Ochranáři opraví cestu z Labské boudy k pramenům Labe

Ochranáři opraví cestu z Labské boudy k pramenům Labe | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Horské cesty v Krkonoších poničené vodou už fungují

  • 0
Milionové škody, které před deseti dny v Krkonošském národním parku způsobily přívalové deště, se už podařilo odstranit. Ochranáři v rekordně krátkém čase opravili všechna místa vymletá velkou vodou, takže horské cesty už opět naplno slouží turistům i boudařům.

"Voda hodně poškodila hliněnou část cesty od nás do Harrachova, která má zásadní význam pro naše zásobování. Ale správci parku ji už opravili a smekám klobouk před tím, jak rychle se jim to povedlo. Dnes už se po ní dá zase jezdit stejně jako dřív," uvedl provozovatel Vosecké boudy Petr Hronovský.

Právě oblast mezi Harrachovem, Voseckou boudou a Labskou boudou poničily přívalové deště nejvíc.

"Opravy bylo nutno provést v co nejkratším možném termínu, aby případné další silné lijáky nezpůsobily škody ještě větší. Proto se návštěvníci hor mohli v minulém týdnu na některých místech setkat s menšími stroji a pracovníky provádějícími opravy," vysvětlil mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Největší úsilí v uplynulých dnech ochranáři věnovali například opravám turistické trasy mezi Českou budkou na hranicích s Polskem a pramenem Labe nebo cesty z Labské louky k Vosecké boudě.

"Velká voda napáchala škody za osm milionů korun. Poškozené cesty jsou už opět v pořádku a návštěvníci je mohou bez omezení využívat," ujistil mluvčí parku.

Oprava po povodních i běžná rekonstrukce

Přesto lze i nyní v Krkonoších narazit na rozkopané turistické chodníky a lesní cesty. V příštích dnech například správci parku omezí provoz na trase z Kolínské boudy na Slatinnou stráň, na Kubátově stezce, na cestě k Labuti nad Pecí pod Sněžkou nebo na Žacléřské cestě v úseku od zámku k Hubertusce směrem na Rýchory.

"V těchto místech se už nejedná o odstraňování povodňových škod, nýbrž o plánované rekonstrukce hrazené z velké části z evropských fondů," informoval Drahný.

Opravy naplánované na příští tři roky zahrnují téměř 19 kilometrů lesních cest a 8 kilometrů turistických chodníků po celých Krkonoších. Stavební úpravy budou stát bezmála 60 milionů korun, z nich převážnou část uhradí Evropská unie.

Na seznamu s dvaceti třemi položkami je například i nový turistický chodník za přehradou v Peci pod Sněžkou, cesta od kapličky v Obřím Dole k bývalé chatě Kovárna, cesta ze Sovího sedla přes Jelenku na Sněžku nebo oblíbené cesty z Labské boudy k pramenům Labe a z křižovatky U Čtyř pánů na Krakonošovu snídani.

"Opravovat se budou i svážnice, které jsou životně důležité především pro naše hospodaření v lesích. Ale v případě potřeby je mohou velice účinně využít i policisté, horští záchranáři nebo hasiči," uvedl mluvčí parku.

Vápenec do Krkonoš nepatří, ochranáři ho odstraňují

Ochranáři turistické chodníky nejen opravují, ale současně z nich odstraňují i vápenec, který se na přelomu 70. a 80. let minulého století na opravy krkonošských cest dovážel z podhůří a podle pozdějších zjištění negativně působí na původní vegetaci.

Třeba u cesty od Vrbatovy boudy k pramenům Labe rostou hořce, které jsou kvůli jinému složení půdy způsobenému vápencem temně fialové místo modré. Jinde se vyskytují rostliny, které do Krkonoš vůbec nepatří.

Rozsáhlé opravy krkonošských cest budou probíhat ve čtyřech etapách při běžném turistickém provozu.

"Návštěvníky by tyto opravy neměly nijak výrazně omezit a už vůbec nepředpokládáme, že bychom kvůli nim museli nějakou cestu uzavřít. Přesto turisty žádáme, aby ve vlastním zájmu respektovali pokyny pracovníků, kteří rekonstrukce provádějí," sdělil Drahný.