Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové je dílem Josefa Gočára. | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Gočár dal Hradci glanc i slávu. Mohl by pomoci městu na seznam UNESCO

  • 12
Nejen východočeské loutkářství, ale i Hradec Králové může doufat v zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Město bude mít brzy v rukou analýzu, která napoví, zda se přihlásí. Uspět může i díky školskému areálu v Lipkách.

Honosný palác Taj Mahal, proslulý Grand Canyon, úchvatná sopka Etna, gočárovská architektura Hradce Králové. Co mají společného? UNESCO.

Ale popravdě: zatímco první tři do seznamu světového dědictví již pevně patří, Hradec se do prestižního souboru teprve chce dostat. Svou snahu myslí vážně a za účast v prestižním výběru hodlá zabojovat.

Fotogalerie

Před dvěma lety se to zdálo jen jako nereálný sen. Jenže doba se změnila: město má za sebou konzultace s ministerstvem kultury, které záměr Hradce posvětilo a nedávno zadalo komparativní analýzu, která by měla šance potvrdit.

"Už to nejsou jen vize, ale konkrétní kroky, které mohou vést do úspěšného cíle," říká vedoucí odboru památkové péče z magistrátu Jan Falta, duchovní otec plánu protlačit Hradec na seznam UNESCO.

Gočár navrhl promyšlený plán pro Hradec

Co město k takovému záměru opravňuje? Když se na konci 19. století začala bourat pevnost, vznikla volná prostranství. Nevyplnila je však nahodilá směsice staveb, ale do posledních detailů promyšlený regulační plán geniálního architekta Josefa Gočára.

Josef Gočár

Český architekt a žák Jana Kotěry, který zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové, ale i dalších městech východních Čech nebo v Praze. Je autorem územního plánu Hradce Králové. Vytvořil Ulrichovo náměstí, komplex několika škol v Labské Kotlině nebo takzvané Gočárovo schodiště vedoucí z velkého náměstí. Je i autorem obchodního domu Wenke v Jaroměři, automatických mlýnů v Pardubicích nebo Domu u Černé matky Boží v centru Prahy.

"Jeho 2D nákresy se zhmotnily ve 3D skutečnost. Hradec má díky němu významné postavení v učebnicích," pokračuje Falta.

Plán má podporu na mnoha frontách. "Je to správný krok a Hradec si to nepochybně zaslouží," potvrzuje hlavní architekt města Petr Brůna a souzní s ním i další představitelé.

"Jsem mírný optimista," hodnotí naděje primátor Zdeněk Fink. "Hradec by se najednou objevil ve spoustě velkých bedekrů," podporuje sen i hejtman Lubomír Franc.

Hradec soupeří s dvacítkou zájemců

Hradecké šance stoupají, přičemž zápis na seznam by znamenal obrovský úspěch. Vždyť jediným českým zástupcem moderní architektury v UNESCO je brněnská vila Tugendhat.

Přitom jen z republiky existuje dalších dvacet zájemců o zápis a některé členské země nemají mezi "extraligovými" památkami zástupce ani jednoho.

"Kdybychom byli v Asii, cesta by byla otevřená. Takhle na dálku soupeříme třeba s Terezínem, Velkou Moravou a západočeským lázeňským trojúhelníkem. Naše naděje však nejsou malé, i když některé objekty se na seznam připravují už dlouhé roky," vysvětluje Falta.

Přestože je více tipů, s jakými konkrétními stavbami by Hradec měl o UNESCO usilovat - velkým favoritem je hlavně Gočárův školský areál v Lipkách, více napoví až zpracovávaná analýza.

"Já jsem zastáncem kandidatury jako urbanistického celku ze 20. let," netají se například primátor Fink.

Klíčový dokument, který odpoví na zásadní otázku, zda Hradec vůbec může o světové dědictví usilovat, bude hotový příští rok.

"Je to běh na dlouhou trať," podotýká Falta a připomíná, že rozhodují i trochu jiné faktory než "pouhá" krása nebo funkčnost.

"Některé oblasti mají zkrátka památek mnoho, a přitom je tendence spíš plnit bílá místa na mapě. Malé Česko má v seznamu dvacet hmotných památek, ale obrovská Čína jen něco málo přes čtyřicet, což je velká disproporce," vysvětluje.

Loutkáři chtějí na seznam nehmotného dědictví

Hradec navíc usiluje také o nominaci na takzvaný nehmotný seznam. "Vstupenku" chce dostat východočeské lidové loutkářství, jehož tradici ve městě reprezentuje Divadlo Drak.

"Poetika dnešního Labyrintu Divadla Drak přímo vyrostla z lidového loutkářství hradecké rodiny Matěje Kopeckého," říká radní Lenka Jaklová.

Kromě věhlasu a prestiže by Hradec úspěšnou kandidaturou získal trvalý zájem turistů stejně jako Český Krumlov, Telč nebo selské baroko Holašovic.

"Jsou cestovní kanceláře, které se specializují pouze na památky UNESCO. A věřte mi, že zájem o ně je ohromný," připomíná architekt Falta.

Kromě slávy by to pro Hradec a současně celou republiku znamenalo velký závazek a značně obtížné by byly i případné stavební zásahy v okolí památek.

"Právě proto byly z kandidatury vyškrtnuty třeba Drážďany, které nebyly schopné tyto podmínky garantovat," říká Falta. Podobné potíže ostatně má i Český Krumlov - UNESCO naléhá, aby odstranil otáčivé hlediště v zámecké zahradě.