Hospic pomůže umírajícím lidem v domácím prostředí, do 20 kilometrů od Rychnova nad Kněžnou (ilustrační snímek).

Hospic pomůže umírajícím lidem v domácím prostředí, do 20 kilometrů od Rychnova nad Kněžnou (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Domácí hospic na Rychnovsku získal lékaře i mecenáše. Chybí jen razítko

  • 1
Nevyléčitelně nemocným na Rychnovsku chce pomáhat nový domácí hospic. Podobná zařízení už fungují v hradeckém kraji v Hradci Králové, Červeném Kostelci a Hořicích. Hospic už má tým, ale čeká na schválení.

I když si většina lidí přeje zemřít doma uvnitř rodiny, málokomu se to poštěstí. Skupina zdravotníků v Rychnově nad Kněžnou se rozhodla, že zkusí rozjet vlastní domácí hospic Setkání. Už mají prostory, vybavení i tým pracovníků. Pomáhají zatím jen radou, se zdravotní péčí musí počkat, až krajský úřad vznik zařízení schválí.

Domácí hospic Setkání

  • bude působit v Rychnově nad Kněžnou 
  •  kontaktní místo zařizuje v Javornické ulici 1501 v bývalém učňovském internátu
  • chce se starat o umírající v posledním stadiu nevyléčitelné nemoci
  • bude dojíždět za lidmi v domácím prostředí, kteří bydlí do 20 kilometrů od Rychnova

"Teď zařizujeme, píšeme projekty, chystáme i benefiční akce. Jsme připraveni. Čekání je však obtížné, když už se na nás obracejí příbuzní pacientů, nemocnice i praktičtí lékaři. Zatím jim můžeme pomáhat jen omezeně," říká ředitelka domácího hospice Andrea Kolaříková.

Všichni kolem vznikajícího hospice už si sami zažili, jaké to je doprovázet umírajícího v nejbližší rodině nebo u přátel. Loni v lednu je zasáhla přednáška hořické zdravotní sestry Jany Sieberové, která se s manželem věnuje pět let domácímu hospicu Duha.

"Když mi bylo dvaadvacet let, moje osmačtyřicetiletá maminka zemřela na rakovinu. Posloužili jsme jí doma a od té doby mě tato oblast zajímala. Po revoluci se objevilo hospicové hnutí i u nás, jezdil jsem jako dobrovolník do hospice v Červeném Kostelci a vygradovalo to zkušenostmi hořického domácího hospice," popisuje anesteziolog z rychnovské nemocnice Pavel Rous, který byl jedním z iniciátorů vznikajícího zařízení.

Hospic shání peníze na rozjezd

Zájemci se začali scházet a od prosince slouží hospic jako obecně prospěšná společnost. Teď shání peníze na rozjezd a mzdy sester, roční rozpočet má hospic kolem 1,5 milionu korun. Rodiny budou přispívat na službu 200 korun za den a mohou si požádat o příspěvek na péči, takže služba bude dostupná všem. Smlouvy s pojišťovnami zatím rychnovský hospic nemá.

Jak se dá přispět

Domácí hospic Setkání má číslo účtu
107-5655350207/0100
, vítá jednorázové dary i pravidelné menší částky

Nyní hospic shání sponzory a oslovuje firmy, obce i jednotlivce, o dotace může žádat až za rok či dva provozu. Velkou částku poslala církev bratrská v Bystrém, další peníze poskytly firmy i některé obce.

"Máme už i několik pravidelných sponzorů, kteří posílají měsíčně 100 nebo až 1000 korun, což je dobré, protože s těmito penězi můžeme počítat. Věřím, že získáme dost peněz, abychom poskytli kvalitní službu," říká Andrea Kolaříková.

Sestry budou brát plat, lékaři pomůžou bezplatně

Domácí hospic chce pomáhat celé rodině. Využívá paliativní medicínu, kdy se už pacient neléčí, ale tlumí se mu bolesti. Smrt neurychluje ani neoddaluje. Kromě zdravotní stránky bere ohled i na psychické nebo duchovní potřeby umírajících lidí. Častokrát se tak povede urovnat vztahy v rodině a nemocný odejde v klidu.

Hospic chystá benefice

  • 12. března se uskuteční v Městské knihovně v Kostelci nad Orlicí přednáška vrchní sestry domácího hospice Duha v Hořicích Jany Sieberové o hospicové péči, představí se i lidé ze začínajícího domácího hospice v Rychnově
  • 13. dubna benefiční koncert v kostele v Dobrouči, kde Sedláčkovo kvarteto provede Haydnovo dílo Sedm slov Vykupitelových s přednesem Alfréda Strejčka
  • 30. dubna v Rychnově přednáška lékařky a zakladatelky české hospicové péče Marie Svatošové

V týmu je bývalý primář opočenské chirurgie Milíč Světlík a anesteziolog Rous. Oba přitom budou pracovat bezplatně.

"Budeme rádi, když získáme peníze na platy sester. Pro nás to není hlavní zdroj příjmů," říká lékař Rous. Sloužit bude i psycholog, sociální pracovnice, tři zdravotní sestřičky a dobrovolníci. Díky sponzorům už hospic koupil kyslíkový přístroj, dávkovač, odsávačku a další nutné vybavení.

Domácí hospice se však těžko prosazují vůči fungujícím agenturám domácí péče. Pojišťovny s nimi uzavřely smlouvy a žádosti nově vznikajících domácích hospiců často odmítají s tím, že taková péče už v regionu je.

Rozdíl mezi domácím hospicem a agenturou

Jenže tyto služby se liší. Agentury posílají zdravotní sestru k pacientům jen přes den a jinak k nim musí záchranka. Domácí hospice berou do péče nevyléčitelně nemocné v posledním stadiu, působí 24 hodin, nabízejí i psychologa, lékaře i duchovní pomoc, starají se o celou rodinu.

Konkrétně v Rychnově, kde vzniká domácí hospic Setkání, ale působí Sociální služby města Rychnova nad Kněžnou, které poskytují i nepřetržitou domácí hospicovou péči. Vloni pečovaly o 34 klientů.

"Největší překážkou pro nové domácí hospice je, že společnost zatím nechápe tento rozdíl. Hospice slouží jen umírajícím v preterminálním stadiu, kdy jde o týdny života, a v terminálním stadiu, což jsou dny a hodiny. Devadesát devět procent našich pacientů jsou lidé s rakovinou a doba přežití, kdy o ně pečujeme, je zhruba měsíc. Agentury mají pomoci lidem se uzdravit nebo žít co nejlépe s nemocí. Je třeba to rozdělit," podotýká vrchní sestra hořické Duhy Jana Sieberová.

Kdo se rozhodne svěřit pacienta domácímu hospici, musí splnit několik podmínek. U nemocného už skončila léčba, pro hospic se rozhodl on i rodina. Aspoň jeden člen domácnosti se o něj musí celodenně starat. Když je potřeba, přivolá zdravotní sestru.

Lidé z domácího hospice radí s ošetřovatelskými úkony a připravují rodinu na blížící se smrt. Rodině jsou na blízku i poté, v době zármutku. Pokud by sama rodina z různých důvodů nestačila na péči o nemocného, domácí hospic dává možnost převézt umírajícího do kamenného hospice.