Poslední letošní záběr mláďat sokola stěhovavého na Chrámových stěnách v Teplických skalách, strážce přírody zachytil jejich podvečerní krmení (21.4.2015). | foto: Jiří Malík, archiv Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Tři sokolíky z Teplických skal sebral asi výr. U hnízda pátrala kriminálka

  • 9
Hnízdění vzácných sokolů v Teplických skalách na Náchodsku skončilo znovu nezdarem. Sokolí pár se staral o tři mláďata jen zhruba týden, ve středu ráno už byla pryč. Dutinu vybral pravděpodobně výr, člověk ne.

Sokoli se vracejí na Chrámové stěny do Teplických skal každým rokem, ale už třetí sezonu tamní páry nevyvedly mladé. Podle ochranářů měl přitom letošní rodičovský pár dobré předpoklady.

„Samice původem z Jeseníků je zkušená. V Adršpašsko-teplických skalách hnízdila již druhým rokem. Letos si pár vybral méně přístupnou, zdánlivě bezpečnější hnízdní dutinu a sokolům přálo také počasí,“ popsal Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Mláďata se vylíhla v polovině dubna a rodiče je pečlivě krmili. Ještě v úterý navečer byli na hnízdě tři malí sokolíci v prachovém peří, ale ve středu ráno už je strážci neviděli. Mláďata zmizela zřejmě během noci. 

Kriminalisté zkoumali, zda u hnízda nebyl pytlák

Byť jsou sokoli na vrcholu potravní pyramidy, mají své nepřátele. Ochranáři odhadují, že mláďata sebral výr velký, další ohrožený druh. Přesto zjišťovali, zda to nemohl udělat pytlák.

„Fotopasti u Chrámových stěn nezaznamenaly cizí osoby a ani se nenalezly žádné lidské stopy v okolí hnízdní stěny. Chtěli jsme mít větší jistotu, že můžeme vyloučit lidský faktor, proto nám tentokrát s ohledáním hnízdiště pomohla i náchodská kriminální policie,“ řekl Petr Kuna.

„Policisté došli ke stejným závěrům jako my, tedy že nedošlo k odcizení mláďat člověkem. Zákony přírody jsou někdy drsné, ale i v tom je určitý půvab divočiny chráněné v našich rezervacích,“ dodal.

Díky dobrému počasí se turisté mohli podívat stativovým dalekohledem na hnízdění na Chrámových stěnách. Přišlo jich přes 300. K vidění byli dospělí sokoli, jak strážili hnízdo ze suchých stromů na vršcích skal nebo střídavě seděli na vejcích. Později také zahřívali vylíhlá mláďata.

Několik skupin návštěvníků přijelo výhradně kvůli sokolům. Pozorování ve skalách zaplatily Lesy České republiky. Turisté si na místě mohli vyslechnout také výklad od strážců, museli ale respektovat pokyny.