Lidé z Hradce budou pít vodu upravenou novějšími technologiemi

Lidé z Hradce budou pít vodu upravenou novějšími technologiemi | foto: Profimedia.cz

Hradečané pijí vodu z Orlice, její úprava bude brzy modernější

  • 0
V případě nedostatku vody v prameništích pijí obyvatelé Hradce Králové upravenou vodu z řeky Orlice. Úpravnu teď čeká výměna technologie. Přečtěte si jak se čistí říční voda pro krajské město.

Kdyby se v těch velkých bazénech dalo koupat, byl by to vodní ráj. Ve velké hale úpravny vody z řeky Orlice v Hradci Králové si však nikdo nesmí smočit ani prst. Tamní voda musí vyhovovat nejpřísnějším hygienickým předpisům.

Teď jsou však nádrže prázdné, protože se chystá rekonstrukce úpravny včetně výměny technologie, díky které má být voda po úpravě ještě lepší. K čištění už nebude třeba tolik chemikálií.

Úpravna vody slouží jako záložní zdroj pro Hradec Králové v případech, kdy je v podzemních zdrojích vody nedostatek nebo dojde k havárii na vodovodních přivaděčích. Nic takového se sice letos nestalo, přesto od poloviny června do poloviny července byla v provozu. Funkčnost zařízení je totiž čas od času nutné prověřit.

Voda z Orlice se odebírá nad jezem v Hradci Králové-Malšovicích. Největší nečistoty z říční vody zachytí vodohospodáři v objektu hrubé filtrace, odkud voda teče do nádrží v úpravně, nejdřív do větších bazénů po jedné straně haly, do takzvaných čiřičů.

"Separují se v nich pevné látky ze surové vody. Do té se přidává síran železitý, který vytvoří vločky, na které se látky nabalují a ve formě kalu odvádějí pryč. Voda je tak připravena pro další stupeň čištění, a to na pískových filtrech," vysvětluje technický ředitel vodárenské společnosti Královéhradecká provozní Tomáš Hosa.

Pískovou filtrací prochází voda v menších nádržích na druhé straně haly. "Je to běžný písek, ale musí mít čisté složení, přesně danou zrnitost a nesmí obsahovat těžké kovy," říká Hosa. Lidé se prý nemusí bát, že by jim z kohoutků tekla horší voda, protože vodárny musí dodržet normy a hygienici je kontrolují.

Vodárna bude mít i po rekonstrukci historický ráz

Upravená voda proudí do vodojemů na Novém Hradci Králové, kde se smíchá s vodou z podzemních vrtů z Lité a další vodou z Náchodska či Pardubicka. "Podzemní voda má vyšší tvrdost než povrchová, ale po smíchání lidé zásadní změnu nepoznají," tvrdí Hosa.

Protože technologie stejně jako stavba pochází ze šedesátých let minulého století, Vodovody a kanalizace Hradec Králové ji plánují zmodernizovat. Kromě stavebních úprav, které by měly zachovat původní až historický charakter vodárenského objektu, se připravuje i změna technologie čištění říční vody.

"I když současná zastaralá technologie umožňuje dosahovat požadovaných výsledků, do čiřičů se musí dávkovat relativně víc chemikálií. Od nové technologie flotace si slibujeme lepší separaci nečistot a menší množství dávek síranu železitého. To by samozřejmě přineslo i nižší náklady," vysvětluje Hosa.

Jedna z firem už novou technologii testuje v sousední hale. Zkouší se tam, jaké dávky chemikálií jsou zapotřebí, sledují se vzorky a účinnost čištění při chladnější a teplejší vodě.

Hradec Králové spotřebuje průměrně 220 litrů vody za vteřinu a asi 20 tisíc kubíků vody denně. Pokud je úpravna v provozu, vyrobí asi polovinu spotřeby, tedy až 110 litrů za vteřinu.

Rekonstrukce úpravny, jejíž náklady se odhadují na 150 milionů korun, bude muset probíhat tak, aby v případě havárie na vodárenské soustavě či nedostatku vody mohla úpravna okamžitě začít dodávat vodu do sítě.

Letos na podzim by měla být hotova projektová dokumentace, na základě které budou Vodovody a kanalizace Hradec Králové žádat o dotaci na rekonstrukci úpravny ze státního rozpočtu. Podle Hosy by se s rekonstrukcí, která má trvat až 18 měsíců, v nejlepším případě mohlo začít za rok.