Záchranná služba argumentovala také použitím aut v horách, jezdí ale i v nížině kolem Hradce Králové. Ilustrační foto

Záchranná služba argumentovala také použitím aut v horách, jezdí ale i v nížině kolem Hradce Králové. Ilustrační foto | foto: Volkswagen

Hradecká záchranka ušila výběr aut na míru luxusním VW, tvrdí audit

  • 17
Vedení Královéhradeckého kraje zveřejnilo nelichotivé výsledky auditu v záchranné službě. Vyplynulo z něj, že výběr vozů pro lékaře měl tak nastavená pravidla, že uspět mohl v podstatě jen model Volkswagen Touareg. Luxusní auta také nakonec krajská záchranka koupila.

"Vedení Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje je podezřelé z úmyslné manipulace soutěží, ve kterých se rozdělují milionové zakázky z veřejných finančních zdrojů," konstatoval v tiskové zprávě mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Auto za 1,8 milionu

Oficiální ceník dovozce nabízí základní verzi Volkswagenu Touareg za 1,2 milionu korun. Samozřejmě existují akce, individuální slevy a podobně. Podle hejtmanova náměstka Josefa Táborského však vůz vybavený pro záchranáře přišel na 1,8 milionu a přitom by stačily jednodušší a levnější auta. Záchranka zatím koupila touaregy dva a chystá nákup dalších dvou.

"Myslíme si, že byly nadhodnocené technické parametry a zjišťovali jsme si to i u záchranných služeb jiných krajů. Mají tam třeba jednu třetinu vozů této kategorie, ale potom další třetinu nižší třídy a další třetina jsou Škody Octavia v cenách úplně jiných. Nepředstavujeme si, že by naše záchranná služba potřebovala všechny vozy této vysoké technické kategorie a na to pana ředitele rada kraje upozorňovala," tvrdí Táborský.
Za pravdu mu dává i auditor Tomáš Vokurka: "Auta nevozí pacienty, takže velký prostor vzadu nikdo nevyužije ani elektricky stahovaná zadní okénka. Stálý pohon 4x4 také být nemusí, existuje řada systémů, kdy se pohon na všechna čtyři kola zapne jen v případě potřeby. Kombinovaný systém by mohla dodat třeba Škoda nebo jiný výrobce."

ROZHOVOR S AUDITORY ČTĚTE VE ČTVRTEČNÍ MF DNES.

Zmíněná auta vybírala služba pro takzvaný systém rendez-vous. Lékaři v něm mají své vozy, nejezdí s posádkou "velkých" sanit, protože nejsou potřeba u úplně každého případu.

"Zadávací podmínky byly napsány tak, že nákup levnějších vozů byl prakticky vyloučen. Touaregy s plnou výbavou jsou pro potřeby záchranné služby zbytečně luxusní. Jejich provoz je rovněž dosti nákladný," uvedli autoři auditu ze společnosti Axcode.

Ředitel záchranné služby se ohradil už proti samotnému zveřejnění výsledků auditu. Tvrdí, že uvádí zavádějící informace a on se od ní distancuje.

"Jedu z jednání kraje a říkám jedinou větu: Dnes nám byly poprvé a písemně předány výsledky auditu. Je zajímavé, že je kraj zveřejnil, když jsme se na tom nedohodli. Dohoda je, že se k nim máme vyjádřit do 20. dubna," řekl MF DNES Ladislav Žabka.

Informace o předražených touaregech mu prý vyrazila dech a slyší ji poprvé.

Zmanipulovaný měl být i výběr dodavatele spotřebního materiálu

Audit navíc ukázal na možnou manipulaci s dalšími výběrovými řízeními. Podle kraje mohla záchranka vydat zbytečně až miliony korun ročně. Revizí smluv lze podle auditorů dosáhnout až třicetiprocentních úspor.

"Především kvůli podezření z manipulace s tendrovou dokumentací tak, aby zvítězil konkrétní dodavatel spotřebního materiálu, zvažujeme podat trestní oznámení. To nám doporučují také závěry právě dokončeného auditu," řekl první náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský.

Podle něj zatím není jasné, o jak velké peníze byl kraj ošizen.

"Hodnota zakázek na centrální nákup materiálu je sedm milionů korun ročně. Zatím není vyhodnoceno, kolik by se mohlo ušetřit, kdyby zakázka byla udělána efektivně. Pochybných zakázek malého rozsahu je zhruba pět," uvedl Táborský.

Vybírá se nový ředitel

Ačkoli Ladislav Žabka stále královéhradeckou záchranku vede, je vypsáno výběrové řízení na nového ředitele. A i k němu měli auditoři výhrady.

"Vnitřní směrnice krajské záchranky nařizuje, že ředitelem může být pouze lékař s patřičnou kvalifikací. To audit označil za diskriminační. Chceme, aby byla posílena ekonomická odbornost ředitele. Tomu vlastně vyhovuje i zadání výběrového řízení," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Radní také zdůraznila, že výhrady auditorů se týkaly výhradně způsobu řízení a hospodaření záchranářů, nikoli jimi poskytované první pomoci. "Záchranná služba našeho kraje poskytuje vysoce profesionální, kvalitní zdravotní péči," ujistila Třešňáková.

,