Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové

Vladimír Grygar u Krajského soudu v Hradci Králové | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

Hradec nemá varhany ani peníze, ale varhanáře soud zprostil obžaloby

  • 8
Krajský soud v Hradci Králové zprostil výrobce varhan Vladimíra Grygara obžaloby z dotačního podvodu. Hradecká radnice postrádá více než 5,3 milionu z šestimilionové dotace, kterou mu poskytla na stavbu varhan pro filharmonii. Prostavěla se jen část, město nemá ani peníze, ani nástroj.

"Zprošťujeme obžaloby, neboť nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro nějž je obžalovaný stíhán," konstatoval soudce Jiří Vacek. Podle něj nemuselo k procesu vůbec dojít, kdyby si radnice ohlídala patřičné smlouvy.

"Smlouvy byly špatně napsané, město si mělo zkontrolovat účty a teprve následně dotace vyplatit," konstatoval Vacek a odkázal radnici s žádostí na náhradu škody do občanskoprávního řízení.

To se nelíbí státní zástupkyni, která se na místě proti rozsudku odvolala. Zmocněnkyně města si nechala lhůtu na rozmyšlenou. Jestli se krajské město odvolá, nebo podá další žalobu, bude muset rozhodnout rada města.

Do výroby varhan šel jen zlomek peněz, tvrdí obžaloba

Proces začal loni v listopadu, v pondělí soudce vyslechl tři znalce a jako svědek vypovídal i vedoucí odboru kultury na hradeckém magistrátu Aleš Mokren. Právě hradecká radnice podala na varhanáře trestní oznámení, protože poskytla Grygarovi šestimilionovou dotaci, ale on podle znaleckého posudku obžaloby použil jen něco přes 600 tisíc korun a zbytek utratil.

"Obžalovaný peníze užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu," uváděla obžaloba.

Grygar však tvrdí, že tento znalecký posudek nebral v potaz všechny práce provedené při přípravě stavby varhan. "Přípravné práce měly dokonce hodnotu výrazně vyšší, než byla poskytnutá dotace, celkem 8,4 milionu korun," uvedl Grygarův obhájce při závěrečné řeči.

Pětapadesátiletý Grygar se také bránil, že za fiasko celého projektu může konkurenční boj a politická kampaň. V létě 2005 se podle něj výroba varhan zastavila, protože se objevily tlaky na změnu vizáže nástroje. Novou podobu představil až v roce 2007, kdy už měly být varhany za 18 milionů korun rok hotové.

Projekt se musel změnit, proto se prodražil

Další náklady podle něj vznikly změnou projektu, protože výrobce musel velikost varhan přizpůsobovat změně půdorysu sálu ve filharmonii, který prošel rekonstrukcí. Soud přihlédl i ke znaleckému posudku, který si Grygar nechal na vlastní náklady zpracovat a který prokázal, že kvalitní materiál a odvedená práce odpovídají výši šestimilionové dotace.

Na otázku, co s rozestavěnými varhanami teď bude, jen krčí rameny. "Konečně pár lidí vzalo rozum do hrsti. Na magistrátu totiž levá ruka neví, co dělá pravá. To je ten problém, kdyby na mě město nepodalo trestní oznámení, mohly být varhany hotové," říká Grygar.

Podle něj stavbu varhan zhatilo až trestní oznámení, které na něj podal hradecký magistrát. "Snažil jsem se varhany postavit, ale bohužel se trestní oznámení zmedializovalo a to nám zlomilo krk, protože dárci zapochybovali a couvli," vysvětluje Grygar, který měl k šesti milionům od radnice zajistit dalších 13 milionů od dárců.

Varhany pro filharmonii přesto vznikají, nový nadační fond zaštítila Soňa Červená. "Museli jsme začít zase od nuly. V současnosti je hotová část varhan ve firmě Rieger - Kloss v Krnově a sháníme další peníze na jejich dostavbu," uvedl Pavel Sršeň z Filharmonie Hradec Králové.

,