Prodejce Nového prostoru Josef Hladík v Hradci Králové.

Prodejce Nového prostoru Josef Hladík v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradecké bezdomovce čeká v zimě tvrdší režim a nové odměny

  • 0
Bezdomovci už se chystají na zimu. Pro život na ulici není příjemná, ale prodejci časopisu Nový prostor mají zpravidla snazší výdělky. V Hradci Králové budou mít také přísnější režim, aby se utužili v pracovních návycích.

"Vždy zdůrazňujeme, že jde o práci, nikoli o charitu, nebo dokonce o žebrotu. Snažíme se je tak znovu začlenit do života, musí získat pracovní návyky, které mnozí z nich ani nikdy nepoznali," říká Přemysl Bis, jenž má na starosti hradecké prodejce Nového prostoru

Dosud měli relativní svobodu, vedoucí projektu nechávají jen na nich, jestli půjdou do práce a kolik časopisů prodají.

"Nedávno se nám stalo, že se prodejce vytratil a už se neozval. My projekt zaměřujeme dlouhodobě a chystáme se proto klienty více motivovat. Budu je častěji kontrolovat a bodovat, každé ráno se budou muset hlásit v práci a za získané body je pak budeme odměňovat," popisuje Bis.

PRODEJCI NOVÉHO PROSTORU

Časopis prodávají lidé bez domova, kteří se ocitli v těžké životní situaci a kteří nemají finanční prostředky na pokrytí základních životních potřeb. V Hradci jich momentálně pracuje šest a všichni bydlí v azylovém domě na Pouchově. Oblastní charita jim kromě noclehu a polévky zdarma poskytuje odbornou pomoc.

Všichni prodejci mají určené prodejní místo a musí nosit průkazku, která je opravňuje k prodeji časopisu. Lidé je pravidelně potkávají na nádraží, na náměstí 28. října, u Teska, na Baťkově náměstí, v Kopečku nebo na stanovišti u univerzity.

Nastávající zima dokáže obměkčit více lidí a časopis se snadněji prodává, i když obyvatelé Hradce jsou podle Bise ve srovnání s jinými městy mnohem méně solidární.

Podle počasí a nálady

"Pracuju každý den včetně víkendu, v neděli stojím před kostelem. Ráno si vždy nakoupím časopisy a jdu na svoje stanoviště, kde prodávám až do oběda. Podle počasí a nálady se vracím prodávat i odpoledne," říká jeden z prodejců, Josef Hladík.

Nový prostor stojí 40 korun, prodejci ho v azylovém domě nakupují za dvacku, polovina ceny tak tvoří výdělek.

"Dnes jsem prodal šest časopisů, ale většinou prodám tak osm až deset, takže si za den vydělám průměrně necelé dvě stovky," říká Hladík, který má smůlu, že zrovna hustě prší a všichni spěchají do sucha.

On stojí pod deštníkem na náměstí 28. října mezi vlakovým nádražím a Teskem a vytrvale nabízí časopis kolemjdoucím.

Každý prodejce volí jinou strategii, jeden stydlivě klopí oči a drží časopis v rukou, zatímco jiný hlasitě vyvolává a snaží se nalákat zákazníky.

"Prodejci při nástupu podepisují kodex a musí dodržovat určená pravidla. Měli by se chovat slušně, nesmějí žebrat nebo jinak obtěžovat zákazníky a nesmějí být pod vlivem alkoholu nebo jiných drog," objasňuje pravidla prodeje Bis.