Sousedský bazar na konečné trolejbusu v hradeckých Malšovicích

Sousedský bazar na konečné trolejbusu v hradeckých Malšovicích | foto: Komunita Dejme našim starým věcem nový život

Město odstranilo sousedský bazar, lidé ho považovali za černou skládku

  • 546
Technické služby zlikvidovaly sousedský bazar na konečné trolejbusu v hradeckých Malšovicích. Projekt mladé Američanky Lindsey Elms, která chtěla najít nové užití pro odložené věci, se znelíbil některým místním, kteří ho nahlásili na městskou policii. Na místě tak vydržel jen měsíc.

„Něco podobného jsem viděla na YouTube a rozhodla se, že to zkusím s přáteli realizovat jako místo setkávání v Malšovicích, kde žiju. Měli jsme velkou radost, když jsme viděli, jak odtamtud věci mizí a nové přibývají,“ řekla Elms, která v Hradci pracuje jako učitelka.

Skupina přátel dala nevyužívaný prostor do pořádku, vyzdobila ho a nainstalovala do něj několik regálů a šatní tyč s ramínky, na něž mohli Hradečáci věšet nepoužívané oblečení. A ti, kterým by se kousek hodil do šatníku, si ho mohli naopak vzít.

Projekt „Dejme našim starým věcem nový život“ vyvolal u mnoha lidí nadšení. Likvidace bazaru ze strany města je popudila, autorkám vyjadřovali podporu.

„Doufám, že se vám podaří vše zase brzy obnovit, protože vím, že spousta lidí k vám ráda chodila. A hlavně, ač si to spousta všeználků neuvědomuje, pomáhali jste lidem, kteří bohužel nemají takové finanční možnosti,“ vzkázala na Facebooku Mirka Taterová.

„Bazarový koutek“ si oblíbili i podnikatelé a sousedi, kteří se do výměnného obchodu sami nadšeně pustili.

„Dal jsem tam malý skejt a za dvě hodiny byl pryč. Místo něj někdo přinesl jiné hračky, tak jsem si jednu vzal na oplátku já,“ pochlubil se blonďatý kluk, jehož příbuzní provozují na konečné cyklistický servis a obchod.

Autoři neměli povolení použít veřejné prostranství

Jako problém se ukázalo, že sbírka vznikla na veřejném prostranství na pozemku města. Někteří lidé z okolí posílali stížnosti na městskou policii.

„Dle našeho zjištění tuto činnost nikdo nekonzultoval a nežádal o povolení magistrát, proto jsme věc předali technickým službám jako černou skládku,“ uvedla mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Stěžovatelům se nelíbilo ani to, že sbírka odložených věcí je přístupná nonstop. „Dle vyjádření některých místních skládka hlavně v nočních hodinách přitahovala pozornost bezdomovců,“ uvedla mluvčí městské policie.

Autorky výměnného projektu si sice svůj bazar zřídily v části budovy, kterou jim propůjčil jejich známý, městu však patří pozemek pod budovou, proto usoudilo, že ho nechá vyklidit. Podle mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové si měli autoři projektu nejprve vyřídit zábor veřejného prostranství na odboru správy majetku města, čímž by prostor pro svou činnost zlegalizovali.

„Pak bude také zřejmé, kdo je kontaktní osoba, jak dlouho hodlá prostor využívat a za jakým účelem. Stejným způsobem postupují stavební firmy, které opravují domy a ploty kolem staveb a přesahují na městské pozemky,“ vysvětlila mluvčí radnice. O zábor pozemku musí žádat i organizace, které zřizuje samo město. „Jde třeba o pořádání různých trhů,“ dodala.

Pořadatelé podle ní udělali chybu i v tom, že na místě nebyl vyvěšen kontakt na odpovědnou osobu.

„Pokud by autoři přišli za kolegy na odbor správy majetku města, tak jim určitě rádi poradí a vše potřebné vysvětlí,“ přislíbila Vlčková.

Líbí se vám nápad umístit ve veřejném prostoru bazar odložených věcí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 13. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 6177
NE
NE 571

Autorky projektu se nevzdávají a jsou už s městem v jednání, aby mohly pokračovat. V pátek po 18. hodině pořádají happening pro všechny příznivce, při němž chtějí dát do pořádku fasádu nároží, které by co nejdříve zase zaplnily skříňkami a věšáky.

Kdo chce vyslovit podporu, může se podepsat na speciální listiny, které budou na pátečním happeningu i v dalších dnech ve vinném šenku na konečné, v kavárně Na Cestě či v Biu Central.

„Není to petice, chceme jen ukázat, kolik lidí nás podporuje,“ říká Elms.