Program sdružení Hradecká výzva přilákal na hradecké Masarykovo náměstí asi 200

Program sdružení Hradecká výzva přilákal na hradecké Masarykovo náměstí asi 200 lidí. (15. dubna 2012) | foto: Martin HorkýMF DNES

Hradecká výzva chce svrhnout vládu, ale bez té Holešovské

  • 2
Obě chtějí svrhnout vládu a přimět prezidenta Klause k demisi. Holešovská výzva i takzvaná Hradecká výzva mají sice úplně stejné cíle, avšak vedou je muži, z nichž se během několika dnů stali úhlavní nepřátelé.

Když 15. dubna ultrapravicoví dělníci z DSSS "ukradli" registrační značku Holešovské výzvy, která vznikla už v lednu a chtěla svrhnout vládu i prezidenta, šéfové protestního sdružení strnuli v němém úžasu. A to ještě netušili, že to byla jen cudná předehra před převratem, který se chystá v Hradci Králové.

Holešovská výzva v Hradci Králové

Stanislav Česák byl v lednu zakládajícím členem sdružení v Hradeckém kraji, 15. března přišlo na první demonstraci na tisíc nespokojených lidí. O měsíc později se odštěpila Hradecká výzva v čele se Štefanem Kušnírem, na její shromáždění dorazilo asi 200 lidí.

Od Holešovské výzvy se kategoricky distancovala skupina lidí, která narychlo vytvořila takzvanou Hradeckou výzvu. Obě sdružení sice mají takřka stejný program i cíl a chtějí organizovat další velké protivládní demonstrace, avšak vedou je bývalí spojenci, z nichž se během několika dnů stali nepřátelé.

Na dubnovém shromáždění Hradecké výzvy na hradeckém Masarykově náměstí se chopil mikrofonu Štefan Kušnír. Diskžokej a invalidní důchodce před šesti lety podmínečně odsouzený v takzvané rumové aféře (viz druhý box) nejprve prohlásil, že důvodem k odštěpení je hlavně snaha Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) proniknout do původní Holešovské výzvy.

Holešovskou výzvu prý vede lichvář, ten se brání pomluvám

V soukromí však přidal i druhý argument. "Člověk z vedení Holešovské výzvy v Hradci Králové dělal lichvářské půjčky. Nemůžeme spolupracovat s mužem, který hlásá, že bude bojovat proti lichvě, a přitom ji sám provozuje," tvrdí Kušnír.

Rumová aféra: 14 let soudů

Podle obžaloby vše začalo už v roce 1992, kdy skupina sedmi lidí nakoupila více než půl milionu litrů rumu, fingovala jeho vývoz do zahraničí a stát na daních připravila asi o 60 milionů korun, protože alkohol nakonec skončil na domácím trhu.
Kauza se v roce 1995 kvůli obavám z podjatosti stěhovala z Hradce Králové až do Ostravy, kde členové skupiny dostali tresty od tří do osmi let. To však nebyl konec, protože někteří z potrestaných obvinili lidi z prokuratury a ministerstva vnitra, později kvůli nemoci nechodili k soudu a případ se nakonec přesunul zpět do Hradce. Tamní soud paradoxně dospěl k názoru, že podnikatelé jsou nevinní. Jenže vrchní soud to zpochybnil a neuvěřitelných 14 let od vypuknutí kauzy rozdal podmíněné tresty.
Štefan Kušnír, jeden z lídrů Hradecké výzvy, se podle tribunálu na trestné činnosti podílel tím, že připravoval doklady potřebné k zakrytí nelegálních obchodů. On však celou dobu svou vinu odmítá.

Tím mužem je Stanislav Česák. Zakladatel původní výzvy a její koordinátor pro Královéhradecký kraj nepopírá, že roky podnikal ve finanční sféře, avšak nařčení o lichvě se jen směje.

"Mám naprosto čisté svědomí. Kdybych byl lichvář, ze všeho nejdřív bych zaplatil své dluhy," namítá Česák, jehož se zastává rovněž jeden z iniciátorů a vedoucích představitelů původní Holešovské výzvy Slávek Popelka.

"Jsou to jen pomluvy. Pan Česák je čestný člověk, který se snažil lidem pomáhat a doplatil na to. Kdyby byl lichvář, na naše schůzky jezdí mercedesem. On ale jezdí vlakem a účast na každotýdenních poradách je pro něj finančně velmi náročná," obhajuje ho Popelka, jehož štěpení výzvy v Hradci příliš nepřekvapilo: "Je to přirozený proces, jednotlivá centra asi chtějí být samostatná. Důležité je, že máme stejné cíle."

Spojila je hudba a rozdělila politika

Paradoxem je, že Kušnír s Česákem jsou staří známí, jež sblížila hudba. Kušnír se od mládí zajímal o svět diskžokejů, Česák měl krátce po roce 1989 půjčovnu CD disků a videokazet. Nenávratně je rozdělila až politika, respektive společná snaha o demisi vlády i prezidenta.

"Ani ve snu jsem si nepomyslel, že budu organizovat demonstrace za svržení vlády. S politikou nemám žádné zkušenosti, ale zůstanu věrný původní Holešovské výzvě. Nechci, aby moje dcera žila v takovém svinstvu," zdůrazňuje Česák.

"O výzvu jsem se začal zajímat v lednu, ale ono stačí sledovat dění kolem sebe a všechno pochopíte. Pojedeme dál, na našich cílech se nic nemění," tvrdí Kušnír.

Oba nepřátele ve vedení výzev pojí nejen stejný cíl, ale také totožný názor na snahu extremistické DSSS o průnik do sdružení. Dělníci si nechali zaregistrovat občanské sdružení s názvem Holešovská výzva a vykoledovali si hrozbu žalob. Kušnír s Česákem i jiní lidé jsou pevně přesvědčení, že "vandasovci" jednali na pokyn shora.

"Byla to politická objednávka. Zkrátka pokus o zdiskreditování Holešovské výzvy," míní Kušnír. "Myslím si to i já. Extremisté tímto krokem absolutně znehodnotili tisíce podpisů nasbíraných v petici za odstoupení vlády," dodává Česák.