Ředitel městských lesů v Hradci Králové Milan Zerzán

Ředitel městských lesů v Hradci Králové Milan Zerzán | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradecké lesy jsou terčem kritiky, odvodňují i přes historické sucho

  • 10
I v době historického sucha existují paradoxní snahy vody se rychle zbavit. Kritice za své odvodňovací kanály neunikla společnost Městské lesy Hradec Králové, která prý navíc ohrožuje velmi vzácnou rostlinu černýše českého.

Na začátku srpna hradecká radnice pod hrozbou pokuty až 50 tisíc korun zakázala používat vodu ze studní a vrtů například na zalévání či napouštění bazénů. Důvod? Extrémní sucho. Podle některých kroků se však zdá, že Hradec Králové má vody naopak nadbytek.

Společnost Městské lesy Hradec Králové, tedy firma ve stoprocentním vlastnictví města, se letos „ve svém revíru“ ve velkém pustila do obnovy odvodňovacích kanálů. Kritici tvrdí, že taková opatření jsou nejen nesmyslná, ale kanály přímo v přírodní rezervaci Mazurovy chalupy ohrozila populaci vzácného černýše českého, který patří na červený seznam chráněných rostlin.

„Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v dané lokalitě vede řízení, které ještě není pravomocně rozhodnuté. A ani já nechci činit žádné závěry,“ říká Vladimír Vrána - vedoucí oddělení ochrany přírody na Krajském úřadu Pardubického kraje, tedy instituce, která hloubení odvodňovacích kanálů povolila.

Totálně vyschlý les?

„Nemůžeme se divit, že máme takové sucho, když les neplní tak důležitou funkci, jako je zadržování vody v krajině a ještě jej nesmyslně odvodňujeme,“ uvádí Jiří Zajíc, spolumajitel týnišťské lesní školky, která se každoročně stará až o 750 tisíc sazenic stromků.

„V období zásadních klimatických změn bychom se naopak měli naučit s vodou hospodařit. Tak razantní odvodnění v době, kdy vyschl Stříbrný potok, totéž hrozí Stříbrnému rybníku a stojí Bělečský náhon, je odvodňování nesmyslem. Les je totálně vyschlý a třeba já budu muset úplně znovu sázet stromky, které uschly, protože nemohly zakořenit,“ uvádí Zajíc.

Ředitel městských lesů Milan Zerzán je ale přesvědčený, že obnova odvodňovacího systému byla nutností.

„Ano, opravujeme meliorační síť, kde jsme pročišťovali nánosy a nikde jsme nedělali nové. Jsme na bývalých rybnících, spodní voda je už tři čtvrtě metru pod povrchem a kořeny kvůli tomu nemohou zakořenit příliš hluboko. Vše navíc děláme se souhlasem krajského úřadu, tedy i u Mazurových chalup,“ zdůrazňuje Zerzán, podle kterého ČIŽP nevyšetřuje příkopy, ale nefunkční čisticí zařízení vody na Mazurových chalupách.

ČIŽP se sice k vyšetřování odmítla vyjádřit, ale podle informací MF DNES se její oblastní inspektorát zásahem v přírodní rezervaci skutečně zabývá.

„Podle mého názoru by městským lesům měla být bezpochyby udělena sankce, protože odvodňování je barbarství. Po letošním suchu zase začínají vyplouvat nápady na utrácení miliard za přehrady, ale prvně bychom měli změnit své chování a nedělat v krajině podobné hlouposti jako to, co udělaly městské lesy na Mazurových chalupách a co činí i v jiných lokalitách,“ kritizuje společnost hradecký zastupitel a krajinný ekolog Martin Hanousek, podle kterého odvodňování úzce souvisí s politikou firmy, jež údajně nadřazuje takzvané hospodářské stromy nad ostatní dřeviny.

„Garantem odbornosti je pro nás úřad, ne skupina ekologů“

Odvodňovací kanály se staly terčem kritiky i botaniků. Mazurovy chalupy jsou jednou z mála lokalit, kde roste ohrožená orchidej vstavač kukačka a dařilo se zde i černýši českému, který na území celého kraje roste jen zde a v jedné lokalitě Českého ráje. „Mám informace, že lesy touto akcí populaci velmi vzácného druhu poškodily,“ uvádí Hanousek.

„Jestliže tam černýš skutečně je, buď nám krajský úřad neměl dávat povolení, anebo ta populace nebyla tak významná. Úřad je pro nás garantem odbornosti, a když nám něco povolí, nevím, proč bych se měl zabývat skupinami ochranářů. Není v našem zájmu dělat něco proti přírodě, a když nevíme, zeptáme se odborníků,“ hájí se Zerzán.