Kastelán hradu Litice Dalibor Urban ukazuje na hromadu suti, která se vyvalila...

Kastelán hradu Litice Dalibor Urban ukazuje na hromadu suti, která se vyvalila z hradní stěny. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Ve zdi hradu Litice zbyl z malty jen písek. Hrad otevře i přes opravy

  • 0
Hrad Litice nad meandrem Divoké Orlice se snad otevře turistům v polovině července. Je už přes rok zavřený, loni se tam částečně zřítilo zdivo bývalého severního paláce. Práce na opravách se teprve chystají.

Turisté v podhůří Orlických hor stále nemohou na hrad Litice. Přestože se měl otevřít letos v květnu, práce na opravách částečně zřícené stěny bývalého severního paláce jsou teprve v počátku.

Sondy totiž odhalily pro památkáře překvapivou věc: v třímetrové hradní zdi zbyl z malty jen písek a stěna se tak rozpadá pod svou vlastní vahou. Horolezci v minulém týdnu strhli část poškozeného zdiva, které v nejhorších místech vystoupilo až o třicet centimetrů před rovinu zdi.

„Překvapilo nás, jak lehce šlo zdivo dolů. Stačilo jen trochu zatlačit a zeď se sypala sama,“ popisuje aktuální dění na státním hradě kastelán Dalibor Urban.

Litice leží na hranici Královéhradeckého a Pardubického kraje a turisté je nejčastěji navštěvují s nedalekým hradem Potštejn (o zajímavých gotických zříceninách více čtěte zde). Mezi oběma památkami vede oblíbená stezka podél Divoké Orlice.

Hrad je však od loňského jara uzavřený. Loni v březnu se zřítila část zdiva z bývalého severního paláce. Hrad byl ještě částečně přístupný, ale v květnu 2015 ho po posouzení památkáři uzavřeli úplně (psali jsme zde).

Hradní zeď je totiž poškozená více, než se čekalo, a hrozí nebezpečí dalšího pádu kamenů, které by mohly zranit návštěvníky. Pokud by se stěna začala drolit i z boku, mohly by sutiny zavalit cestu u druhé hradní brány.

„K něčemu podobnému už došlo. Je to patrné na zbytcích zdiva za branou, které tehdy sutiny strhly s sebou. Součástí prací proto bude montáž sítí, které by případnému neštěstí zabránily,“ říká Urban.

Práce začínají s více než půlročním zpožděním. Špatný stav celé zdi totiž zkomplikoval přípravu projektu a zadávací dokumentace pro výběrové řízení na zhotovitele stavby. Odborníci do zdi navrtali několik sond, které ukázaly, že ve stěně chybí pojivo, a je proto třeba ji zpevnit pomocí injektáží. Díky tomu se podaří předejít další destrukci, ke které by jinak došlo.

Práce na opravě stěny přijdou na 7,2 milionu

Průzkum památkářům objasnil, proč se z někdejšího hradu stala zřicenina, i když nebyl v minulosti cíleně rozbořen nebo rozebrán na stavební materiál. K rozpadu zdí došlo právě vyplavením pojiva mezi kameny a vlivem počasí.

Letecký pohled zachycuje hrad Litice s vyznačením dřívějšího sesuvu stěny...
Zeď bývalého severního paláce i s viditelnou utrženou částí, která se zřítila...

Letecký pohled ukazuje hrad v zimě. Z někdejšího paláce se část utrhla.

Práce na opravě hradní stěny přijdou na 7,2 milionu korun včetně daně. Stavaři za tuto částku upraví i korunu zdi, v níž naznačí původní umístění oken, a částečně obnoví i protilehlou stěnu severního paláce, která se také rozpadla. Půdorys objektu tak bude více patrný. Peníze získali památkáři z rozpočtu ministerstva kultury.

„Projektovou dokumentaci jsme dostali až na přelomu září a října. Pak jsme připravovali výběrové řízení a protože jsme napojeni na státní rozpočet, soutěžilo se až v letošním roce, když nám peníze přidělili,“ vysvětluje ředitel územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Po stržení nesoudržného zdiva přijde na řadu rozhodování o dalším postupu prací. Nejpravděpodobnější je stavba lešení z druhé strany, z něhož poté budou dělníci provádět práce na koruně zdi a za pomoci slaňovací techniky dozdívat poškozená místa.

V září se hrad chystá na oslavy Karla IV.

Současně by měl pokračovat také archeologický průzkum, který by mohl odhalit předměty z bývalých interiérů budovy. Veřejnosti by se měl hrad otevřít ihned po zajištění stěny. Lidé tak budou moci část prací pozorovat.

„Zatím jsme optimističtí a počítáme, že by se mohlo otevřít 9. července. Plocha pod severním palácem po levé straně od vstupu zůstane zahrazena, aby lidé nechodili do míst, kde se bude pracovat. Nádvoří a zbytek areálu bude ale přístupný,“ říká ředitel.

Přesný termín otevření najdou návštěvníci na webových stránkách hradu. Podle památkářů není vyloučené, že se kvůli pracím posune až na konec července. Zcela hotovo má být v září. Hlavním bodem letošní sezony jsou oslavy výročí narození Karla IV., k nimž se Litice připojí 10. září.

Po dokončení rekonstrukce zdí bývalého severního paláce chtějí památkáři pokračovat ještě obnovou východní stěny hradu. Kameny, které se v minulosti vydrolily z hradních budov, chtějí naznačit někdejší hospodářský objekt, který stál při východní straně nádvoří a z nějž zbyly jen sklepy.

Nepůjde však o kompletní obnovu celého objektu, ale pouze o naznačení jeho půdorysu. „Tuto zbývající část jsme plánovali už dříve. Pokud seženeme peníze, chceme ji realizovat ještě na podzim. Jinak by to bylo v příštím roce,“ dodává Miloš Kadlec.