Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Hořická nemocnice odmítá smír s lékařem, který ji žaluje za bossing

  • 0
Právní bitva bývalého zástupce ředitele hořické nemocnice Petera Hrnčiara u hradeckého krajského soudu pokračuje. Slovenský lékař svého bývalého zaměstnavatele žaluje kvůli diskriminaci na pracovišti a vadí mu i způsob, jakým dostal výpověď. Přesto nyní navrhl smír. Jenže i ten nemocnice odmítla.

Advokát žalobce mluví o takzvaném bossingu, což je psychická šikana a diskriminační jednání v zaměstnání ze strany nadřízeného.

Lékař, který se na Jičínsko přestěhoval kvůli místu vedoucího laboratoří oddělení klinické biochemie a hematologie v hořickém špitálu, se opět ostře vyhradil proti stanovisku Městské nemocnice v Hořicích. Hrnčiar chtěl původně po nemocnici i náhradu nemajetkové újmy ve výši 900 tisíc korun, ale před začátkem řízení u krajského soudu tento návrh stáhl (více o případu čtěte zde)

„Byli jsme v konfliktu. Záměrem bylo dostat mě z nemocnice,“ řekl soudu Hrnčiar v narážce na hlavní téma, které dopoledne u soudu znělo. Projednávání případu se točilo kolem jeho odchodu z nemocnice. Hrnčiar v letech 2006 až 2009 pracoval na pozicích vedoucího laboratoří a náměstka ředitele pro řízení jakosti.

„Konflikty, které měl žalobce s ředitelem nemocnice, vyústily do té situace, že nemocnice hledala způsob, jak se nepohodlného manažera zbavit. Protože neměla vytvořeny podmínky k tomu, aby mu dala výpověď pro nesplňování požadavků nutných pro výkon práce, použila jednodušší cestu. Udělala organizační změnu a dala mu výpověď pro nadbytečnost,“ uvedl právní zástupce Roman Rožnovský.

Podle něho to byl však už jen důsledek několikaletého sporu s tehdejším ředitelem nemocnice (o výpovědi ředitele u soudu čtěte zde).

Šance na smír vzala rázem za své

„Žalobce se cítil být šikanován a diskriminován proto, že si dovolil stěžovat na tehdejšího ředitele nemocnice v Hořicích u jeho zřizovatele. Vznikl mezi nimi konflikt. Městský úřad v Hořicích poté donutil ředitele abdikovat a od té doby se datuje bossing a tlak na mého klienta,“ uvedl Rožnovský.

Hrnčiar včera nečekaně udělal vůči nemocnici vstřícné gesto, když navrhl, že v případě smíru se špitál nebude muset omluvit na svém webu.

„Chápeme, že současné vedení nemocnice nemá nic společného s kroky její bývalého ředitele, nechceme tím nemocnici škodit. Kdyby se na webu objevilo, že nemocnice někoho diskriminovala a že se za to omlouvá, tak to moc dobrý dojem neudělá. Proto jsme to navrhli. Stále však trváme na tom, aby se nemocnice omluvila písemně k rukám žalobce,“ uvedl Rožnovský.

Nemocnice vzápětí návrh odmítla a šance na smír vzala rázem za své. „Návrh vítáme, ale nemůžeme ho akceptovat,“ začala diplomaticky právní zástupkyně hořické nemocnice Hana Desenská. „Nemocnice se totiž nemá za co omlouvat. Nedošlo z její strany k žádné šikaně, či něčemu podobnému, tedy k žádnému jednání tvrzeném v obžalobě,“ dodala.

Podle soudce Jana Fifky lze spor Petera Hrnčiara s nemocnicí označit za právní unikát. „Diskriminační žaloby nejsou časté, zvláště pak, když žalobcem je manažér. Byl v podstatě druhým mužem v hierarchii nemocnice. V tomto ohledu se jedná o unikátní případ,“ dodal Fifka.

Soudy se už dříve zabývaly lékařovou žalobou na neplatnost výpovědi z pracovního poměru. Jičínský soud ji zamítl, což potvrdil po odvolání i krajský soud. Nejvyšší soud v Brně následně zamítl Hrnčiarovo dovolání. Neúspěšná byla Hrnčiarova i ústavní stížnost. Krajský soud kauzu odročil.