram pozorovali už minulý týden, zatím je ale nenašli. Vyzývají proto veřejnost, aby jim s hledáním pomohla.

Jasný bolid pozorovali astronomové nad východem Čech v úterý 17. května čtyři minuty po třetí hodině ráno. Z meteoru se podle jejich výpočtů velmi pravděpodobně oddělilo několik úlomků, které spadly na zem v úzkém pruhu mezi obcemi Sovětice a Čistěves na Hradecku. Podle odborníků však není vyloučené, že se meteority mohou nacházet i mimo vyznačenou oblast.

„Je celkem běžné, že se Země potkává s tělesem meziplanetární hmoty. Naše přístroje zaznamenaly jeho průlet. Z těchto dat jsme byli schopni spočítat dráhu v atmosféře, o jak velký meteor šlo a zda něco spadlo a kam,“ vysvětluje Pavel Spurný z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Podle výpočtů by měly meteority vážit od několika set gramů až do jednoho kilogramu. Odborníci je označují za výjimečné, protože znají původ hornin a jsou tak schopni sestavit jejich „rodokmen“.

„Každý meteorit je výjimečný, ale v tomto případě navíc víme, odkud přiletěl. Takových je na světě zhruba dvacet,“ upozorňuje Spurný.

Předpokládaný dopad meteoritu mezi obcemi Čistěves a Sovětice na Hradecku.

Přestože bolid zazářil již před týdnem, astronomové se na veřejnost obrátili až nyní. Dosud prováděli průzkum v terénu sami. Nebyli však úspěšní. Dopadový prostor měří na délku asi 3,5 kilometru a je široký zhruba 300 metrů. V části je navíc les a další bujná vegetace.

Astronomové veřejnost oslovili na svém webu (oznámení najdete zde). Případní zájemci o pomoc při hledání najdou informace také na vývěskách v okolních obcích. Pro odborníky je důležité vědět i to, ve kterých lokalitách skončilo hledání neúspěšně, aby mohli dopadový prostor zúžit.

Pokud lidé meteorit najdou, měli by nález důkladně zdokumentovat. Stačí i snímky pořízené mobilním telefonem. Základem je nálezová fotografie a přehledový snímek. Také je třeba co nejpřesněji zaměřit polohu a hmotnost meteoritu. Kdo nemá možnost zaznamenat přesné místo dopadu, měl by místo označit pro pozdější zaměření.

„Pokud laik něco najde, není schopen říci, zda je to meteorit. Dokud k němu nemá vědecké potvrzení, jedná se vlastně o bezcenný materiál. Vždy je třeba kontaktovat nás nebo třeba geologický ústav, abychom nález mohli prozkoumat,“ dodává Pavel Spurný.